binnenland 15 CDA'er Ad Koppejan tegen uitzetting Mauro Donner vindt Tweede Kamer zwartgallig over Antillen Zeeland blijft profiteren van toeristische promotie in buitenland 'Ik voel me verdrietig' Open nu een 1-jaars ING Spaardeposito foto Marcel van Hoorn/ANP zie onze website:binnen!and Mauro ging onder veel belang stelling langs bij zijn voetbal vrienden. Hij zelf is sprakeloos Mauro door Laurens Kok den haag - Mauro moet terug. Mi nister Gerd Leers van Immigratie en Asiel had zijn besluit amper meegedeeld aan de Tweede Ka mer, of er kwam een persbericht binnen van de PW-fractie. 'PW tevreden over besluit Mauro', staat er boven. Even verderop in de tekst stelt de gedoogpartner dat Leers 'het enige juiste besluit' heeft genomen. Er klinkt iets triomfantelijks in door. Weer is de CDA'er gebogen voor de PW, is de suggestie. Leers, en daarmee de CDA-partij- top, heeft zaterdag heel wat uit te leggen aan de achterban op het na jaarscongres in Utrecht. Vicepre- mier Maxime Verhagen laat geen mogelijkheid onbenut om te bena drukken dat het CDA weer voor uit moet kijken, nadat de samen werking met de PW de partij bijna scheurde. Fractievoorzitter in de Tweede Ka mer Sybrand van Haersma riep kri tische partijgenoten afgelopen weekend nog op om te stoppen met klagen over de gedoogrol van de PW. De kwestie-Mauro bewijst dat het CDA nog lang niet zover is. Som mige partijleden zijn woest over het 'kille vreemdelingenbeleid', met name ten aanzien van alleen staande minderjarige asielzoekers. 'Mauro moet gewoon blijven, pas het beleid maar aan' is de bood schap van een resolutie die het CDA Drenthe in stemming wil brengen. De jongeren van het CDJA zeggen die resolutie te gaan steunen. Voorzitter Arrie Vis vindt het 'niet menswaardig' om Mauro terug te sturen naar Angola. Hij meent dat Leers en de CDA-fractie in een spagaat worden gedwongen door WD en PW. Ook Doekle Terpstra, prominent tegenstander van de samenwerking met de PW, ziet in de gedoogpartner de kwade genius. 'Niet zwichten voor de PW', roept hij de fractie op via Twitter. Woordvoerder Asielbeleid, Ray mond Knops, zegt de emoties te begrijpen. Toch steunt hij het be sluit van Leers. Het beeld dat het CDA zijn oren heeft laten hangen naar de PW, klopt volgens hem niet. „Ook als er een ander kabinet had gezeten, bijvoorbeeld met de PvdA, dan was dit besluit onver mijdelijk geweest. Of je moet het vreemdelingenbeleid op dit punt aanpassen, maar daar zijn wij niet voor." Hoe kan het dat voor Af ghaanse meisjes als Sahar dan wel een uitzondering kon worden ge maakt? Knops: „Dat is echt een heel ander geval." In zijn eigen fractie rommelt het intussen. De 'CDA-dissidenten' Ad Koppejan en Kathleen Ferrier binden de kat de bel aan. Koppe jan zegt voor de camera onomwon den tegen uitzetting van Mauro te zijn. Ferrier wil opheldering in een extra fractieoverleg. Volgens haar is niet gezegd dat Knops het fractiestandpunt vertegenwoor digt. Limburger Knops wordt gezien als een vertegenwoordiger uit het kamp-Verhagen. Hij is zich van geen kwaad bewust: „Zo werkt dit nu eenmaal. Ik ben als woordvoer der op pad gestuurd om een oor deel te geven en dat heb ik naar eer en geweten gedaan", stelt hij. „Nota bene door mijn handteke ning onder een voorstel heeft de minister nog eens gekeken of er toch niet een mogelijkheid was om Mauro hier te houden. We hebben de druk opgevoerd. Maar meer zit er niet in. Ik heb een goed verhaal." donderdag 27 oktober 2011 den haag - Minister Piet Hein Donner van Koninkrijksrelaties vindt de T\veede Kamer veel te zwartgallig over de situatie op de voormalige Antillen. Hij verwijt de Kamer alleen maar oog te heb ben voor wat mis gaat en verbete ringen te negeren. Daarmee wordt het draagvlak voor de relatie met de voormalige Antillen onder mijnd. Donner kreeg van de linkse oppo sitie het verwijt dat hij veel te wei nig doet om de situatie op de eilan den te verbeteren. Die zou ernstig zijn verslechterd sinds de wijzi ging van de staatkundige verhou dingen vorig jaar. „Voor wie zwart wil kijken is er zwart te over", hoonde de minister gisteren tij dens een debat over de begroting van het onderdeel Koninkrijksrela ties. Donner wees er op dat de regering sinds vorig