Reis door het brein jSjj media@wegener.nl 2 Q media TERUGGESPOELD Notting Hill 39 Onze hersenen maken er een potje van. Wat we ruiken, zien, voelen, horen of onthouden, heeft vaak niets met de werkelijkheid te maken, blijkt uit het interactieve drieluik Test your brain op Natonal Geographic Channel, door Rivka Groenier In de serie Teruggespoeld staat wekelijks de spot gericht op een filmklassieker die op veel mensen een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. In 1999, toen de eerste berichten over 'Notting Hill', het nieuwste product van scriptschrijver Richard Curtis, de wereld in geslingerd werden, kreeg de film automatisch de bijnaam 'Four wed dings and a funeral 2'. De vele fans van de bruiloften- en begrafenisfilm zagen dat na tuurlijk wel zitten, een tweede deel waarin ze nogmaals konden smullen van trouwjur ken en valse speeches. Leg de omschrijvingen maar naast elkaar en de overeenkomsten zijn meteen zicht baar: een klungelige Engelsman ontmoet een bloedmooie, succesvolle en ogenschijn lijk onbereikbare Amerikaanse vrouw, ze worden verliefd, duiken met elkaar de kof- door Marlous Flier fer in, dan lijkt het even finaal mis te lo pen, maar uiteindelijk wordt er getrouwd en leven ze nog lang en gelukkig. Het feit dat in beide films de mannelijke hoofdrol naar Hugh Grant ging en dat beide kaskra kers zijn doorspekt van dezelfde soort hu mor maakte de vergelijking nog logischer. In het geval van 'Notting Hill' draait het al lemaal om de relatie tussen de weinig suc cesvolle boekverkoper William Thacker (Hugh Grant) en de bekendste filmster ter wereld Anna Scott (Julia Roberts). Ze val len als een blok voor elkaar, maar op het eerste gezicht lijken hun levens niet vere nigbaar. De Londense wijk Notting Hill ver sus Beverly Hills. Een hongerloontje versus een gage van 15 miljoen dollar per film. An na heeft een succesvolle filmcarrière, maar ze betaalt daarvoor in haar privéleven wel de hoofdprijs. Als je alle glitter en glamour bij Anna Scott weghaalt, blijft een vrouw van vlees en bloed over met alle bijkomen de onzekerheden. Tm also just a girl stan ding in front of a boy and asking him to lo- Julia Roberts en Hugh Grant vallen in Notting Hill als een blok voor elkaar. foto GPD ve her', is in dat verband het bekende citaat uit deze klassieker. Buiten dezelfde oppervlakkige verhaallijn gaat iedere verdere vergelijking tussen 'Not ting Hill' en 'Four weddings and a funeral' mank. 'Notting Hill' is véél beter. Dat zit hem niet alleen in de humor, want die mag dan van hetzelfde soort zijn, de grappen zijn veel leuker en veel minder flauw. Mijn persoonlijke analyse is dat je als kij ker niet maalt om het ontbreken van diep gang, omdat de herkenbaarheid veel goed maakt. Stel dat je Madonna in een door snee Nederlandse wijk neerzet, bij de schok die dan volgt, kun je je van alles voorstellen. Ook de personages in de film dragen daaraan bij. Iedereen kent wel een ranzige huisgenoot die afwasstapels tot on gekende hoogte laat stijgen en het vertikt om zijn schaamhaar uit het doucheputje te halen (William's huisgenoot Spike ge speeld door Rhys Ifans). In de beste fami lies komen excentrieke gasten voor (Willi am's zus Honey). Met name de bijfiguren rondom Grant en Roberts stelen in deze film de show. Het is de interactie tussen de hartverwar mende sidekicks met de perfect gecaste Hugh Grant en Julia Roberts die 'Notting Hill' ziel geeft en - zelfs na tientallen keren kijken - onweerstaanbaar maakt. 