io loverstromingen thailand Water bedreigt hart Bangkok Thailand wordt al weken geteisterd door watersnood. Nu dreigt hoofd stad Bangkok ook getroffen te wor den. Toeristen blij ven weg, ten on rechte zeggen on dernemers. Reisadvies Thailand aangescherpt donderdag 27 oktober 2011 door Niek Opten en Jan Lepeltak en rood shirt of I een geel shirt; als l_^ we ons niet vere- nigen, krijgen we allemaal een nat shirt', twitterde deze week een Thai. Thailand wordt al wekenlang geteisterd door overstromingen. Die hebben inmiddels aan 373 mensen het le ven gekost. De overstromingen worden veroorzaakt door de hevig ste regenval in de afgelopen vijftig jaar. De al jarenlange verdeeldheid in het land tussen rijke groeperin gen (die zich bij protesten in het geel hijsen) en arme (rode shirts) maakt de situatie er niet gemakke lijker op. „Er varen hier reddings boten rond waarop staat 'alleen te gebruiken door Roodhemden'", vertelt Roelof Kusters, een Neder lander die vlakbij Bangkok woont. „De politieke leiders zijn zich be wust van de noodzaak tot samen werking, maar niet alle burgers." Eenheid is gewenst, nu het gevaar dreigt dat de hoofdstad Bangkok, de economische motor van het land, onder water komt te staan. Volgens premier Yingluck Shina- watra zal het water in de hoofd stad deze week nog verder stijgen. De watersnood zal nog zeker zes weken duren. De kans dat het cen trum van de miljoenenstad deels onder water komt te staan, ligt vol gens Shinawatra op 50 procent. Tot nog toe leken de meeste inwo ners van Bangkok hun voeten droog te houden, maar de hoeveel heid water is zo massaal dat die kans aanzienlijk is geslonken. Daar komt bij dat dit weekeinde voor de Thaise kust ook nog eens springvloed wordt verwacht. Wa ter op het land kan dan moeilijk de zee instromen. „Het wordt nog erger", voorspelt de 46-jarige Arnoud Brandt, oor spronkelijk uit Bussum. Hij woont al negen jaar in het centrum van Bangkok en werkt als logistiek ma nager bij het Zwitserse elektronica bedrijf Franke. Er heerst paniek op zijn werk. Gisterochtend moesten alle werknemers halsoverkop com puters en andere apparatuur van de begane grond naar boven ver huizen. Want het water kwam er aan. „Iedereen rent rond. De bewo ners van Bangkok kunnen wel te gen een stootje, maar ik zie de spanning nu echt toenemen. Voor al bij de mensen die in de buiten wijken wonen. Een Thaise collega van mij zag zijn hele huis in het water verdwijnen." De negen miljoen inwoners van Bangkok zijn massaal aan het ham steren geslagen, wat tot problemen leidt bij de supermarkten. Ook is er paniek over wat er allemaal in het kolkende water ronddrijft en zwemt. „Krokodillen en cobra's zijn al gesignaleerd", vertelt Brandt. De oostelijke en noordelijke stads wijken staan al blank. De grote vraag is nu of het oprukkende wa ter ook het westelijke deel van de stad bereikt en of het zakencen trum en toeristengebied droog blij ven. Bangkok en het zakencen trum zijn verantwoordelijk voor 40 procent van de economische groei van Thailand. Barclays Capital schat dat de over stromingen zeker 1 procent econo mische groei gaan kosten. Omgere kend zo'n drie miljard euro. Voor alsnog werkt 80 procent van de be drijven in het zakencentrum van Bangkok nog door. Alle scholen in de Thaise hoofd stad zijn inmiddels gesloten. Veel supermarkten houden ook hun deuren dicht. Goederen kunnen er niet meer gebracht worden vanwe ge de wateroverlast. Arbeiders pro beren met man en macht een reus achtige dam te bouwen om de be roemde Chatuchakmarkt te be schermen. Boeddhistische monni ken trachten met zandzakken hun tempels te beschermen. „Het is jammer dat Nederlandse vakantiegangers bang worden ge maakt door mediaberichten. Daar door hebben we al flink wat annu leringen ontvangen in de afgelo pen dagen", zegt André Breuer (51), een Hagenaar die fietstochten door Bangkok organiseert. Hij woont al bijna vijftien jaar in Bang kok. Volgens Breuer, die met zijn Thaise vrouw en dochter boven zijn bedrijf woont, valt het erg mee met de wateroverlast in Bang kok. „Deze stad is ongeveer zo groot als de provincie Utrecht. Wij wonen op 500 meter van de rivier de Chao Phraya en zullen net als de meeste inwoners van Bangkok zeker geen natte voeten krijgen." De stadsbevolking luistert gespan nen naar de soms tegenstrijdige be richten van de autoriteiten. Dit voedt de geruchtenstroom dat er een hooglopende ruzie is over de waterbestrijding tussen de gouver neur van Bangkok en de regering van premier Shinawatra. De autoriteiten van hun kant ui ten kritiek op bewoners van Bang kok die de hulpwerkers als slaven zouden behandelen. De bewoners zouden hun huizen niet uit willen en het materieel van de reddings werkers slechts als taxi gebruiken voor hun eigen transport. „De overstromingen zijn veroor zaakt door extreem veel regen, maar ook door een gebrek aan planning en voorbereiding van bo venaf', zegt Roelof Kusters. „De onervarenheid van de premier speelt daarbij een belangrijke rol." Water bedreigt centrum Bangkok Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren het reisadvies naar Thailand aangescherpt. In ver band met ernstige overstromingen worden niet-essentiële reizen naar Bangkok en omgeving afgeraden. Buiten Bangkok en het gebied ten noorden van de hoofdstad tot en met Ayutthaya, zijn de toeristen plaatsen goed bereikbaar. De twee de luchthaven van Bangkok, Don Muang, heeft gisteren uit voorzorg de deuren gesloten. Meer dan dui zend mensen die hun toevlucht hadden gezocht op het vliegveld moeten hun heil elders zoeken. De grootste luchthaven van de Thaise hoofdstad, Suvarnabhumi, van waar ook vliegtuigen naar interna tionale bestemmingen vertrekken, wordt nog niet bedreigd en ope reert vooralsnog volgens schema. aarde Springvloed De hoogte van de zeespiegel wordt be paald door de aantrekkingskracht van zon en maan op het water. Als zon, maan en aarde op één lijn staan, is de aantrek kingskracht het grootst en spreekt men van springvloed. THAILAND CAMBODJA Mogelijke springvloed J

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10