spectrum 4 Laat ook ruimte voor anderen... Dappere schoonheid Zaterdag 29 oktober 2011 1 H9H Wmlm mm. 5 SB 2 SI E 3 ö-l 3 3 0=3- - 4-J ög is Paddenstoelen worden in de herfst veelvul dig geplukt. De kleine klapekster in herfstkleuren. Deze week trokken vogelaars uit heel Neder land en België naar de rondweg ter hoogte van Biggekerke. Een oud-collega had daar een kleine klapekster waargenomen en die waarneming was via via in het vogelaarcircuit terecht gekomen. Vogelaars uit alle windrichtingen stroomden toe om deze zeldzaamheid te bewonderen. Moeilijk te vinden was de plek niet, want zodra je in de buurt was, zag je ter plekke drommen mensen met telescopen en camera's met lange telelenzen. Op zo'n moment realiseer je je wat een enorme vlucht het vogels kijken in Nederland genomen heeft. Tiendui zenden mensen houden zich in hun vrije tijd bezig met vogels en sommigen doen er alles aan om maar zoveel mogelijk soorten op hun lijstje van waargenomen vo gels te krijgen. Zo meldde een jonge dorpsgenoot triom fantelijk op zijn blog: „Soort nummertje 261 is binnen" (Goed zo Lennart!). De kleine klapekster is een broedvogel uit Zuidoost Eu ropa, die aan het begin van de vorige eeuw nog wel een enkele keer in het zuidelijk deel van België voorkwam. Nu is het een zogenaamde dwaalgast, die maar één keer in de zoveel jaar in Nederland wordt waargenomen. Het is geen familie van de ekster, maar het is een klau wier. Dat is een vogelfamilie die erom bekend staat dat ze hun prooien vaak opspietsen op een doomtak of op het prikkeldraad, om die pas later op te eten. Bij de ge wone klapekster (die overigens verre van gewoon is!) zijn het vaak muizen die opgespietst worden; bij de klei ne klapekster veelal grote insecten. Zo had het exem plaar in Koudekerke deze week enkele hommels opge spietst als proviandvoorraadje. Het ging met de kleine klapekster allemaal prima totdat een paar vogelaars te brutaal werden. Al te eager om een mooi plaatje te schieten sprongen ze over de berm- sloot, om maar zo dichtbij mogelijk te komen. De vogel schrok en vloog een eind weg en was niet meer te vol gen voor de vele vogelaars die hem wilden bekijken. Dat gaf terecht flink wat commotie en verwijten, want als waarnemer moet je natuurlijk niet alleen altijd de belangen van de vogel respecteren, maar ook dat van an dere waarnemers. Een enkeling die zich niet aan de on geschreven regels houdt kan het voor een heleboel mensen verpesten. Iets soortgelijks geldt voor het plukken van paddenstoe len, waar momenteel veel over te doen is. Er is uit oog punt van natuurbehoud geen enkel bezwaar tegen het plukken van paddenstoelen voor de consumptie. Maar als bossen helemaal leeggeplukt worden - een praktijk die zich in Nederland steeds vaker schijnt voor te doen- wordt veel genoegen aan een boswandeling in de herfst ontnomen. Paddenstoelen zijn, naast het verkleu rende blad, juist de dingen die een herfstwandeling zo leuk maken. Nu natuurgebieden steeds meer in trek raken bij aller lei gebruikers, van natuurliefhebbers tot mountainbi- kers en van gewone wandelaars tot veeleisende natuur- fotografen, wordt het er voor een natuurbeheerder niet makkelijker op. Een vogelobservatiehut of een kijkscherm voor groot wild is alleen attractief als in het terrein wat ervoor ligt volstrekte rust heerst. Dat moet je dus vrij houden van andere bezoekers. Zo ook paden voor mountainbikers. De praktijk leert dat mountainbikes nauwelijks te combineren zijn met gewone wandelaars of ruiters. Zo moet je als beheerder met allerlei doelgroepen rekening houden. Een mooie uitdaging, maar het staat voorop dat je het nooit ieder een naar de zin kunt maken. De zomer is definitief voorbij. Dat is het duidelijkst te zien aan de tuin. De fleur is er uit. Bomen en strui ken verliezen hun bladeren, bovengrondse delen van vaste planten tonen een desolate aanblik. Nog even en het is onvoorstelbaar dat de border in het lichte en warme jaargetijde uitbundig bloeide. Op enkele dappere schoonheden na. Vrouwenmantel bijvoorbeeld of het Zeeuws knoopje. Na de zomerbloei zijn ze tot bijna aan de basis terug gesnoeid en nu staan ze met nieuw gevormd blad te pronken zij het minder fris als in het voorjaar. Mijn aandacht wordt getrokken door een bloeistengel van Ast- rantia major ofwel het Zeeuws knoopje. Slechts drie bloemen telt de stengel maar die hebben iets eigenaardigs in vergelij king met de bloemen die de plant afgelopen zomer liet zien. Waren deze toen hoofdzakelijk licht, bijna wit van kleur, nu vertoont het middendeel lila en dieppaarse tinten. Tussen al de vergane glorie vallen ze des te sterker op. Massa verleidt dik wijls tot oppervlakkig kijken, details merken we meestal pas op bij nadere beschouwing. Maar die zijn dikwijls verassend mooi! Een bloem heb ik geplukt en om hem goed van bovenaf te bekijken op het oppervlak van een glas water gelegd. Wat ik zag was; een sprankelend bloemhoofdje, vol energie, bezig met zaadvorming voor het volgende seizoen. Donker jaargetijde? De natuur is al lang bezig met het voorjaar van 2012. Zeeuws knoopje. illustratie Adri Karman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 120