'Europa kan de pot op is te makkelijk' Oesterbanken Gegoochel met bewijs in zaak Toth 22 zeeland NATUURHERSTEL Politici weten onvoldoende over de rol van Brussel i h De zaak Ilonka Toth SP in actie voor gratis openbaar vervoer mbo'ers LMB van Gilst overgenomen donderdag 27 oktober 2011 door Jeffrey Kutterink den haag - Het is makkelijk om te roepen dat Europa 'de pot op kan' en dat Nederland zelf wel uit maakt hoe de natuur in de Wester- schelde wordt hersteld. Politici denken te lichtvaardig over de brief van Europa over het alterna tieve ontpolderingsplan. Dat zegt Herman Lelieveldt, uni versitair hoofddocent politicologie en EU-studies aan de Roosevelt Academy in Middelburg. Europa laat geen spaan heel van het alter natieve ontpolderingsplan van het kabinet. Eurocommissaris Janez Potocnik (Milieu) heeft staatssecre taris Henk Bleker gevraagd om het plan nader wetenschappelijk te on derbouwen. In zowel de Tweede Kamer als Pro vinciale Staten is onduidelijkheid over de ról van Europa. Sommige Tweede Kamer- en Statenleden vinden dat Europa zich nergens mee moet bemoeien. Europa be paalt volgens hen niet hoe Neder land de natuur in de Westerschel- de herstelt. Pas nadat het plan is uitgevoerd, controleert Europa of de natuur is hersteld. Maar dat is een simpele weergave van feiten vindt Lelieveldt, die onlangs nog een boek schreef over de Europese Unie. „Het klopt dat Nederland zelf mag bepalen hoe de natuur in de Westerschelde wordt hersteld. Europa schrijft niet voor dat de Hedwigepolder onder water moet. Maar politici vergeten iets belang rijks. De natuur in de Westerschel de moet worden hersteld omdat het een uniek, beschermd natuur- 'De Europese Commissie mag zich wel degelijk bemoeien met ontpolderen' gebied is, dat valt onder de Europe se Natura 2000 richtlijn. Let wel: een richtlijn is dwingend recht. De Europese Commissie controleert of een lidstaat zich aan die wetge ving houdt. Nederland is eerder achter de broek aan gezeten omdat het niet snel is met het herstellen van de natuur in -de Westerschel de. Aan deze brief zie je dat het ge duld van Europa op raakt. De ge dachte dat Europa achteraf contro leert is onjuist. Vooraf moet Neder land wetenschappelijk onderbou wen en aannemelijk maken dat het plan een reële kans biedt tot natuurherstel. De Europese Com missie mag zich dus wel degelijk bemoeien met het alternatieve ont polderingsplan." Europa heeft nog niet het vertrou wen dat Nederland zich in dit ge val aan de Europese wet houdt. „Nederland krijgt nog tijd om het plan te onderbouwen. Als de Com missie dan niet tevreden is, kan ze een dwingend advies geven. Lapt Nederland dat aan zijn laars, dan kan de Commissie Nederland voor het Europese Hof dagen. Een misverstand is dat zo'n procedure pas kan worden gestart als Europa achteraf vaststelt dat een land zich niet aan de regelgeving houdt. Ook het niet naleven van de wet is reden om een zogenoemde in breukprocedure te starten." In de Tweede Kamer is vooralsnog een meerderheid voor het alterna tieve ontpolderingsplan. Maar zo wel PW als WD vinden dat Ble ker dit keer met een oplossing moet komen. PW-Kamerlid Ri chard de Mos: „Ik vertrouw erop dat het Bleker gaat lukken en dat de Hedwige droog blijft. Maar als het onderzoek niets oplevert, moe ten we het opnieuw gaan bezien." Oesterrif op de Slikken van Viane. door Nadia Berkelder De zaak Ilonka Toth was een bijzondere zaak voor advocaat Mark Dunsbergen: zijn cliënt, verdacht van de moord op de Vlissingse vrouw, werd dinsdag na drie en half jaar voorarrest in hoger be roep vrijgesproken door het ge rechtshof in Den Haag. Een specta culair resultaat. Maar het was voor al het gegoochel met bewijs dat de zaak speciaal maakt. „Ik heb het nog niet eerder meege maakt dat er uit één DNA-onder- zoek zulke compleet verschillende conclusies getrrokken werden", zegt Dunsbergen. „Volgens het ene bureau zat het DNA van mijn cliënt op het moordwapen, een stuk van een marmeren grafmonu ment, volgens het andere juist niet. En tijdens de zittingsdag in Middelburg kwamen er ineens twee getuigen van de publieke tri bune die mijn cliënt zeiden te her kennen als de man die ze op de dag van de moord op de begraaf plaats hadden gezien. Rechtspsy- choloog Peter van Koppen heeft vervolgens helder aangetoond dat die getuigen niet betrouwbaar wa