Duurzaamheid draait vooral om mensen M duurzaam |5 Onderwijs is breed aan de slag met thema woensdag 26 oktober 2011 Duurzaamheid, wie is er niet mee bezig? Duur zaam onderne men, duurzaam produce ren, duurzaam bouwen, cradle to cradle, duurzame relaties, People - Planet - Profit, sustainability, ecolo gie en natuurlijk - voor mijn eigen organisatie sprekend - duurzaam onderwijs, door Rob Franken Duurzaamheid is al lang geen trend of hype meer, maar een must. Hierdoor, en door de brede insteek van duur zaamheid, kan een zekere mate van onzekerheid ontstaan bij mens en organisaties. Want hoe draag je nu werkelijk bij aan een duurzame samenleving en een duurzame aarde, 'a better place to live' voor toekomstige generaties? In dit voorwoord wil ik u graag vertellen hoe mijn organisatie met duurzaamheid omgaat. Ik heb voor deze gelegenheid de definitie van duurzaamheid opgezocht. Om schrijvingen van duurzaamheid ko men met name voort uit de bos bouw en visserij en gaan vooral over ecologische duurzaamheid: het respecteren van bos en water, de aarde, zodat ook de volgende ge neraties er gebruik van kunnen blijven maken (Brundtland red.). Een definitie van een duurzame sa menleving die voor mij de volle breedte dekt, is de volgende: Een duurzame samenleving is een samenleving: - die voorziet in de behoeften van de tegenwoordige generatie; - die niet tekort doet aan de moge lijkheid voor toekomstige genera ties om in hun behoeften te voor zien; - waarbij elk individu de mogelijk heid heeft om zich in vrijheid te ontwikkelen, binnen een stabiele maatschappij, in harmonie met zijn omgeving. Ook het onderwijs is volop met duurzaamheid bezig, vaak met partners. Niet alleen met ecologi sche duurzaamheid zoals bij het ontwikkelen van biodiversiteiten bij Sabic of windeturbineprojec- ten in Zeeland, maar uiteraard ook met het laatste punt van bovenge noemde definitie: de ontwikkeling van mensen. Zo creëert het ROC West-Brabant een Centrum voor Ecologie waar groen en (duurzaam) technisch on derwijs samen optrekken, Prinsen tuin College in Breda organiseert in samenwerking met weervrouw Helga van Leur een duurzaamheid conferentie. En net als in iedere or ganisatie is er tegenwoordig oog voor duurzame inkoop, duurzaam papiergebruik, duurzame voeding en duurzaam energieverbruik. aar duurzaamheid gaat zoals gezegd verder dan het tonen van je 'groe ne hart' en ecological intelligence. Het gaat ook over social intelligen ce, over mensen; het derde punt van bovenvermelde definitie. Duurzaamheid is voor mij ook het opbouwen van duurzame partners hips en het creëren van een stabie le en harmonieuze maatschappij. Voorwaarde voor die stabiele maat schappij is zogenaamde sociale in- clusie, een van de speerpunten van Europa voor de komende ja ren. Kort gezegd komt sociale in- clusie er op neer dat niemand in onze samenleving tussen de wal en het schip mag vallen. Iedereen doet er toe en telt mee, iedereen heeft een of meerdere talenten die ingezet kunnen worden in onze sa menleving. In West-Brabant is het streven naar sociale inclusie ver taald in een geweldig initiatief^ na melijk 'community coaching'. Het ROC bijvoorbeeld wil samen met bedrijven, gemeenten, maatschap pelijke instellingen en andere part ners community coaching inzet ten voor mensen die buiten de boot dreigen te vallen of die talen ten hebben die niet of te weinig worden ontwikkeld en benut. Een duurzame samenleving gaat niet al leen over het duurzaam omgaan met onze bronnen, het gaat ook over en ontwikkelen van een sta biele samenleving met gelijke kan sen en mogelijkheden voor ieder een. De essentie van community coaching is dat een ieder van ons ergens bij hoort, bij een groep die je kent, je be grijpt en iets met je deelt. Een com munity coach is iemand die een ander wil helpen, op een langduri ge en dus duurzame manier. Coaches uit alle lagen van de sa menleving maken zich sterk voor een betere en vriendelijkere sa menleving waarin iedereen een rol mag en moet krijgen. Niet al leen studenten maar iedereen in deze samenleving. Duurzaamheid zit voor mij dan ook - naast ecolo gische duurzaamheid - in duurza me ontwikkeling van mensen en het creëren van een aardigere maat schappij waar 'nabuurschap' weer hoog in het vaandel staat, en waar bij we niet alleen oog hebben voor de P van Planet maar vooral ook voor die enorm belangrijke P van People. Rob Franken is bestuurslid stichting Maintenance Education Consortium (MEC) en bestuursvoorzitter ROC West-Brabant

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 59