Muxeues 61 binnenland EU-top: buffer voor banken Met succes een eigen bedrijf starten? Vijftig gewonden uit Libië naar Nederland EUROCRISIS Het is echt tijd dat de eurocrisis wordt opgelost. Met die boodschap stuurde de wereld de EU-leiders gisteren de vergaderruimte in. De eerste besluiten zijn genomen. Kom naar de Week van de Starter Hacker is partner Statenlid PW donderdag 27 oktober 2011 Banken moeten een grotere buffer aanleggen om zich te wapenen tegen de schokken van de schuldencrisis. Dat hebben de EU-landen afge sproken in Brussel. Gedetailleerd akkoord wordt niet verwacht. door onze correspondent Hans de Bruijn BRUSSEL - De grotere Europese ban ken zullen voortaan ruimere reser ves moeten aanleggen om bestand te zijn tegen financiële crises. Voor r juli volgend jaar moeten zij een buffer hebben opgebouwd van 9 procent van hun uitstaand vermo gen. Nu is dat nog 5 procent. Dat hebben de EU-regeringsleiders gis teravond besloten. Tot zij het nieu we peil bereikt hebben, mogen de banken geen dividenden en bonus sen uitkeren. Voor de meeste Nederlandse ban ken heeft dit geen gevolgen. De grote drie - Rabobank, ABN Amro en ING halen de nieuwe norm ge makkelijk. Alleen SNS zit er nog onder. De banken moeten eerst zelf aan extra geld zien te komen, maar als dat niet lukt mogen zij bij hun regeringen aankloppen. Als die het benodigde geld niet kun nen vrijmaken, kunnen zij een be roep doen op het Europese nood fonds EFSF. Er zou in de hele EU zo'n 100 miljard nodig zijn om de banken te 'herkapitaliseren'. De EU wil met de maatregel het vertrouwen in de bankensector vergroten en veilig stellen dat ook in crisistijden de geldstroom van de banken naar het bedrijfsleven op gang blijft. De regeringsleiders hebben ook be sloten dat er een garantieregeling komt voor de schulden van de ban ken. In Nederland bestaat die ech ter al sinds 2008. Toen stelde de re gering zich voor 200 miljard ga rant tijdens de bankencrisis. De Europese Commissie gaat regels opstellen om te voorkomen dat de lidstaten net als in 2008 elk hun ei gen criteria hanteren. Deze besluiten werden genomen aan het begin van de Europese cri- sistop, toen alle 27 landen nog om de tafel zaten. Daarna praatten de leiders van de zeventien eurolan den alleen verder over de Griekse crisis, het versterken van het Euro pese noodfonds en de Italiaanse problemen. De Britse premier Da vid Cameron, leider van een van de tien niet-eurolanden, zei dat de afspraken over de banken alleen gelden als de eurolanden het eens worden over het reddingspakket voor de euro. De onderhandelingen daarover, die aan het eind van de avond nog voortduurden, beloofden moeilijk te worden. Het zal vrijwel zeker geen gedetailleerd akkoord wor den, maar een afspraak op hoofdlij nen, waarvan later de details door de ministers van Financiën moe ten worden ingevuld. Zo bericht ten internationale persbureaus gis teravond dat de details over de ver hoging van het noodfonds EFSF volgens een concepttekst pas in no vember uitgewerkt worden. De landen met de euro willen het hui dige fonds van 440 miljard euro verhogen zonder er daadwerkelijk extra geld in te storten. De Duitse bondskanselier Merkel temperde voorafgaand aan de top al de hooggespannen verwachtin gen. „Er zijn nog veel problemen op te lossen en onderhandelingen te voeren, dus het werk is nog niet gedaan", zei zij bij aankomst in Brussel. Ook de Luxemburgse pre mier Jean-Claude Juncker, voorzit ter van de eurogroep, waarschuw de 'dat we vanavond waarschijn lijk niet alles tot in het kleinste de tails zullen kunnen afspreken'. Maar premier Mark Rutte zei dat nu beslissingen moeten worden ge nomen. „Waterige compromissen, daar kopen we niks voor. We zit ten in deze baan om besluiten te nemen. Makkelijk is het niet, maar het moet." Breda Terneuzen Koudekerke Goes zaterdag 5 november dinsdag 8 november woensdag 9 november donderdag 10 november Toegang gratis Meer informatie en aanmelden www.kvk.nl/startersdagzwn DEN HAAG - Vijftig Libische gewon den komen naar Nederlandse zie kenhuizen om hier behandeld te worden. Het kabinet reageert daar mee op een dringend verzoek van de Nationale Overgangsraad in Li bië. Dat is gisteren bekendge maakt. Ziekenhuizen in Libië zijn groten deels verwoest door de strijd in het land. Daarnaast is het aantal ge wonden groot. Ook andere Euro pese landen als Duitsland, Italië, Spanje en Frankrijk vangen Libi sche gewonden op. Libië betaalt voor de verkregen zorg in andere landen. Naar verwachting komen later de ze week of begin volgende week de eerste gewonden naar Neder land. Het ministerie van Buiten landse Zaken wijst erop dat de zorg aan hen niet ten koste zal gaan van Nederlandse patiënten. Zodra de behandeling is afgelo pen, gaan de gewonde Libiërs te rug naar hun eigen land. Muammar Kaddaffs voortvluchti ge zoon Saif al-lslam en de voor malige inlichtingenchef Abdullah al-Senussi willen zich vrijwillig aangeven bij het Internationaal Strafhof (ICC) in Den Haag. Dat zei een hooggeplaatste Libische mi litaire functionaris bij de Nationa le Overgangsraad gisteren. HAARLEM - De hacker die vorige maand inbrak in de interne websi te van de provincie Noord-Hol land is de partner van een Staten lid van de PW die als ICT'er werkte bij Sociale Verzekerings bank. Die heeft de man naar aan leiding van de digitale inbraak ontslagen. Dit heeft PW-ffactielei- der Hero Brinkman gisteren be vestigd. Commissaris van de ko ningin Johan Remkes maakte eer der bekend dat van het hacken aangifte is gedaan. Volgens Brink man heeft de provincie de werkge ver van de hacker onder druk ge zet hem te ontslaan. Brinkman openbaarde in een tv-uitzending dat het interne informatiesys teem van de provincie lek was.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 6