van saamhorigheid' 'Polderkolder' in boekvorm vervat zeeland 119 de weke delen vinden elkaar in De Vliegende Vaart Eddy Wally-museumpje in rusthuis Hoedenexpositie en workshops hoeden maken Leef je droom! Uw krant maakt het mogelijk. Vaart in Terneuzen. foto Mark Neelemans Dagelijks het nieuws in twee minuten videojournaal. Ma. t/m vr. om 10.00,16.00 en 22.00 uur, za. en zo. om 18.00 uur Q www.z2.nl donderdag 27 oktober 2011 door Wout Bareman zelzate - In afwachting van een écht groot museum in de leeg staande pastorie aan de Grote Markt wordt in de ontvangsthal van woon- en zorgcentrum Bloe menhof in Zelzate een mini-mu seum ingericht, gewijd aan char mezanger Eddy Wally. The Voice of Europe woont in een kamertje in Bloemenhof nadat hij dit voorjaar werd getroffen door een hersenbloeding. Het museum pje wordt de komende weken inge richt. Materiaal genoeg. De zanger stelt een deel van zijn collectie showjassen, hoeden, brillen en fo to's ter beschikking. En in zijn en thousiasme ('wow, formidabel!') heeft hij ook al beloofd dat hij er persoonlijk voor zal zorgen dat een Amerikaanse vedette de ope ning zal verrichten. Het manage ment van Wally bekijkt nog steeds de mogelijkheid van een écht mu seum naar het voorbeeld van Gra- celand van Elvis Presley. omdat Eldina zelf haar buurman bereid had gevonden speciale sportlessen te zetten. Haar buur man is, hoe toevallig, een oud- sportdocent van het Zeldenrust- -Steelantcollege, Lucien Speleman. Roselieke Faasse heeft op het Zel den rust-Steelant gezeten. „Ik heb op school nog les van hem gehad en nu dus weer." De speciale sportlessen zijn in april voorzichtig begonnen onder de noemer 'Gezond bewe gen met Veerkracht'. Lucien Spele man houdt terdege rekening met wat de deelnemers aan kunnen. „)e moet het niveau aanpassen. Bij elke les geef ik eerst een inleiding, waarna ik verder ga met spierver- sterkende en lenigmakende oefe ningen, doe daarna iets met condi tie, lopen en dergelijke, weer een paar oefeningen en tot slot een sportspel; hockey, badminton, esta fette." Niet alle sporten kunnen. Volley bal is zo'n sport. „Bij borstkanker- patiënten worden vaak klieren in de oksels weggenomen. Je zit dan met littekens. Dat maakt het spe len van volleybal moeilijk", geven Eldina Steenbakker en Roselieke Faasse aan. Lucien Speleman: „Je moet een middenweg zien te vin den. Dat is de uitdaging van deze speciale sportlessen." Sporten verbroedert en zo is het ook met 'Gezond bewegen met Veerkracht'. Eldina Steenbakker: „Het geeft een gevoel van saamho righeid. We weten wat we hebben doorgemaakt. Als iemand tien mi nuten aan de kant gaat zitten, wordt daar niets van gezegd. En na afloop gaan we gewoon met z'n allen onder de douche. In een sportschool doe je dat niet zo snel." 'Gezond en bewegen met Veer kracht' richt zich op twee doelgroe pen: borstkankerpatiënten en men sen met weke delen-reuma, de ver zamelnaam voor aandoeningen aan spieren, pezen, banden, kap sels, slijmbeurzen en tussenwervel schijven. De lessen zijn elke dins dag van 15.30 tot 16.30 uur in De Vliegende Vaart. Nieuwkomers mogen twee lessen gratis proef draaien. Elke les kost daarna 2,50 euro. Informatie: Eldina Steenbak ker, 0115-481633 en Roselieke Faas se, 0115-613398. door Harmen van der Werf terneuzen - Het succes van de vo rig jaar verschenen roman Knielen in de Klei