Verkoper van woningen iSl zeeland Gemeente Vlissingen: restauratiegeld over 'We hebben elkaar leren kennen bij het dansen' Zes keer Marsaki Na een stormachtige groei boekt Marsaki recordomzetten. Maar nu de aandeelhouders, woningcorporaties, minder investeren, wordt meer gewerkt voor scholen en zorginstellingen. 5 JAAR 0% RENTE 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD /TXAutoTeam Japanse dag bij World of Silk in Meliskerke donderdag 27 oktober 2011 door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Het is een geluid dat de gemeente Vlissingen niet vaak laat horen: er is geld over. Voor in woners die hun vooroorlogse wo ning willen opknappen. Om de bouwsector tijdens de eco nomische crisis te stimuleren, stop te de provincie Zeeland eerder dit jaar drie miljoen euro in een potje voor woningverbetering. Mensen konden vijf- tot dertigduizend eu ro lenen tegen een vaste lage rente van één procent. Vlissingen kreeg 270.000 euro om 'uit te delen' aan haar inwoners. Maar daar is nog maar eenderde van op, constateert de gemeente. En ook als de actuele aanvragen worden ingewilligd, blijft er over. Daarom doet ze een oproep aan in woners om niet te vergeten dat die heel goedkoop geld kunnen lenen als ze hun woning duurzaam wil len verbeteren. Dat moet dan wel een voorloorlogse woning zijn, die staan er immers het slechtst bij, en van het leenbedrag mag maar een derde gaan naar vernieuwing van badkamer of keuken. Een andere lening, voor starters, slaat wel aan in Vlissingen. Met be hulp van dat fonds, dat wel bestaat uit gemeentelijk geld, kunnen star ters hun eerste hypotheek voor el kaar krijgen. Zo ontstaat ook bete re doorstroming in de stad. Hoewel de gemeente er genoeg aanvragen voor krijgt, zoals voor de eerste nieuwbouwhuizen aan de Hogeweg, is ook dat potje niet op. Het fonds is namelijk, zoals dat heet, 'revolverend': er komt tel kens geld terug als mensen hun huis verkopen, als ze gaan aflossen of als hun leenbedrag het maxi mum heeft bereikt. Vandaar dat ge meente er lang mee doet. door Annemarie Zevenbergen MIDDELBURG - Ze was nog maar een meisje van dertien jaar toen ze de liefde van haar leven ont moette. Inmiddels zijn Rie Moens-Poortvliet (81) en haar man Jo Moens (85) al zestig jaar ge trouwd. Dat vierde het stel gister ochtend in de koffiezaal van Sint Willibrord in Middelburg. Com pleet met versieringen in de vorm van hartjes en twee erebogen ach ter de stoelen van het echtpaar, dat genoot van alle aandacht. Genieten is een sleutelwoord in het huwelijk van de twee Middel burgse echtelieden. „We hebben nooit ruzie. We zijn het wel eens niet met elkaar eens, maar daar blijft het bij. We hebben wel altijd plezier samen. Nog steeds. En jo lacht altijd," vertelt Rie stralend. Jo Moens is een bekende figuur in het Middelburgse. Hij runde tot zijn 77e jaar zijn eigen loodgieters- bedrijf Eerst aan de Vlissingse- straat, later aan de Oostperkweg op Ramsburg. Rie: „Hij heeft altijd heel hard gewerkt." Lachend: „Daarom slaapt hij nu zo veel. Lek ker hoor, kan ik rustig puzzelen en spelletjes doen. Daar houdt Jo niet Jo Moens is een geboren en geto gen Middelburger. Rie komt uit Den Helder. Haar vader zat daar bij de marine. Zij kwam op jonge leeftijd naar Middelburg, de ge boorteplaats van haar vader. „We hebben elkaar keren kennen in Schuttershof, daar dansten we. Ik vond hem een leuke vent, én hij kon heel goed dansen. Zijn ouders vonden mij ook leuk. Ze hadden zelf geen dochter, dus ik werd een soort dochter voor ze. Ze waren altijd heel lief voor mij." Het stel had vroeger een boot in het Balkengat, achter de Kinder dijk. Jo: „Daar hebben we met z'n tweeën en later met de kinderen veel mee gevaren. Vakanties ble ven we altijd hier, ik kon niet te lang weg voor de zaak." Rie: We hadden ook.een vakantiehuisje op Westduin, waar we vaak zaten." „Het is hier prima, ik doe yoga, gym en veel spelletjes. Jo kijkt naar voetbal. Maar we missen wel eens dat we niet zo maar op stap kunnen. En dat we niet meer kun nen dansen. Maar dat is nu een maal zo. Als we zo verder oud wor den, is het goed." Het paar heeft vier kinderen, zes kleinkinderen en één achterklein kind. PROJECTONTWIKKELAAR door Maurits Sep Was 2010 al een topjaar voor Marsaki, dit jaar wordt nog be ter, voorspelt de Zeeuwse projectontwikkelaar. De omzet zal tegen de zeventig mil joen euro lopen. Kanttekening: de winst zal nog verder terugzakken, omdat er vooral huurhuizen wor den gebouwd. En de winst komt van koophuizen. Met dik 66 miljoen euro bereikte de omzet van Marsaki in 2010 een recordhoogte. Als de voortekenen niet bedriegen, gooit het bedrijf er nog een schepje bovenop. „Ik denk dat we op zeventig miljoen uitkomen", verwacht directeur Ruud de Baar. „Dat komt omdat we vorig jaar een aantal grote bouwprojecten in uitvoering heb ben genomen: twee brede scho len, in Oost-Souburg en Vlissin gen, en het Erasmuspark in Goes, met ruim dertig miljoen het groot ste