ren." Als klap op de vuurpijl bleek een cruciaal deel van de video-opna me van het verhoor van de ver dachte kwijt te zijn, het deel waar in hij zou hebben voorgedaan hoe hij Ilonka vastgreep bij haar broeksband. „Alle verhoren zijn opgenomen. In totaal duurde het verhoor 37 uur. Het is onwaar schijnlijk toevallig dat de camera net tijdens de acht minuten waar T^Ifegg 1 Mark Dunsbergen voor het kantoor van zijn werkgever Olie en De Jonge ad vocaten in Goes. foto Ronald den Dekker het om draait op zwart gaat. Mijn collega heeft al die video's beke ken en ontdekte dat er een stuk ontbrak. Achteraf gezien was dat stukje gelukkig niet eens zo belang rijk, omdat het DNA in de broeks band niet van mijn cliënt bleek te zijn," In de zaak Toth buitelden de forensische bureaus over elkaar heen om eikaars resultaten van DNA-tests onderuit te halen. „Ik heb de indruk dat er veel haat en nijd is tussen die bureaus onder ling", zegt Dunsbergen. „Eén bu- Op 6 juli 2008 wordt het lichaam van ilonka Toth gevonden op de Noorderbegraafplaats in Vlissingen. Uit onderzoek blijkt dat ze een dag eerder is vermoord. Toth is met een marmeren grafmonument op haar hoofd geslagen. Tien dagen na de moord pakt de politie de nu 56-jarige verdachte op. Zijn voorarrest wordt telkens verlengd. Het onderzoek verloopt moeizaam. Ruim een jaar later, in september 2009, staat de verdachte terecht in Middelburg. In december wordt hij tot twaalf jaar cel veroordeeld. Deze week werd de verdachte in hoger beroep vrijgesproken. Het OM weet nog niet of het in cassa tie gaat. reau heeft zelfs een brief aan de minister en de staatssecretaris van Justitie geschreven met de medede ling dat de deskundigen van de an dere forensische bureaus niet te vertrouwen waren. Terwijl de zaak nog onder de rechter was! Daar zit volgens mij nog een heel verhaal onder, maar daar krijg ik mijn vin gers niet achter." Voor Dunsbergen kwam het arrest van het hof toch als een verras sing. „Ik roep zelf al drie jaar dat hij vrijgesproken moet worden. Ik heb een pleidooi van vier en half uur gehouden. Toch begon ik steeds meer te twijfelen of het zou lukken. Normaal gesproken doet het hof sneller uitspraak als het vindt dat iemand te lang in voorar rest heeft gezeten, maar hier heeft het hof twee weken gewacht. Dus toen het telefoontje uitbleef, ging ik twijfelen. Ik denk dat het hof de tijd nodig heeft gehad om alles goed op te schrijven, het is een ar rest van 36 kantjes geworden." Het is toeval dat Dunsbergen en zijn cliënt elkaar troffen. „Ik kreeg hem in de piketfase. Iedere advo caat moet op afroep beschikbaar zijn voor een verdachte, die recht heeft op een advocaat, maar die zelf niemand weet. Het was puur toeval. Ik vond het meteen een op vallende zaak om stevig mee aan de slag te gaan, omdat er een ont kennende verdachte was. Dat ge beurt niet vaak. Het komt relatief vaak voor dat een verdachte be kent. Iedereen denkt dat verdach ten in moordzaken altijd ontken nen, maar dat is meestal niet zo." En de rekening voor al dat werk? „Die betaalt de Nederlandse staat. Ik heb op pro-deobasis gewerkt. Dat gebeurt dagelijks hoor." middelburg - Meer dan duizend mensen hebben inmiddels een pe titie van de Socialistische Partij Zeeland ondertekend, waarin wordt gevraagd om een gratis OV-jaarkaart voor 16- en 17-jarige mbo-studenten. Mbo'ers jonger dan 18 jaar moeten zelf hun vervoerskosten naar school betalen, in tegenstelling tot hun meerderjarige medestuden ten. „Veel studenten kiezen daar om voor een opleiding dicht bij huis, terwijl ze eigenlijk iets an ders willen doen", zegt SP-Staten- lid Ron van Tilburg. De SP maakte zich in juni al sterk voor de gratis OV-jaarkaart voor 16- en 17-jarigen door een motie in te dienen in Provinciale Staten. Het voorstel kreeg toen niet ge noeg steun. Afgelopen vrijdag werd actie ge voerd op het ROC Zeeland. De petitie van de SP kan nog steeds ondertekend worden op de website www.gratisnaarschool.nl. goes - Abemec bv integreert de landbouwmechanisatie activitei ten van LMB van Gilst Goes BV binnen haar organisatie. Alle activi teiten worden voortgezet in het huidige pand onder de naam Abe mec Goes. De vestiging wordt per 1 november 20ti in de organisatie opgenomen. Hiermee heeft Abe mec in totaal 17 servicevestigingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 42