41 binnenland Oordeel dat velen vreesde Gerd Leers: uitzondering is niet mogelijk MAURO De 18-jarige Mauro Manuel moet terug naar zijn geboorte land Angola. De pleegfamilie en de jongen zelf reageerden teleurgesteld. Binnen het CDA ontstaat een nieuwe crisis. Teeven maakt jacht op vonnismijders Chauffeur van geldwagen verdacht PvdA tegen proefboringen Vlaamse regering geeft Bleker de tijd Openbaar vervoer in grote steden plat Man wint 2 miljoen op speelautomaat donderdag 27 oktober 2011 'Ikzelf ben nog in shock. Ik heb nog niet eens tijd gehad om verdrietig te zijn. De overheid heeft nooit ingegrepen. En nu? We voelen ons machteloos.' Pleegmoeder Anita Marijanovic DEN HAAG - Mauro Manuel moet te rug naar zijn vaderland Angola. Dit heeft minister Gerd Leers (CDA) van Immigratie en Asiel be sloten. Volgens Leers is het beleid dat minderjarige asielzoekers terug moeten zodra ze volwassen zijn. Voor Mauro wordt geen uitzonde ring gemaakt. Dan zou sprake zijn van willekeur, zegt Leers. Mauro werd toen hij tien was, door zijn moeder naar Nederland gestuurd en is na acht jaar volledig ingeburgerd. Zijn pleegouders, vrienden, verenigingen en ook po litieke partijen hebben zich daar om sterk gemaakt voor een ver blijfsvergunning. Zij reageerden te leurgesteld op Leers' besluit. „Je vraagt je af waarover hij zo lang heeft nagedacht", aldus Mauro's ad vocaat gisteren. Leers besloot eerder Mauro uit te wijzen, maar toen de Kamer be zwaar maakte zegde hij toe de zaak opnieuw te overwegen. Vol gens Leers is het nu 'einde verhaal voor Mauro'. „Tenzij er nog beleid komt voor een bredere groep, maar dat is iets voor de Kamer." Leers doelt op een voorstel van PvdA en Christenunie om kinde ren die acht jaar in procedure zit ten automatisch een verblijfsver gunning te geven. Vandaag debat teert de Kamer over de uitwijzing. De oppositie zal dan aandringen om Mauro alsnog te laten blijven. Nederlandse kinderombudsman, Mare Dullaert, zei geschokt te zijn door de uitwijzing. Volgens hem strookt die niet met verdragen die ook Nederland heeft ondertekend voor de rechten van het kind. Bij de pleegfamilie van Mau ro is de verslagenheid groot, evenals bij zijn voetbalclub in Oostrum. Daarnaast heerst er woede. „Alsof er een ijzige wind waait." door Niki van der Naald en Matthijs Hoex Alsof ze halsoverkop huis en haard hebben verla ten. Zo oogt de woning van Hans, Anita en hun inmiddels nationaal bekende pleeg zoon Mauro aan de Eindhovense Amazonelaan op deze woensdag ochtend. De stofzuiger in de hal ligt erbij alsof hij halverwege de werkzaamheden uit handen is ge vallen. Nog geen uur daarvoor is bij asielminister Gerd Leers het ho ge woord eruit gekomen: Mauro moet definitief terug naar Angola. Het nieuws is ingeslagen als een bom. Waar de familie de afgelo pen tijd niet schuwde om via de media aandacht te vragen voor het lot van de volledig vernederland ste Mauro, reageren ze nu niet op sms'jes en ingesproken voicemails. „We hebben vanochtend besloten niet thuis te blijven wachten, mijn man en ik zijn gewoon naar ons werk gegaan. We leven bij de dag. We hebben nu al zó veel meege maakt, zoveel geruchten gehoord, daar kun je je dagelijkse bezighe den bijna niet meer op inrichten. We hebben Mauro vanochtend on dergebracht bij familie. Zodat hij niet alleen zou zijn als er nieuws zou komen", laat pleegmoeder Ani ta Marijanovic uren later - als de eerste emotie is gezakt - telefo nisch weten. Anita is naar eigen Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t[m vr. om io.oo, 16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl PAUL KUSTERS zeggen kapot van de 'ijskoude me dedeling'. Zij en haar man willen Mauro nu vooral afschermen van alle media. „Hij