II 'Artsen worden meer beloond naarmate ze meer operaties verrichten. Dit zorgt voor een perverse prikkel.' 'Liever een snelle mooie dood 'Eens per week douchen' ouderenzorg r~ï* ÜBtMMiHUMM zaterdag 29 oktober 2011 Hoogleraar geriatrie Marcel Olde Rikkert Cijs van der Laak uit Mierlo (80) ergert zich aan de betutteling in de oude renzorg. „Ik heb de longziekte copd en moet af en toe naar het ziekenhuis. Daar word ik in een bed gelegd en trekken twee zusters me over de gangen. Dan denk ik: mens, ik kan lopen hoor. Maar niemand vraagt mij wat. En waar om krijgt iedereen een rollator of een scootmobiel. Leen ze uit en als je ze niet meer nodig hebt, lever je ze weer in. Wat is er mis met reparatie? Een familielid vroeg of de leuninkjes van zijn rolstoel bekleed konden worden want ze waren versleten. Gewoon een stukje leer erover en klaar. Maar nee, dat kon niet. Er moest een nieuwe rolstoel komen. Want ja, er is een bedrijf dat geld verdient aan die nieuwe dingen en dat heeft geen baat bij zo'n goedkope reparatie. Ik wil niet gereanimeerd worden als mij wat overkomt. Tachtig is een mooie leeftijd, hoor. Ik heb een fijn leven met mijn vrouw, we zijn heel levendig en doen nog van alles. Maar we hebben al een mooi leven achter de rug. Ik wil niet koste wat kost het leven rekken. De kans is groot dat je blijvende schade hebt opgelopen als je weer bijkomt. Zonder reanimatie heb je meer kans om rustig aan je einde te komen. Ik heb liever een snelle maar mooie dood. Ik maak het van dichtbij mee met iemand die in een rolstoel is beland en niet meer kan praten, niet bewegen en met liften zijn bed wordt ingetakeld. Hij wordt meegenomen naar allerlei feestjes en krijgt dan gebakjes in de mond ge stopt. Dat wil ik niet. Mijn vrouw kent mijn wensen. Maar nu ik het zo hardop vertel, realiseer ik me dat ik dit met mijn huisarts moet bespreken. Ik maak de ze week nog een afspraak." Zijn naam is op verzoek aangepast Lezers van deze krant stellen heel uiteenlopende vragen over de gezondheidszorg in Neder land. Vandaag geeft hoogleraar ouderengeneeskunde Rudi Wes tendorp antwoord op vragen over de zorg aan (hoogbejaar den. Annie van de Pol uit Zundert maakt zich boos over de gebrekkige zorg voor haar moeder van bijna 93 jaar die in een verzorgingshuis woont in Rotter dam-Zuid. „Mijn moeder kan praktisch niet meer lopen, is heel slechtziend en incontinent. Zes jaar geleden nam ze haar intrek in het tehuis omdat ze niet meer op zichzelf kon wonen. Er werden ons koeien met gouden horens beloofd. Al snel viel dit heel erg tegen. In het begin kon ze zich zelf nog aan de kraan wassen. Douchen kon ze niet meer alleen, dus werd ze eens per week gedoucht. Jawel, 1 keer per week. Wat een luxe! Voor de rest werd er een beetje geflod derd met als gevolg dat wij als kinderen haar regelmatig wasten. Maar wat ge beurt er als je geen kinderen hebt? Ook nu ze incontinent is, is het douchen mi nimaal. En dat terwijl mama altijd heel netjes en schoon op zichzelf was. De hele verzorging is in minuten opgedeeld. Er is werkelijk nergens meer tijd voor. Ze krijgen hun eten en drinken en verder zitten ze apathisch voor zich uit te staren met de tv aan. Af en toe komt er een man met een gitaar die liedjes zingt. Verder zijn er nauwelijks activiteiten. Mijn moeder mee naar huis nemen gaat niet want zij heeft zulke speciale zorg nodig die ik of mijn zussen haar niet kunnen bieden. Het personeel doet wat het kan. Je kan ook niet verwach ten dat één persoon 's nachts op tijd bij iedereen kan zijn. Zij worden flink on derbetaald terwijl de directeur met een salaris naar huis gaat waar je dé hik van krijgt. Het wordt tijd dat de heren en dames uit de regering eens een tijdje onder dezelfde omstandigheden in zo'n tehuis gaan zitten. Want volgens mij le ven zij buiten de werkelijkheid." *1 Is vergrijzing de grootste kosten- post in de zorg? „Jaarlijks groeien de kosten van de zorg zo'n 4 procent. We denken dat dit komt door de vergrijzing maar dat is pertinent onjuist. Van die 4 procent wordt 2 procent ver oorzaakt door de kosten van nieu we behandelingen, procent door loonstijging van artsen en verpleeg kundigen en minder dan procent komt door de vergrijzing." „Wel is het zo dat van de curatieve zorg (huisarts, specialist) 40 pro cent wordt besteed aan mensen van boven de 65 jaar. Dat komt om dat ziekte en de dood op steeds la tere leeftijd komen. Door de medi sche vooruitgang komt ziekte en dood bij jongeren minder voor. La ten we daar blij mee zijn. We moe ten inzien dat de geneeskundige zorg tot aan de dood geld kost want dat gaat doorgaans gepaard met vier of vijfjaar afhankelijk heid." *1 Hoe voorkom je dat je tegen je wil gereanimeerd wordt? „Zorg dat zoveel mogelijk mensen weten van die wens. Bespreek het met je familie en zeker ook met je huisarts. Zet je wensen op papier. Als je niet gereanimeerd wilt wor den, kun je daar een speciale pen ning voor dragen. Ook hiervoor geldt: deel die wens met zoveel mo gelijk naasten en artsen." 3 Waarom krijgen ouderen in een tehuis slechts beperkte zorg? „Vooropgesteld, er is overmatig veel aandacht voor incidenten. In het merendeel van de tehuizen zijn geen uitwassen. Toch is de zorg vaak karig. Maar een week telt 168 uur! Als je iemand volledig wilt bijstaan, heb je de inzet van vier mensen voltijds nodig. De pot met geld is beperkt. Als we betere zorg willen, moet de zorgpremie fors omhoog of moeten mantelzor- gers nog meer werk verzetten. Het is de vraag of we er met z'n allen dat extra geld voor over hebben." 4 Wat zijn de grootste problemen van de ouderenzorg? „Een groot probleem is de versnip pering van de zorg. Daardoor.is het voor patiënt en arts onduidelijk wie de verantwoordelijkheid heeft en de coördinatie doet. Marktwer king versterkt dat alleen nog maar. Bovendien weten we onvoldoende hoe we hele oude mensen moeten behandelen. Er zou meer onder zoek gedaan moeten worden naar hoe zij reageren op medicijnen en hoe ouderen met verschillende ern stige aandoeningen tegelijk (naar schatting 1 miljoen mensen) behan deld moeten worden. En niet be handelen wordt te weinig als de beste optie gezien." 5 Welke vragen kunnen naasten aan ouderen stellen voordat ze medische hulp zoeken? „Waar zijn al die pillen voor? Als ie mand dat niet goed meer weet, is het hoog tijd om naar de huisarts te gaan om hem te vragen de regie over te nemen. Die is de patiënt zelf duidelijk kwijt. Bij welke art sen loop je allemaal en waarom? En waar heb je nou het meeste last van? Ik ken veel mensen die voor van alles worden behandeld, maar bijvoorbeeld geen goede bril heb ben. Terwijl ze daar het meeste last van hebben." foto's ANP, AP beeldbewerking CRW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11