binnenland 17 Nederland wijst in eurocrisis graag naar de ander Joris Driepinter inzet reclameconflict BOUWMAN LIFESTYLE NFI: nieuwe technologie lost meer misdaad op Duizenden meldingen bij helpdesk over fraude donderdag 27 oktober 2011 Waterige compromissen, economie j Ju* Video's, reacties en natuurlijk daar kopen we niks voor het iaatste nieuws over de euri crisis. Welke beslissingen vie len gisteren in Brussel en wat zijn die vandaag nog waard? Premier Mark Rutte Borg sweatvest nu NEW CLASSIC LIFESTYLE door Maurice Wilbrink den haag - In de storm die rond de euro is opgestoken, en die afge lopen dagen vooral tekeerging in Brussel, waant Nederland zich ten onrechte superieur. Economen waarschuwen voor hoogmoed in de polder, waar graag met een be schuldigende vinger naar Zuid-Eu ropa wordt gewezen. Ons land kent een potentieel ex plosieve cocktail van problemen op de arbeidsmarkt en de huizen markt, die onze economie in grote problemen kan brengen, stelt on der meer Arjen van Witteloos- tuijn, hoogleraar institutionele eco nomie aan de Universiteit Utrecht. Een echte eurocrisis zal de Neder landse exportindustrie keihard ra ken, en er is de afgelopen tien jaar nauwelijks iets gebeurd op de ar beidsmarkt om mensen voor lang durige werkloosheid te behoeden. En het baanverlies zal de toch al verzwakte huizenmarkt laten in storten, waardoor grootschalig ver- mogensverlies plaatsvindt. Van Witteloostuijn, en ook de Delftse hoogleraar in de economie van innovatie Alfred Kleinknecht, denken dat ons land bovendien zijn onderwijs heeft verwaarloosd en de afgelopen tien jaar zijn open heid en tolerantie heeft verloren - belangrijke wapens om snel te kun nen inspelen op een veranderende wereld. Een typisch Hollandse zelfgenoeg zaamheid speelt ons parten in ons oordeel over Zuid-Europa, zegt Kleinknecht: „In Griekenland brengen mensen enorme offers, maar hier is sprake van grote poli tieke lamlendigheid. Er verandert hier bijna niets." De harde kritiek op het zuiden verbloemt eigen zwakheden. Die zijn er volop, zeggen vooral economen al jaren. Dirk Brounen, hoogleraar vastgoed aan de univer siteit van Tilburg, stelt dat weten schappelijk heel goed is onder bouwd wat de risico's zijn van te veel lenen. „Maar die kennis is blijkbaar heel moeilijk toe te pas sen in de praktijk." Het resultaat is een onroerendgoedmarkt die na twintig jaar voorspoed instort, met alle ellende van dien. Je moet van de overheid kunnen verwachten dat ze kritisch aan kijkt tegen zeepbellen die op de huizenmarkt kunnen ontstaan, als gevolg van onbeperkte hypotheek renteaftrek, zegt Brounen. „Maar in de jaren '90 roemden we ons zelf: de huizenprijzen stegen, en zorgden voor extra koopkracht. 'Hier is sprake van grote politieke lamlendigheid' We stopten het vliegwiel van de renteaftrek niet, maar lieten het volop draaien. Ook in de afgelo pen tien jaar, terwijl we de proble men zagen ontstaan, hebben we niet ingegrepen." Brounen vindt dat niet alleen de politiek aan te rekenen. „We heb ben allemaal toch onze handteke ning gezet onder grote leningen? We wisten toch wat we deden?" Ton Wilthagen, hoogleraar arbeids marktbeleid aan de universiteit van Tilburg, voorspelt dat de werk loosheid in een nieuwe recessie veel harder toeslaat dan in 2009. Omdat er een taboe ligt op soepe ler ontslagrecht en er nauwelijks instrumenten zijn om mensen van werk naar werk te begeleiden, dreigt terugkeer van de langdurige werkloosheid. „Dan zal het hier gaan lijken op Italië en Spanje." den haag - De 'virtuele plaats de lict' zorgt er in de toekomst voor dat meer misdaden aanzienlijk sneller worden opgelost. Dat zei de directeur van het Nederlands Forensisch Instituut, Tjark Tjin-A-Tsoi, gisteren bij de presen tatie van nieuwe forensische tech nieken. Met behulp van virtuele techniek kan de gehele plaats de lict in een computeranimatie wor den gereconstrueerd. „Kwaliteit en betrouwbaarheid van onderzoek op de plaats van een misdrijf neemt hiermee toe." Tjin-A-Tsoi verwacht dat de tech nologie in de toekomst een grote