Alles wat een Zeeuwse knop heeft, is hot Minder grenzen, 21 zeeland ADRZ heeft nog geen geldschieters gevonden voor nieuwbouw Mortiere PZC donderdag Kroegpraat De krant 6 weken voor 18 euro! Producten met een Zeeuws tintje zijn razend populair. Behal ve een bakblik, kaas, sieraden en zeep, komt volgende week een Zeeuwse chocoladeletter op de markt. met donderdag 27 oktober 2011 door Willem van Dam De man liet zich moei zaam op een barkruk naast de mijne zakken. „Doe mij maar een gro te pils. En zet er een jonge bij", zei hij zuchtend. „Wat scheelt?", informeerde ik. „Aambeien", zei de man en hij schoof-voorzichtig heen en weer op zijn kruk. „Las tig", knikte ik meelevend. „Las tig?", keek hij gepijnigd vanonder zijn geruite petje, „wat heet lastig, meneer? Het is een kwelling." Hij goot zijn pilsener in drie slok ken naar binnen en kiepte zijn jonge jenever daar achteraan met een gebaar dat op veel routine duidde. „Zit in de familie - aam beien", zei hij. „Mijn vader had daar ook veel last van. Die zat thuis aan de eettafel altijd op een stoel zonder zitting, omdat-ie an ders verrekte van de pijn. En als hij op z'n brommertje naar zijn werk reed, deed hij dat staande, op z'n trappers." - „Maar daar zijn toch pilletjes en zalfjes voor? Al bij de dokter ge weest?" -„Ach meneer, wat moet ik bij die pis- en poepkijkers? Die steken hun vinger in je gat en sturen je daarna door naar het ziekenhuis. En als ik ergens een hekel aan heb dan is het aan het ziekenhuis; zo'n jong verpleegstertje dat je op de pot zet - ik moet er niet aan denken." De man tekende met zijn wijsvin ger een rondje in de lucht. „Doe mij nog een pils en een jonge. En geef de rest ook wat." Hij tilde zich omzichtig van zijn kruk en liep richting toileL „Zet er ook een portie bitterballen bij", riep hij toen hij krachtig krabbend aan zijn achterwerk ach ter de klapdeurtjes van het toilet verdween. „Mèt mosterd." Vijf minuten later plaatste de kroegbaas de bestelling op de toog. De man doopte een dampen de bitterbal in de bruingele smur rie en liet die in één hap door zijn keelgat gaan. „Sakkerju, dat is heet" Hij liet zich weer van zijn kruk zakken en repte zich opnieuw naar het toilet. -,,Smaakt-ie, Cor?", riep de café baas hem grijnzend na. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement c Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees'gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegeneren zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.ni Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (nazö) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (PS) Stuur de bon naar. PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ZEEUWSE PRODUCTEN door Cornelleke Blok bedelarmband mosselsluiting qgp "W" e kunt gerust van een rage I spreken, zegt juwelier Piet I Minderhoud, die winkels I heeft in Amemuiden en West- kapelle. Hij verkoopt elke dag tientallen sieraden met Zeeuwse knopjes. „Alles wat een Zeeuwse knop heeft, is hot. Ik sta er steeds weer versteld van." Vanuit heel Zeeland komen men sen naar de winkels van Minder houd toe om deze sieraden te ko pen. „Het zijn voor tachtig procent Zeeuwen die erin geïnteresseerd zijn: van 8 tot 88 jaar. Juist ook de jongeren dragen ze." Vooral de collectie 'trendy Zeeuws' doet het goed, zegt Min derhoud. „De Zeeuwse knop is daarbij in een modern jasje gesto ken. Om de paar weken laten we weer andere modellen maken, om ervoor te zorgen dat niet iedereen met dezelfde sieraden loopt." Het lijstje 'Zeeuwse knopproduc- ten' wordt steeds langer. Kunstena res Tinka Leene uit Sint Laurens ontwierp vorig jaar een bakblik in de vorm van een Zeeuws knopje. Kaasboerderij Schellach in Middel burg heeft een 'knopkaasje'. Sjaak de Bruijn en zijn vrouw begonnen in juni met hun bedrijf Origineel Zeeuws. Ze verkopen bonbons en zeepjes in de vorm van - jawel - Zeeuwse knopjes. Op 2 november brengen ze ook een Zeeuwse cho- coladeletter op de markt. „We heb ben inmiddels ongeveer zestig ver kooppunten in Zeeland, en we krij gen nog steeds nieuwe aanvragen. Dat het zo'n groot succes zou wor den, hadden we nooit verwacht." Juwelier Jacques Postma uit Zierik zee ontwerpt bedels met een Zeeuws tintje, onder de naam 'Zeeuwse beads'. Zijn bedels in de vorm van een bolus, Zeeuws meis je, krukel, of zeïster gaan als war me broodjes oyer de toonbank. „We verkopen ér vijftig tot zeven tig per week", zegt hij. „We zijn een beetje overweldigd door de be langstelling." Postma en zijn vrouw begonnen anderhalf jaar geleden met de be dels, en hebben inmiddels ook een armband met mosselsluiting ontworpen. „Zo kan je uiteindelijk een complete armband met een Zeeuwse uitstraling samenstellen." Postma merkt dat er bij vakantie gangers én mensen uit de regio be hoefte is aan zo'n sieraad. „We ra ken er duidelijk een gevoelige snaar mee. Mensen die hier op va kantie zijn geweest of een andere link hebben met de provincie, vin den het heerlijk om door zo'n sie raad aan Zeeland herinnerd te wor den. Voor mensen die hier wonen, onderstreept het dat ze het in deze provincie naar hun zin hebben. Ze willen het positieve gevoel dat ze bij Zeeland hebben, vastleggen in een sieraad." bolusbedel bonbons Mensen hebben de laat ste jaren steeds vaker behoefte om hun re gionale identiteit te la ten zien, zegt etnologe Sophie El- pers van het Meertens Instituut in Amsterdam. Ze leidde vorig jaar een onderzoek naar Holland-symbolen op huis houdelijke artikelen en woonacces soires die je steeds vaker in win kels ziet. Ze ziet overeenkomsten met de populariteit van traditione le Zeeuwse elementen in sieraden en andere gebruiksvoorwerpen. „De moderne samenleving globali- seert, individualiseert en multicul- turaliseert. Mensen worden steeds mobieler. Over de hele wereld zijn dezelfde producten te koop. Hoe door Nadia Berkelder De PZC gaal zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan. MIDDELBURG - Het Admiraal De Ruyter Ziekenhuis (ADRZ) heeft nog geen financier gevonden voor de bouw van een nieuw zieken huis in de Mortiere in Middelburg. Het grootste probleem is de hoge waarde waarvoor het ziekenhuis in Vlissingen in de boeken staat. Als het ADRZ besluit tot nieuw bouw, moet de boekhoudkundige waarde van het pand in Vlissingen - vijftien miljoen euro - meteen worden afgeschreven. Met een ver mogen dat zeven miljoen euro be draagt, betekent dat een faillisse ment van het ziekenhuis. Dat schrijft het ADRZ in een nieuws brief aan belanghebbenden. Uit een rapport van TNO blijkt dat nieuwbouw op de lange ter mijn wel goedkoper is dan ver bouw van het huidige pand in Vlis singen, zegt woordvoerder Jaap Ne lemans. „Daarmee wordt bevestigt dat onze keuze voor nieuwbouw verstandig is." De Raad van Bestuur zegt naar een oplossing te zoeken voor de fi nanciering van nieuwbouw. Die zoektocht duurt intussen al ruim een jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2