project dat we hebben. Dat stuwde de omzet omhoog en dat werkt ook dit jaar nog door. Want het woonzorgcomplex in de Goese Schans komt eraan. Dat is finan cieel ook een megaproject." Het is hard gegaan met de project ontwikkelaar die in 2002 werd op gericht door zes Zeeuwse woning corporaties. Die laten sindsdien hun projecten bouwen door Mars aki. „We zijn stormachtig ge groeid. We begonnen met vier mensen, nu hebben we er 34 in dienst", constateert De Baar tevre den. Tot nu toe hadden ze er de han den vol aan om de opdrachten van de eigen aandeelhouders van de grond te krijgen, blikt De Baar terug. „Verzoeken van derden, zo als scholen en zorginstellingen, moesten we altijd met 'nee' beant woorden. We hadden fysiek ge woon niet de ruimte om die op drachten te accepteren." Vooruitkijkend voorspelt De Baar dat dat nu wel zal gaan gebeuren. Die ruimte is er ook, juist omdat de woning corporaties voorzichtiger worden met investeren. Het gat dat daar door in de orderportefeuille van Marsaki ontstaat, kan worden op gevuld met werk voor anderen. Het is zelfs nodig om een stabiel bedrijf te blijven, erkent De Baar. „We zullen er niet van groeien. Dat zou in deze tijd met deze markt natuurlijk ook wel heel bij zonder zijn." Voorbeeld van een opdracht van een niet-aandeelhouder is het Rie en Jo Moens hebben na zestig jaar huwelijk nog altijd plezier samen. „Jo lacht altijd." foto Ruben Oreel Marsaki is de projectont wikkelaar van zes Zeeuw se woningcorporaties: RWS (Goes), Clavi's Wonen (Hal steren, West-Brabant), Woonburg (Koudekerke), Clavis (Terneuzen), l'Escaut (Vlissingen) en Zeeuw- land (Zierikzee). De corporaties zijn aandeelhouder en elk van hen heeft een even groot aandeel en een even zware stem in het beleid van Marsaki. Voor elke aandeelhouder is een aparte dochteronderneming opge richt die de projecten uitvoert voor de desbetreffende corporatie. Als een project winst maakt, gaat dat geld ook naar die ene aandeel houders; het wordt niet verdeeld over alle zes de corporaties. Vanwege de aandeelhouders be strijkt het werkgebied van Marsaki heel Zeeland en een deel van West-Brabant. Veruit het belang rijkste werk bestaat uit nieuw bouw, en dan vooral huurhuizen. Maar een belangrijke nieuwe taak ziet directeur Ruud de Baar in de 'verduurzaming van bestaand wo- ningbezit' van dé corporaties. olticieel Opel Dealer LJLX voel je v r i j Onderdeel van de Automations Groep Goes Vlissingen Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aan de Pearyweg te Goes. bouwmanagement dat Marsaki voert voor de Christelijke Scholen gemeenschap Walcheren. Die krijgt een nieuwe school in Vlissin gen en Marsaki begeleidt dat pro ject voor de CSW. „Dan heb je het niet meer over het ontwikkelen van projecten en het nemen van ri sico's, maar over het managen van projecten. We waren een huizen- verkoper, we worden steeds meer een verkoper van diensten, kennis en kunde", schetst De Baar de toe komst. „Dat is zeker lucratief" Klanttevredenheid wordt voor Marsaki een steeds be langrijker aandachtspunt. Dat klinkt wellicht vreemd, maar dat heeft te maken met de struc tuur van het bedrijf „Onze klan ten waren vooral onze aandeelhou ders. Dat leidde automatisch tot nieuwe opdrachten. Zo'n 95 pro cent van onze opdrachten kwam van de woningcorporaties die bij ons aandeelhouder zijn. Dat blijft de komende twee jaar nog wel zo, maar hoe het na 2013 zal zijn, durf ik niet te zeggen. Zo ver kunnen we op deze markt en in deze tijd niet vooruitkijken." Een andere belangrijke verande ring waarop Marsaki moet inspe len, is die van het aandeel huurhui zen in de totale bouwportefeuille. Die zal, voorspelt De Baar, vol gend jaar toenemen. „En het aan tal koophuizen dat we op de markt zetten zal verder dalen. En de winst die we maken, maken we juist op koopwoningen. Dat bete kent dus dat de winst volgend jaar ook zal dalen. Die staat enorm on der druk." Tegenover de omzetstijging staat dus een winstdaling. Voor Marsaki echter niet iets om zich grote zor gen over te maken. „Wij bouwen huurwoningen voor onze op drachtgevers. Wij hebben daarbij dus niet de opdracht om winst te maken, want dan verdienen we geld aan onze opdrachtgevers, die ook onze aandeelhouder zijn. Als wij maar kostendekkend kunnen werken, dan doen we het prima." MELISKERKE - World of Silk in Me liskerke staat zaterdag volledig in het teken van Japan. Naar aanlei ding van de laatste dag van de ex positie From Japan with love zijn er diverse Japanse activiteiten. Om 13.30 uur begint een kimo no-show. De dames Yuko Matsuna- ga en Kawabe laten zien hoe je een kimono moet dragen. Vanaf 14.30 uur vinden er enkele offi ciële Japanse thee-ceremoniën plaats. Ook die worden geleid door deze dames. De hele middag door is er een demonstratie Japans Kumihimo-weven door Sarie Seip. World of Silk is gevestigd aan de Dorpsstraat 3 in Meliskerke en is zaterdag open van 12 tot 17.30 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 18