1 024-3650570 Zaterdag 29 oktober 2011 De Nederlandse neu- rowetenschapper Bas Rokers schuift jaarlijks tientallen proefpersonen in de MRI-scanner van de universiteit van Wisconsin. Niet om tumoren op te sporen, maar om beter te begrijpen hoe het brein driedimensionale infor matie verwerkt. Op een beeld scherm Iaat hij een dwarsdoorsne de van de hersenen van zijn proef persoon zien. Daarop wordt in ver schillende kleuren de activiteit weergegeven. Kostbaar onderzoeks materiaal voor hem, voor de leek een curieuze kleurplaat. Rokers stemde graag in toen hij werd gevraagd een bijdrage te leve ren aan het populair-wetenschap- pelijke drieluik Test your brain op National Geographic Channel (NGC). „Je moet als wetenschap per niet in je ivoren toren blijven zitten, maar juist uitleggen wat je aan het doen bent en vooral wat het nut ervan is." Het programma haalt een stoet in ternationale wetenschappers uit hun werkkamers, om in dagelijkse situaties de werking van het men selijke brein inzichtelijk te maken. In de minuten die hem zijn toebe deeld in de aflevering over visuele perceptie, staat Rokers op een ver laten spoorlijn. Voor een gordijn tje heeft hij twee even lange gele staven opgehangen. Dan schuift hij het gordijn weg, waardoor de spoorlijn zichtbaar wordt op de achtergrond. Opeens lijkt de ene staaf veel langer dan de andere. Met dit soort optische illusies is goed inzichtelijk te maken dat de 'werkelijkheid' die ons brein ons voorschotelt, niet altijd klopt. Ro kers: „Ons brein geeft ons de beste gok en soms gokt het verkeerd." Test your brain laat met een reeks trucjes zien hoe het menselijk brein orde probeert te scheppen in de werkelijkheid. Als kijker word je uitgenodigd aan de experimen ten mee te doen. De serie zit ook bomvol weetjes. Dat bellen tijdens het autorijden je hersenen even veel afleidt als een alcoholpromilla ge van 0,8 bijvoorbeeld. Of om in dezelfde sfeer te blijven, waarom automobilisten zo vaak motorrij ders over het hoofd zien. Simpel Hoe goed kun je kijken en luisteren tegelijk, beroemdheden op omgekeerde foto's herkennen of roterende cijfers van verschillende grootte in de juiste volgorde zetten? Op de site van NGC is een aardige collectie breinspelletjes te vinden waarmee je je multitasktalent, korte termijngeheugen en gevoel voor perspectief kunt testen. Ook de experi menten uit de televisieserie kun je hier op je gemak nog eens over doen. www.natgeotv.com/nl/test-your-brain weg omdat hun hersenen fo cussen op auto's en daar door de motorrijders letter lijk niet zien. Bizar, maar waar. Onze hersenen zijn kortom soms iets te knap in het wegfilte ren van ruis. Daar maken illusionisten als David Copper- field, die werd ge strikt om de serie nog wat meer ca chet te geven, dankbaar gebruik van. Hij neemt de kijkers mee naar Las Vegas, waar al le zintuigen aan een constante kako fonie van geluid en licht worden blootge steld. Hoe blind en doof we zijn voor dat permanente bombarde ment, bewijst een test bij de balie van een gokpaleis, waar bezoekers een formulier moeten invullen. De man die het formulier overhandigt, bukt zich om een pen te pakken en ruilt vlie gensvlug van plaats met een ande re man. De meeste proefpersonen hebben niet door dat er opeens ie mand anders voor hun neus staat. Dat ook ons geheugen tekortschiet blijkt in het laatste deel van het drieluik. Als kijker beland je in een jurybankje waar je een zakkenrol scène, die zich eerder voor je neus heeft afgespeeld, moet reconstrue ren. Had de vrouw in de scène nou een rode jas aan of een witte blazer? Of geen van beide? Hoe veel mensen waren nou eigenlijk bij dat akkefietje betrokken, en wat werd er precies buitgemaakt? Het is schrikbarend te merken hoe slecht je dat allemaal hebt onthou den, maar vooral hoe beïnvloed baar het geheugen is. Een sprankje hoop komt van ge heugenkampioen Ron White. Hij lepelt met gemak de volgorde van een compleet pak kaarten op en ook de namen van twintig men sen die hij voor het eerst ontmoet. Volgens White kan iedereen dit le ren. Door alles wat je wilt onthou den te koppelen aan een object in een virtuele kamer. Daarna hoefje alleen nog door die kamer te wan delen om het terug te halen. Voor wie dat iets te veel moeite vindt, een beetje beter opletten helpt foto ANP ook al. Focus, als iemand zich aan je voorstelt. Heeft de persoon te genover je een enorme neus, dan kan zo'n opvallend gezichtsken- merk zich uitstekend lenen als ge heugensteuntje. Test your brain, morgen (zondag), NGC, 21.00 uur. Reageren? redactie.media@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 107