Een maïskolf aan je oor 61 duurzaam Groene pc En nog mooi ook Zonnige tassen Tweede leven Duurzaam bellen woensdag 26 oktober 2011 M obiele telefoons, computers, huishoudelijke artikelen. We kopen ze en gebruiken ze, vaak zonder erbij na te denken wat voor een effect ze hebben op het milieu. Maar wie zich er goed in verdiept, ontdekt achter een massa aan pro ducten een duurzame, groene wereld. Wie weet er bijvoor beeld dat er mobieltjes bestaan die zijn gemaakt van gere cyclede maïskolven? En had je ooit kunnen bevroeden dat er tassen op de markt zijn die je i-Pod opladen met behulp van zonne-energie? door Dennis Rijsbergen Zou het niet handig zijn als je tas je gsm of i-Pod kon opladen? A So lar ging met het idee aan de slag en maak te een serie tassen die uitgerust zijn met zonnenpa- neeltjes. Terwijl je buiten loopt met je rugzak of je laptoptas, laadt het zonne paneel een accu op. Daarop kun je de meeste mobiele appara ten aansluiten, zoals gsm'etjes, mp3-spelers en GPS-systemen. De backpack kost 118,95 euro en de Eclipse Messenger bag, geschikt voor de laptop, heeft een prijs van 98,95 euro. Handig is ook de Tourbag voor fietsers (78,95 euro). Deze tas kun je aan het stuur hangen en laadt met een je tomtom of te lefoon op. De tassen zijn bovendien extra duurzaam omdat ze gemaakt zijn van ge recyclede PET-fles- sen. Meer info: www.a-solars- hop.nl 1* 1 H -è mp Computers zijn giftige ener- gieslurpers die zorgen voor een enorme afvalberg. Bo vendien worden ze veelal in lan den gemaakt waar nou niet be paald prettige arbeidsvoorwaarden gehanteerd worden. Ara Compu ters vond het hoog tijd worden voor een groene pc en ging een sa menwerking aan met de BAS- group. Het resultaat: in de winkels en via de webshops van Vobis en MyCom kun je de MP Systeem Green PC ARA kopen. Een compu ter die qua prestaties niet onder doet voor een 'normale' pc, maar wel een stuk energiezuiniger is. Bo vendien worden de computers in Nederland in elkaar gezet en niet in een laagloonl^nd als China. En terwijl het meeste computerafval in Afrikaanse landen wordt ge dumpt, is de groene pc voor een groot deel recyclebaar. De MP Sys teem Green PC ARA kost 349,90 euro. Winkels en waren huizen kiepen spullen die ze echt niet verkocht krijgen veelal in de container. Zon de van het geld en het mi lieu, vindt ook V&D. En dus komt het warenhuiske ten met een experimentele collectie: Redesign. Ont werpsters Anne Irene van Doesburg en Grietje Sche pers hebben oude voorra den doorgespit en elf nieu we producten ontworpen van afdankertjes. Zo maak ten ze tassen van onver koopbare overhemden en stropdassen en poefs van meubelstoffen. Ze wisten zelfs vogelhuisjes te maken van panty's. Deze bijzonde re collectie ligt sinds ruim een week bij de V8cD-vesti- gingen in Amstelveen, Gro ningen, Eindhoven, Utrecht en Rotterdam Centrum. De prijzen variëren van 14,99 euro voor een onderzetter gemaakt van leren riemen tot 49,99 euro voor een poef. Afgedankte mobieltjes vor men tonnen en tonnen aan afval per jaar. Er zijn fa brikanten die dan ook met duurza me gsm'etjes op de proppen ko men. Samsung heeft onder meer de Reclaim en de Blue Earth. Grap pig genoeg zijn deze mobieltjes ge maakt van bio-plastic, ofwel gere cyclede maïskolven. Sony Ericson heeft de Green Heart serie. Bij beide merken zijn de groene mobieltjes verpakt in een voudige doosjes zonder bling. Bovendien krijg je er bij So ny Ericson een e-handleiding bij, en dus geen papieren versie. Ver der gebruiken de fabrikanten verf op waterbasis en zijn de telefoon tjes voor zo'n tachtig procent recy clebaar. Qua energieverbruik zijn de mobieltjes zeker niet groen, de opladers daarentegen hebben wel een beperkt standby-stroomver- lies. r zijn maar weinig volledig elek trisch aangedreven auto's bp de markt. En die weinige auto's die wel helemaal op accu's rijden, zijn bo vendien vaak niet om aan te gluren. De Tesla Model S moet een revolutie te weegbrengen. Het moet de eerste gezins auto zijn die én elektrisch is én prachtig is om te zien. De Tesla Model S oogt als een sportwagen en ja... hij rijdt in 5,7 se conden van 0 naar 100 kilometer per uur. Maar hij heeft wel de binnenruimte van een SUV. De wagen biedt, door het ontbreken van een benzinemotor, plaats aan vijf volwassenen en twee kinderen en heeft ook nog twee kofferbakken. Met volle accu's heb je een actieradius van net geen vijfhonderd kilometer. Vol gend jaar komt de wagen in Amerika op de markt. In Nederland ihoeten we tot 2013 wachten. Je kunt wel alvast een Te sla Model S reserveren via www.teslamo- tors.com/nl. Naar verwachting gaat hij 65.000 euro kosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 60