heeft het zwaar. Langzaam maar zeker beseft hij dat zijn toekomst hier nu echt in duigen is gevallen. Leg dat maar eens uit aan een jongen die hier ook niet voor gekozen heeft. Ikzelf ben nog in shock. Ik heb nog niet eens tijd gehad om verdrietig te zijn. We voelen ons machteloos. Mauro is ooit op het vliegtuig ge zet als jongetje door zijn moeder en uiteindelijk via mensenhande laren hier terecht gekomen. Nooit heeft de overheid ingegrepen. Ster ker nog ze hebben zelfs een be roep op ons gedaan door ons in te schakelen als voorlopig pleeggezin. En nu? Nu is hij achttien en blijk baar helemaal niets meer van ons." Mogelijk tegen beter weten in blijft Anita hopen dat de politiek toch nog iets voor Mauro kan bete kenen. Zijn advocaat wil een klacht gaan indienen bij het Euro pese Hof voor de Rechten van de Mens. Oostrum, het Noord-Lim burgse dorp waar Mauro opgroei de en nog wekelijks komt om zijn vrienden en een voetbalclub te be zoeken, reageert onthutst op'het nieuws. „Alsof er een ijzige wind door ons dorp heeft gewaaid. Nie mand heeft hier begrip voor. Mijn CDA moet zich schamen", foetert inwoonster Lien Heurs. Oostrum- voorzitter Math Gommans: „Ik ben vooral boos. Zeker als ik zo'n CDA' er als Raymond Knops hoor, die hier nota bene uit de regio komt." En Mauro zelf? Die laat zich aan het eind van de dag even zien bij zijn voetbalclub, omgeven door zijn ploegmaten en vrienden. Hij geeft te kennen geen interview te willen geven. „Dat is heel moeilijk. Ik ben erg verdrietig." DEN HAAG Staatssecretaris Fred Teeven (Justi tie) gaat meer werk maken van mensen die een straf opgelegd heb ben gekregen, maar die ontlopen. Het gaat om enkele tienduizenden mensen. Om dat aantal terug te dringen wil Teeven na strafopleg ging vaker paspoorten inhouden en bekijkt hij of rijbewijzen kun nen worden ingevorderd om vluch ten onmogelijk te maken. RIDDERKERK De dinsdag verdwenen chauffeur van een geldtransportwagen in Ridderkerk is verdachte in de zaak. De man wordt verdacht van betrok kenheid bij de verdwijning van een aanzienlijk bedrag uit de wa gen. Er zou een tweede man bij be trokken zijn geweest. Dat heeft de politie gisteren gemeld. De chauf feur is nog steeds spoorloos. Mauro omhelst een vriend van voetbalclub SV Oostrum. DEN HAAG De PvdA steunt het kabinet niet in zijn wens om proefboringen naar schaliegas uit te voeren. De oppositiepartij wil eerst zwart op wit van minister Maxime Verha gen (Economische Zaken) dat in 2020 35 procent van de energie die Nederland nodig heeft, duurzaam is. Dit zal PvdA-Kamerlid Samsom vandaag in de Kamer eisen van Ver hagen. BRUSSEL Nederland krijgt van de Vlaamse regering de tijd om zijn alternatief voor het onder water zetten van de Hedwigepolder te verdedigen bij de Europese Commissie. Dat zei de Vlaamse premier Kris Peeters giste ren. Maar Peeters voegde er ook aan toe dat zijn geduld niet einde loos is en dat Nederland zijn afspra ken moet nakomen. UTRECHT Personeel van de ov-bedrijven RET in Rotterdam, GVB in Amsterdam en HTM in Den Haag legt zondag 6 november voor 24 uur het werk neer. Dat betekent dat er die dag geen bussen, trams en metro's rij den in die steden. De actie is ge richt tegen de bezuinigingen op het openbaar vervoer die het kabi net wil doorvoeren. Dat heeft vak bond Abvakabo bekendgemaakt. EINDHOVEN Een 33-jarige man is gisterochtend multimiljonair geworden in Hol land Casino in Eindhoven. De man, die anoniem wil blijven, won met een inzet van 7,50 euro op een speelautomaat de jackpot ter hoog te van bijna 2,1 miljoen euro. De hoogste miljoenenjackpot in een Holland Casino bedroeg ruim 2,2 miljoen euro en viel in 2009.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 4