smaakte bij de uit Zaam- slag afkomstige (an Heijnsdijk naar meer. In Knielen in de Klei vatte lans vrouw Denice zijn levensver haal in boekvorm: van landarbei- derszoon tot docent aan de Eras mus Universiteit. Jan heeft nu zelf de pen ter hand genomen. Het re sultaat is onlangs verschenen, een roman van 342 pagina's, getiteld Polderkolder. Jan is in Polderkolder niet de hoofd persoon, dat is de gevreesde Haag se politiek journalist Adriaan Ze- gers, maar hij is zonder meer Jans evenbeeld. „Ik wilde na de middel bare school in Terneuzen graag de journalistiek in, maar koos voor de studie economie." Jan werkte ja renlang als docent economie aan de Rotterdamse Erasmus Universi teit, gaf les en schreef ook veel. Tal van managementboeken staan op zijn naam. Geïnspireerd door zijn vrouw De nice heeft hij het schrijven van ro mans opgepakt, waarvoor hij in de persoon van Adriaan Zegers met zijn Thais-Amerikaanse vrouw So- lance voor twee weken afreist naar Zeeuws-Vlaanderen. „Adriaan zit in Den Haag in een klein politiek wereldje waarin het poldermodel nog hoogtij viert. Met zijn vrouw ontdekt hij in Zeeuws-Vlaanderen hoe de wereld er werkelijk uitziet en welke gevolgen het poldermo del, het niet nemen van stevige be slissingen, in de praktijk van alle dag heeft." Coffeeshop Checkpoint en ontpol- deren passeren de revue, maar ook obscene scènes in een café en, als een meisje verdwijnt tijdens het zwemmen, ontrollen zich thriller achtige taferelen. Jan heeft een ge varieerd, geëngageerd boek willen schrijven. De vraag is of hij daarin is geslaagd. Jan Heijnsdijk houdt zaterdag van 10.00 tot 13.30 uur een signeersessie in de bibliotheek van Terneuzen. Pol- derkolder, 19,95 euro, isbn 978-94- 6153-024-0. tie terug hebt. Je kunt dan wel naar een sportschool gaan of naar een sportclub, maar daar ben je vaak nog niet aan toe. Dat vraagt te veel. Je kunt dan nog niet spor ten op het niveau van een doorsnee Nederlander." Eldina had een alternatief sporten voor 55-plussers. „Maar hopelijk kun je aan ons zien dat wij die leef tijd nog niet hebben bereikt", wijst ze al lachend naar haar mede- sportster Roselieke Faasse die ook is aangeschoven in De Vliegende Vaart. Wat dan? Eldina nam contact op met Het Steunpunt in Terneuzen dat activiteiten houdt voor chro nisch zieken en (ex-)kankerpatiën- ten. Sporten zat nog niet in het pakket van Het Steunpunt. De af deling Zeeuws-Vlaanderen van de borstkankervereniging haakte ook enthousiast in. Niet in het minst, Jan Heijnsdijk met zijn vrouw Denice bij café De Klaroen in Kloosterzande dat een rol speelt in Jans roman Polderkolder. foto Mark Neelemans kloosterzande - Hoedenmaak ster Corine de Serière du Bizour- net uit Walsoorden exposeert een historische hoeden in de biblio theek van Kloosterzande. De hoe den zijn gemaakt voor Jan Rub- bens. Stadsomroeper van Hulst, Schaapsherder van de Saeftinghe en 'Peter Paul Rubens'. De hoofd deksels zijn allen met de hand ge maakt. De Serière du Bizournet geeft workshops in haar atelier aan de Drogendijk bij Walsoor den. Aangeleerd worden technie ken van bloemen maken en vilten tot het optrekken van een vilten hoed op een blok. Deze work shops starten medio november. In fo: 0114 682600 of 06 47135738. Speciaal voor abonnees. www.Dzc.nl/eftelingactie (gftgting

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49