M vraag antwoord Arjen en Mattie Jongevos 7 keer verhuisd 'Hoe kan ik voorkomen dat mijn oleanders de komende winter overleven en niet uitdrogen?' 'Is een laagje verteerd blad voldoende als winterbescherming voor mijn tuinplanten?' m wonen@wegener.nl 33 wonen "=SB 024-3650509 Zaterdag 29 oktober 2011 Nederlanders verhuizen gemiddeld zeven keer in hun leven. Waarheen en waarom? En wat voor invloed hebben die verhuizingen? Elke maand vertelt een lezer aan llze Rike zijn of haar verhaal. Vandaag de Wooncarrière van Mattie en Arjen Jongevos, die begonnen in een flat in Spijkenisse en nu met hun dochter een grote woonboerderij in Den Hout delen. Het zonnetje schijnt in de tuin vol peren-, ap pel-, pruimen- en wal- notenbomen. Boven de schutting piept in eens een bos haar van een jonge tje. „Dat is onze kleinzoon", zegt Mattie longevos trots. Met haar man Arjen woont Mattie Jongevos sinds 2000 in een grote woonboerderij in Den Hout, pre ciezer gezegd: in Vrachelen, een buurtschap bij Oosterhout. Aan de ene kant woont dochter Saskia met haar gezin. In de vroegere stal en schuur bouwden haar ouders Mattie en Arjen Jongevos een prachtige, 'levensloopbestendige' woning. Daar tussenin zit een ate lier, waar de kunstenaars van de Vrachelse Club bijeenkomen. „Het is toeval dat we hier terecht kwamen", vertelt Arjen Jongevos. „Ik hielp de vorige bewoner wei eens met klusjes, zoals het repare ren van het dak. Ik zei ooit tegen hem: 'Als je de boerderij wilt ver kopen, bel mij dan eerst'. Zes jaar later - ik was het alweer vergeten - vroeg hij me op de koffie met de mededeling: 'We hebben een af spraak'." Mattie Jongevos lacht: „Ik wist van niks. En ik vond het ook niks, zo'n grote, oude boerderij, waar veel aan moest gebeuren. We woonden in een prachtig nieuw bouwhuis, alles erop en eraan." Het project bleek te groot voor de twee, waarna de schoonzoon voor stelde het samen aan te pakken. „Ook onze dochter zag het eerst niet zitten, maar uiteindelijk zijn we overstag gegaan. De mannen wilden het zo graag." Het duurde negen maanden totdat Arjen Jongevos, zijn schoonzoon, zoon en vrienden de 'stal' hadden omgebouwd tot een stijlvolle wo ning. Een dag later begon dezelfde groep mensen aan het verbouwen van het woongedeelte van de voormali ge boerderij, voor dochter en schoonzoon. Het was een flinke klus, maar de familie heeft er nooit spijt van gehad. „We spra ken af na vijfjaar te evalueren. Als het niet beviel, zouden we alle twee de boel verkopen en verhui zen. Maar daar is geen sprake van, zegt Arjen Jongevos. Zijn vrouw: „Mijn dochter had net haar eerste kind gekregen toen ze hier kwam wonen. Daarna volgden er nog drie. Dan is het heel handig dat moeder dichtbij is. En wij vinden het ook heerlijk. Als we straks ouder zijn, hopen we dat ze ons een handje helpen. We eten nu al regelmatig mee." Arjen Jongevos bouwde het huis in zijn vrije tijd. „Hij heeft geklust aan elk huis waar we woonden", zegt Mattie Jongevos. „We hebben echt wooncarrière gemaakt. We begonnen in huurflats, daarna volgden twee eengezinswoningen. In 1986 kochten we een stuk bouw grond. Ook in dat nieuwbouwhuis is Arjen blijven verbouwen." Die 'kluslust' was precies wat Ar jen Jongevos in het boerderijpro ject aantrok: „Ik wilde iets te doen hebben, ook na mijn vervroegd pensioen." „Dat hebben we gewe ten", lacht zijn vrouw. „Hij is nog elke