jaar 'de situatie op de eilanden van het Koninkrijk niet meer naar haar hand kan zetten'. Sinds 10 oktober 2010 zijn Curasao en Sint Maarten autonoom. Aruba was dat al sinds 1986. Saba, Sint Eustatius en Bonaire zijn bijzonde re gemeenten geworden en vallen wel onder het Nederlandse gezag. Maar Donner weigert in het kabi net een coördinerende rol voor die eilanden op zich te nemen. Dat zou averechts werken, zei hij. De linkse oppositie verweet Don ner dat hij veel te weinig doet om de corruptie op Curasao aan te pakken. Het Cura^aose parlement heeft een zeer kritisch rapport van een commissie onder leiding van oud-Kamerlid Paul Rosenmöller naast zich neergelegd en de ver wachting is dat de regering dat ook doet. Donner wacht echter nog op een officiële reactie. Hij maakte wel duidelijk dat Neder land niet accepteert dat het eiland helemaal niets met de aanbevelin gen doet. Een meerderheid van de Kamer wil dat Donner onderzoek laat doen naar het lekken van een notitie van de Curacaose gevol machtigd minister, waarin vertrou welijke informatie uit de Rijksmi nisterraad staat. Donner weigert dat. De WD en PW zijn geïrri teerd dat Curasao dwars ligt bij het beperken van de toestroom van kansarme Antillianen naar Ne derland. De Kamer eiste gisteren dat Donner dit in december bij de eerste Koninkrijksconferentie aan de orde stelt. De reis van koningin Beatrix naar de Antillen moet gewoon door gaan als gepland. Problemen in de relatie met Curasao mogen daar niets aan veranderen, vindt minis ter Donner. door Jeffrey Kutterink den haag - Zeeland blijft profite ren van promotie van Nederland in het buitenland. De Tweede Ka mer wil de forse bezuiniging op de promotiepot terugdraaien. Het kabinet wil de subsidie aan het Nederlands Bureau voor Toe risme en Congressen (NBTC) van 16,6 miljoen dit jaar verlagen tot 5,8 miljoen in 2015. Tijdens een de bat in de Tweede Kamer bleken WD, PW, PvdA, CDA en D66 te gen het plan. Het plan is zuur om dat Nederland dit jaar voor het eerst een intensieve buitenlandse campagne voerde om de water sport te promoten. „Dat mag niet verloren gaan", aldus Pauline Smeets (PvdA). Ook CDA'er Ad Koppejan wees hierop. „Het is cru ciaal voor Friesland en Zeeland." Gedeputeerde Sjoerd Heijning (Toerisme) sprak eerder in deze krant zijn bezorgdheid uit over de bezuiniging. Volgens hem loopt Zeeland toeristen mis als de bezui nigingen doorgaan. Met welk bud get het NBTC het straks moet doen, is nog niet duidelijk. Volgen de week praat de Kamer er op nieuw over. Staatssecretaris Henk Bleker (Eco nomische Zaken) voelt wél wat voor de invoering van 'regelarme zones'; een voorstel van CDA-Ka- merlid Koppejan. „Dat we in Ne derland zo'n elf jaar nodig hebben om een camping uit te breiden, is echt onaanvaardbaar." Hij pleitte voor proeven met regelarme zo nes, waar ervaring wordt opge daan met eenvoudiger regels en snellere procedures. Bleker gaat er over in overleg met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Tijdens het debat bleek ook dat Bleker niets voelt voor aanpassing van de toeristenbelasting. Een meerderheid in de Kamer wil dat gemeenten wordt opgedragen hoe veel toeristenbelasting ze mogen heffen en waaraan ze dat mogen besteden. Bleker: „In de Gemeente wet is geregeld dat gemeenten toe ristenbelasting mogen heffen. Het zijn de gemeenteraden die hier over gaan." WD, CDA en PW vrezen dat ge meenten het geld niet altijd beste den aan het verbeteren van voor zieningen voor toeristen. Bleker: „Als ik mijn gemeente Vlagtwed- de vraag wat ze doet met de gehe ven toeristenbelasting, dan krijg ik te horen: 'Staatssecretaris, wij in vesteren zelf het tienvoudige in re creatie en toerisme'." Mogelijk wil de Kamer Bleker alsnog via een motie dwingen de zaak onder de aandacht te brengen bij de VNG. TIJDELIJKE SPAARACTIE Profiteer een jaar lang van een vaste, hoge rente van 3,2% op jaarbasis. Inleggen kan al vanaf 500 euro. Deze spaaractie loopt tot 2 december 2011 Ga naar ING.nl/deposito, het ING kantoor of bel 0900 0933 (10 cent per minuut). ING behoudt zich het recht voor om deze particuliere actie eerder te beëindigen. Hoeveel bank wil je hebben ING itffi)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 5