Vier de schoonheid van de Zeeuwse duisternis Festival voor vampierenliefhebbers in Middelburg uit13 donderdag 27 oktober 2011 door Wendy de Jong Aandacht vragen voor de schoonheid én de functie van de duister nis. Dat is het doel van de zevende Nacht van de Nacht zaterdag 29 oktober. In heel Nederland vinden er 'duistere activiteiten' plaats voor jong en oud: nachtconcerten bij kaarslicht, donkere vaartochten door bijzon dere natuurgebieden en vele ande re bijzondere evenementen. Iedereen wordt deze nacht, waarin de wintertijd ingaat, opgeroepen de lichten te doven. Meer dan hon derd gemeenten en bedrijven in Nederland doen hieraan mee. De aandacht voor de schoonheid van de Nacht werpt'zijn vruchten inmiddels af De Provincie Zee land heeft een hemelhelderheid- skaart en lichthinderkaart opge steld en de gemeente Veere heeft een verbod op skybeamers inge steld. Ook bij bedrijven gaat het licht uit. Zo wordt er bij Dow min der gefakkeld en dooft het bedrijf de verlichting rondom de Boerde rij en Boerengatparking. Op Schouwen-Duiveland zijn za terdag diverse donkere activiteiten te beleven. In Renesse kunnen kin deren op stap met de Schemer schim. Er is een gitaarconcert bij kaarslicht door Dik de Koning en een nachtwandeling door de omge ving met een IVN-gids. In Zonne- maire kunnen kinderen tijdens de donkere nacht terecht op Land schapscamping 'de Zonnehoeve'. De avond begint daar om 19.30 uur met het zoeken naar sporen van vleermuizen. Daarna is er een speurtocht met opdrachten waarin gezocht wordt naar de Schemerschim. In Neeltje Jans kun je een nachtwandeling in het maanlicht maken over strand en duinen met een natuurgids. Ook op Walcheren gaat het licht uit. In Middelburg vinden diverse activiteiten plaats. Stadspark Mo lenwater verandert voor de gele genheid in een heus spookpark waar spoken spannende verhalen Het fotograferen van Jupiter tijdens een heldere nacht vertellen en waar een kampvuur wordt gemaakt. Bij negen Middel burgse restaurants kun je terecht voor een maaltijd bij flikkerend kaarslicht. Aansluitend vindt een wandeling plaats die eindigt bij een concert op hoogte in de Lange Jan. Daarna voert de tocht verder door donkere straten langs win kels die bijzondere activiteiten or ganiseren. Bij sterrenwacht Philip- pus Lansbergen kun je bij helder weer door een telescoop naar de maan en sterren kijken. Is het be wolkt, dan zijn er doorlopend pre sentaties over het heelal. Later op de avond is het mogelijk om een cursus nachtfotografie te volgen. In Oostkapelle wordt een spiritue le wandeling gehouden om samen de stilte te ervaren en te genieten van de sterrenhemel. In diezelfde plaats wordt door Terra Maris ook een avondwandeling gehouden door de Manteling en langs kasteel Westhove. Eerdier die avond kun nen ouders en kinderen in het mu seum houders van wilgentenen voor waxinelichtjes maken. In Zeeuws-Vlaanderen staat de schoonheid van de nacht zaterdag ook centraal. In Hulst kun je wan delen over de vestingwallen met een stadsgids vol bijzondere, muzi kale en verassende ontmoetingen. In Axel zijn er verschillende activi teiten rond de watertoren, zoals een belevingstocht voor kinderen van zes tot en met tien jaar en een wandeling door Smitschorre met Staatsbosbeheer. Daarnaast zijn er verhalenvertel lers, wordt er folkmuziek gespeeld en is er een dierenpreparateur aan wezig die haar kunsten vertoont. De watertoren is ook te bezichti gen of te beklimmen. In Groede vindt tevens een belevingstocht foto Jan Koeman plaats. Ook kun je daar meedoen aan een workshop nachtfotografie en kun je samen met Sterren wacht Gent door telescopen naar de sterrenhemel kijken en genie ten van sfeervolle muziek. Op de Bevelanden in Nisse kun nen bezoekers meelopen met een natuurwandeling in het Heggege- bied van Natuurmomumenten in het 'pikkedonker'. Kijk voor meer informatie over alle activiteiten op www.nachtvandenacht.nl Op vampierfestival Fangtasia in Middelburg staat alles in het te ken van vampiers. door Wendy de Jong Fangtasia is een naam die tot de verbeelding spreekt, maar wat is het eigenlijk? Fangta sia is de naam van een heus vam- pierfeest op zaterdag 29 oktober in het kader van Halloween in Cine ma Middelburg en De Spot. Het festival is bedoeld voor iedereen die gek is op vampiers en verslaafd is aan films en series als Twilight, Interview with the Vampire, True Blood en Buffy the Vampire Slayer. Het festival begint in Cinema Mid- delburg met de vertoning van de eerste drie films uit de Twilight Sa ga (Twilight, New Moon en Eclipse om alvast goed in de stemming te komen. De vierde film in deze reeks komt binnenkort uit in de bioscoop. Vanaf 19.00 tot 02.00 uur gaat het feest verder in De Spot met optre dens van de band Magion en MindShade. Laatstgenoemde is een band die er een eigen afwisse lende stijl in een mix van gothic rock/metal op nahoudt. Magion is een gothic power metalband die krachtige, meeslepende, duistere, maar ook toegankelijke muziek maakt. DJ Leo Meijaart en DJ Bert van Leerdam zijn ook aanwezig om muziek uit verschillende vampierfilms te draaien. Naast het muzikale vertier biedt het festival nog veel meer dat met vampiers te maken heeft. Er zijn volop kraampjes met boeken, films, posters, kleding, neptanden en lenzen. Aan de 'bloedbar' serveren 'echte vampiers' speciale drankjes. Ook bezoekers worden uitgedaagd om als vampier naar het feest te komen. Als Trailer Trash Vamp, Gay Vamp of Classic Transylvanian Vamp bijvoorbeeld. Doe je het goed, dan maak je kans tot Mister Vampire of Miss Fangtasia uitgeroepen te worden. Kaarten voor de hele dag zijn verkrijgbaar voor 15 euro bij Bar American, de Tourist Shop in de Drvkkery, Cinema Middelburg en de Zeeuwse Bibliotheek. Op de dag zelf zijn er bij Cinema Middelburg en De Spot ook losse kaarten verkrijgbaar voor de filmmarathon en het avondprogramma in De Spot. Deze kaarten kosten 10 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 69