duurzaam I n We kunnen in Goes de ijskappen niet redden woensdag 26 oktober 2011 Europalaan in Goes: links led-verlichting, rechts conventionele lantaarns. foto Willem Mieras Straatlantaarns uit rusten met ledlam pen, woningen in nieuwe wijken sto ken met aardwarmte in plaats van gasleidingen, zon nepanelen op scholen plaat sen, gemeentelijke busjes laten rijden op aardgas of met hybride aandrijving, ge deeld autogebruik stimule ren, parkeervakken reserve ren voor oplaadpalen voor elektrische auto's door Frank Balkenende Een gemeente als Goes doet al best veel om het milieu te sparen en het klimaat te verbeteren. Toch groeien de bo men niet de hemel in. Wethouder Jo-Annes de Bat: „We zullen nog veel meer stappen zetten, al draait het vooral om het stimuleren van milieubewustzijn. Het klimaat is van ons allemaal, niet alleen van de gemeente. We moeten tegelij kertijd nuchter blijven. Alle kleine beetjes helpen, maar we moeten niet de illusie hebben dat we in Goes het smelten van de ijskappen kunnen voorkomen." Goes voert sinds 2004 een inte graal klimaatbeleid. Dat wil zeg gen dat naast alle taken de milieu meetlat wordt gelegd. De gemeen te staat dan ook hoog op de Zeeuwse duurzaamheidsladder. Sinds 2008 is Goes tevens Millen niumgemeente, waarmee de ge meente zich verplicht lokaal ener gie te besparen en de uitstoot van broeikasgassen te verminderen. Er is geëxperimenteerd met ecoso- lar-woningen in Ouverture, de ge meente steunde scholen die zonne panelen wilden plaatsen, parkeer- meters en straatlantaarns liepen voortaan op groene stroom. Ook joeg de gemeente samenwerking tussen bedrijven aan met het doel ze milieuvriendelijker te laten wer ken. Het is dan ook niet vreemd dat Goes een MVO-prijs instelt voor lokale ondernemingen die maatschappelijk verantwoord on dernemen. Een aantal wijken zoals Ou verture en Mannee kregen 'schone' aardwarmte als bron voor de verwarming en koe ling van woningen. Ook in de re- novatiewijk Goes-West verdwijnt het gasnet ten faveure van een der gelijk aardverwarmingssysteem. De Goese ambities voor de bouw reiken verder. In Mannee, de wijk die de gemeente zelf ontwikkelt, worden hoge energieprestaties geëist. Wethouder De Bat: „Dat is best lastig in deze tijd, want het be tekent dat kopers een hogere hypo theek moeten afsluiten. Het is voor hen niet altijd te overzien dat die extra investering in duurzaam bouwen pas over een aantal jaren winst oplevert. Ook moet je oppas sen dat je niet zulke zware eisen stelt dat je de economie ermee schaadt. Het is zoeken naar de gul den middenweg." De gemeente legt de lat voor zich zelf even hoog. Voor alle nieuw bouw van gemeentelijke gebou wen en scholen gelden zware ener gienormen. Hoewel een rijkstaak heeft Goes fors geïnvesteerd in de bouw van het Odyzee College (voor leerlingen met psychosocia le problemen). Het is de eerste pas sieve school in Nederland: het energieverlies is minimaal, wat zich op termijn uitbetaalt in lage energienota's. In het begin is wel een extra investering nodig. Daar ligt vaak een financieringspro bleem. De gemeente lost dat mede op. Twee jaar terug schroefde Goes haar ambities op: per jaar een energiebesparing van twee procent, de eigen organi satie moet in 2015 geen broeikas gassen meer uitstoten en nieuw bouw dient in 2025 klimaatneu traal te zijn, dus de eigen leefomge ving niet te belasten. Nog wat streefdata: in 2020 moet de lokale uitstoot van broeikasgassen zijn te ruggebracht met 30 procent ten op zichte van het jaar 1990. Ook moet 20 procent van de benutte energie uit duurzame bronnen komen. In 2040 wil Goes C02-neutraal zijn. Goes moet dus flink aan de bak. Het college van B 8c W praat mo menteel over een stappenplan om die streefcijfers daadwerkelijk te ha len. „]e kunt het klimaatbeleid in drieën verdelen: de gemeente zorgt dat ze zelf klimaatneutraal wordt, ze stimuleert dat burgers in vesteren in energiebesparing en subsidieert duurzame projecten, al kun je dat laatste maar beperkt doen. Als overheid moet je niet de op de stoel van de burger gaan zit ten. De burger heeft een eigen ver antwoordelijkheid. We kunnen bij voorbeeld parkeerruimte beschik baar stellen waar elektrische auto's kunnen worden opgeladen en zo iets als de buurtauto stimuleren. Op de aanschaf van elektrische au to's hebben we verder niet zoveel invloed. We kunnen alleen wijzen op het belang van energiezuinige auto's." Het stappenplan is er nog niet en de gemeenteraad zal er geld voor moeten willen uittrekken, maar De Bat wil best een tipje van de sluier oplich ten. Na een proef met ledlampen in straatlantaarns in de Goese Pol der, krijgen drie dorpen ledstraat verlichting. Kloetinge is als eerste aan de beurt. De Bat: „Er zijn veel meer mogelijkheden. Denk aan de teelt van biomassa op Goes' grond gebied. Ie kunt iets met watergetij de-energie doen bij de sluis. Ook geloof ik in het gebruik van zon- ne-energie. Zon is er altijd. Verder zullen we vooral stimuleren. We kunnen in Goes niet alle wereld problemen oplossen, maar vele kleine beetjes helpen wel."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 65