Vliegende Hollanders speuren naar Thai in nood II 'De bewoners van Bangkok kunnen wel tegen een stootje, maar ik zie de spanning nu echt toenemen' Arnoud Brandt, Nederlandse inwoner van Bangkok donderdag 27 oktober 2011 Inwoners van Bangkok proberen ondanks het water het dagelijks leven zo goed als mogelijk op te pakken (foto links). Anderen verlaten de hoofdstad en vertrekken naar veiliger oorden; via planken lopen ze naar gereedstaan de bussen (foto rechtsonder). Ondertussen plaatsen soldaten en vrijwilli gers grote hoeveelheden zandzakken om het water te keren, zoals hier bij een tempel in een buitenwijk (foto rechtsboven). foto's Apichart Weerawong/AP en Sakchai Lalit/EPA Drie Nederlanders helpen Thailand vanuit de lucht. „Het wachten duurde zo lang, toen zijn we zelf maar voedsel gaan uitde len." ~y anuit de lucht zie je pas hoe ernstig de si- \ftuatie hier is. Sommi- V ge steden staan com pleet onder water. Ik ben blij dat ik iets kan doen", vertelt Coen de Laat (39) via de telefoon. Hij ver ruilde vier jaar geleden Boxtel voor Thailand. De Nederlander is samen met zijn landgenoten )acky de Kort (voorheen Veldhoven) en Nick Verbeek (ex-Eindhovenaar) al weken druk bezig hulp te bie den in de overstroomde gebieden. Op een bijzondere manier. Hun grote hobby is vliegen met een zo genoemde paramotor, een soort gemotoriseerde parachute. De mo tor hangt op de rug van de piloot of is gemonteerd op een onderstel met wielen. Op verzoek van de au toriteiten hebben de drie mannen, samen met tientallen Thaise para motorvliegers, de afgelopen we ken heel wat uren boven de over stroomde gebieden gevlogen, op zoek naar slachtoffers. Door ge brek aan vliegtuigen en helikop ters zijn de hobbyisten van groot nut voor de hulpverleners. „We hebben een camera op onze helm, zodat de autoriteiten kun nen zien hoe de situatie is. Omdat we steeds gps-coördinaten doorge ven, weten ze op de grond precies waar we vliegen." Honderden mensen zijn op deze manier getra ceerd. Sommigen zijn later geëva cueerd, maar de meesten wilden bij hun huis blijven omdat ze vol gens De Laat bang zijn dat hun be zittingen worden gestolen. „De eer ste dag moesten we na het landen steeds wachten. Het duurde ons al lemaal veel te lang. Toen hebben we onze boten uit de pick-up ge haald en zijn zelf voedsel gaan rondbrengen." Wat hem het meest heeft getrof fen tijdens de vaartochten, is de bijna ontspannen manier waarop de getroffen mensen hun lot dra gen. „Natuurlijk zijn sommige mensen in tranen. In Nederland Leden van Air Rescue Unit zoeken vanuit de lucht naar slachtoffers: (vanaf links) Jacky de Kort, Long, Coen de Laat, Nick Verbeek. eigen foto zou iedereen opgefokt zijn, de Thai zijn heel dankbaar voor de hulp." De Laat woont zeifin Bang- lamung, 150 kilometer ten zuiden van de hoofdstad Bangkok, waar de bewoners niets te vrezen heb ben van het wassende water. Hij is er lid van de Air Rescue Unit, een groep Thaise paramotorvliegers die vrijwillig de autoriteiten bij staat. „Bij vermissing of een over val vraagt de politie vaak onze as sistentie. Binnen vijf minuten ben ik in de lucht. Laatst hebben we nog een vermiste man gevonden", vertelt de Brabander, die na ver koop van zijn bedrijf vooral aan het rentenieren is in het Aziati sche land. Hij zegt blij te zijn dat hij mensen kan helpen, maar geeft ruiterlijk toe dat het avontuur hem ook trekt. „Zo voeren we op een gegeven moment tussen kro kodillen, die waren ontsnapt uit il legale fokkerijen. Voor een gevan gen krokodil kreeg je 25 euro, maar dat geloofde ik wel." Het weer is de laatste dagen opge klaard, maar De Laat schat dat het hoge water nog wel een paar we ken aanhoudt. „Het ergste wat nu kan gebeuren, is dat het hoofd vliegveld bij Bangkok onder water komt te staan. Dat zou een ramp zijn voor de toeristenindustrie. De meeste toeristische plaatsen lopen geen gevaar, maar toch is 70 pro cent van de reizen naar Thailand gecanceld." En dan te beseffen dat alle ramp spoed te voorkomen was geweest. „Met goede dammen en sluizen is het water goed te behappen, maar er worden te veel politieke spelle tjes gespeeld." In Thailand is al ja renlang een machtstrijd gaande tussen rijke en arme groeperingen. De Laat: „Het watermanagement loopt hier dertig jaar achter." zie onze website:buitenland Foto's en video's van de Neder landse paramotorvliegers

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11