verandering in opsporing en recht spraak gaat betekenen. De tech niek is uniek in de wereld, legt hij uit. In het bestand van de virtuele misdaadplek kan ook alle opspo ringsinformatie, zoals sporen, wor den verwerkt. „Een rechter kan in de toekomst virtueel zelf op de plaats van het delict kijken en zien waar welke sporen zijn gevonden en hoe dat is gebeurd. Hij kan zich dan veel meer inleven dan als hij alle bevindingen van een onder zoek op schrift moet lezen." De technologie gaat ook veel werk voor de politie schelen. Tj in-A-Tsoi wijst op een nieuwe ca mera die in staat is alle biologische sporen te vinden en vast te leggen. «THtf ATHlfT(j(é TEAH door Bjinse Dankert den haag - Het zit Joris Driepinter niet mee dit jaar. Het reclame- icoon dat in de jaren zestig en ze ventig het drinken van melk pro mootte is verstrikt geraakt in een modern geschil tussen Wagenin- gen Universiteit en stichting Wak ker Dier. Het gebruik van Joris Driepinter staat vandaag centraal tijdens een proefproces tussen de twee partijen voor de Reclame Co de Commissie. Wakker Dier beschuldigt de uni versiteit van het maken van recla me voor melk, mede door het ge bruik van het oubollige tekenfilm figuurtje. Vorig jaar november zond de universiteit een lovend persbericht rond over onderzoek naar gezondheidseffecten door het drinken van melk. Die' effecten wa ren gunstig, kopte het persbericht. Het kreeg de onderkop '[oris Drie pinter had toch gelijk'. Dat was te gen het zere been van Wakker Dier. „Het onderzoek en het we tenschappelijke artikel waarop het persbericht is gebaseerd, vertellen namelijk een heel ander verhaal", Joris Driepinter zegt Sjoerd van der Wouw van Wakker Dier. „De werkelijke uit komsten worden in het persbe richt positief verdraaid." De stichting meent dat de universi teit met het bericht onware ge zondheidsclaims over melk de we reld in helpt. Dat is reclame, en een universiteit mag helemaal geen reclame maken. Met het proefproces wil Wakker Dier be werkstelligen dat persberichten van universiteiten voortaan vallen onder de reclamecode. Als de stichting in het gelijk wordt gesteld, mogen in de toekomst persberichten over universitair on derzoek enkel wetenschappelijk be wezen claims bevatten. Voor recla mehelden als Joris Driepinter zou dan geen plaats meer zijn. Jac Niessen, wetenschapsvoorlich- ter aan de Wageningen Universi teit en voorzitter van het Platform Wetenschapscommunicatie, vreest dat berichtgeving over wetenschap op die manier 'in de kramp schiet'. „Het wordt de dood in de pot voor wetenschapscommunica tie. Straks mag er geen onderzoe ker meer met de media praten. Wetenschappers trekken zich ver der terug in hun ivoren toren en de berichtgeving wordt er niet be ter op." Wel erkent Niessen dat met het maken van het bewuste persbe richt waarin Driepinter figureerde 'iets is misgegaan'. „Er zijn dingen opgeschreven die er niet hadden mogen staan." Toch heeft Wageningen Universi teit zich niet schuldig gemaakt aan reclame, laat een woordvoerder we ten. „In het persbericht was op geen enkele wijze sprake van recla me. Wel had de afstandelijkheid beter bewaard móeten blijven." den haag - Bij de landelijke Frau dehelpdesk zijn sinds de oprich ting in februari dit jaar bijna 6400 meldingen en hulpvragen binnen gekomen over fraude en oplich ting. De politie werft de komende tijd honderd extra financiële spe cialisten om grote oplichtingsza ken en andere criminele geldstro men aan te pakken. Burgers en kleine bedrijven die het slachtoffer zijn geworden van oplichters, ge ven aan dat zij voor vijf miljoen eu ro het schip zijn ingegaan, blijkt uit cijfers van de Fraudehelpdesk. Nu ook online! www.bouwmanlifestyle.nl Longsleeve t-shirt, in jongens en meisjes uitvoering. In diverse kleuren leverbaar. Van 19,95 voor 10,- Deze aanbieding loopt t/m 12 november 2011zolang de voorraad strekt. DOMBURG GOES' MIDDELBURG RENESSE TERNEUZEN ZOUTELANDE OOSTSTRAAT I GROTE MARKT 1 MARKT 73 HOC.EZOOM 171 NOORDSTRAAT 109 LANGSTRAAT 13

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7