dag bezig. Nu weer met een tuinmuur en een zwembad." Een andere wens was de grote tuin. „Het liefst had ik ergens in het buitengebied gewoond, waar we helemaal in ons eigen bestaan zouden kunnen voorzien", zegt Ar jen Jongevos. Maar zijn vrouw schudt haar hoofd: „Ik ben juist een stadse, kom uit Rotterdam. Dit is een mooie tussenoplossing." Reageren? wonen@wegener.nl 1986 voor leuk huis met loggia. Grote L-vormige woonkamer op de tuin gericht, boven vier slaapkamers, later één uitgebroken om een grote slaapkamer te maken. Boerderij kunnen overnemen, samen met dochter verbouwd tot twee woonhuizen met ertussen een atelier: helemaal naar eigen zin gebouwd met hulp van architect Sfeer oude boerderijen teruggebracht Ruime kamers, beneden slaap- en badkamer, boven ook slaapkamers. De in 2000 overgenomen boerderij in Den Hout, vóór de verbouwing. beeld CRW foto's Arjen en Mattie Jongevos in kindvriendelijke wijk. Veel aan opgeknapt: dakkapel erop, verwarming aangelegd, keuken uitgebreid. Int 977 zoon Eelco geboren. Weg uit Spijkenisse, Arjen krijgt baan in Moerdijk. Juinkamerwoning', tussenwoning in rij van vier. Ook in kindrijke buurt Tijdelijke huurwoning terwijl huis wordt gebouwd. Eigen huis gebouwd op stukje grond dat familie kon aankopen in nieuwbouwwijk: kant-en-klaar plan Na trouwen heel blij met huurflat: driekamerflat via werkgever Arjen, 69 gulden per maand, in 1971 dochter Saskia geboren. Grotere huurflat, ook via Shell: extra slaapkamer, rest van de kamers was daardoor wel kleiner. Eerste koophuis: eengezinswoning 1: 2: door Jan van Mutiem redactie.wonen@wegener.nl 024-3650509 'Een paar weken geleden stond er in de wonenbijlage een stukje over oleanders', verwijst lezeres C. Lelieveld naar een advies van tuindes- kundige Romke van de Kaa in deze rubriek. 'Daarin wordt gezegd dat je een oleander maar één keer hoeft te la ten uitdrogen om de knoppen te la ten verdrogen. Liever wil ik weten hoe je voorkomt dat de oleander uit droogt. Je moet de plant 's winters binnen laten overwinteren. Moet je hem dan ook regelmatig wa ter geven - in de schotel, las ik, niét op de potgrond - om uitdroging te voorko men? Of pas wanneer hij weer naar buiten gaat?' „Voorkomen dat de olean der uitdroogt, doe je door elke dag water te geven in de scho tel, dus ook 's winters", zegt Romke van de Kaa. „Na een uurtje moet de schotel worden geleegd. Er mag geen water in blijven staan, hoewel dit 's zomers niet zo nauw luistert." 'Geen kunstmest, geen gif, geen geschoffel in de tuin.' Lezeres J. van Dijk heeft een duidelijke 'tuinfiloso- fie': ze wil een zo natuurlijk mogelijke tuin. Wat ze wél wil doen, is het aanbrengen van een bladlaag als winter bescherming. 'Biedt het na de win ter verteerde blad voldoende bemes ting', wil ze weten. 'Of moet er com post bij? Ik tuinier op zandgrond, mijn planten doen het goed.' „Dat hangt er vanaf welke planten je in de tuin zet", zegt Romke van de Kaa. Er zijn genoeg planten die het op arme zandgrond met een jaarlijk se bladdlaag goed doen; an dere hebben bijvoeding no dig. Een voorbeeld: rimpel roos, Rosa rugosa (zie foto), zal het onder het bestaande regime naar de zin hebben, maar roos 'Gra ham Thomas' stelt extra stalmest op prijs. Riddersporen hebben be slist extra mest nodig, maar toort sen doen het zonder mest prima."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 101