181 zeeland Na vijftien jaar geen Aandacht voor jonge mantelzorgers in Tholen Zanglust zet ruim 200 vogels te kijk Natte laarzentocht op slikken en schorren Kampioenschap 4 tegen 4-voetbal Lezing in museum over appelallergie Schuurfeest in café Pake Sake Gemeente roept op tot doven van lichten Rechts heeft voorrang in Kapelle 500/o korting %kpn JEUGDSOOS Als de jeugdsoos er staat, zouden ze ermee stoppen, kondigde het bestuur van de dorpsraad Hansweert al aan. Het moment is daar. Karla Peijs komt 5 november voor de officiële opening. Borsele wil winkeliers laten besparen woensdag 26 oktober 2011 RILLAND-BATH Vogelvereniging Zanglust houdt 28 en 29 oktober de 47ste vogelten toonstelling in dorpshuis Luctor et Emergo in Rilland. Er zijn ruim 200 kanaries, parkieten en andere tropische vogels voor de wedstrijd ingeschreven. Terwijl vier keur meesters de vogels beoordelen, kan het publiek ze komen bewonderen in een met bloemen versierde zaal. Tijdens de opening, overdag, draait een rad van avontuur. SINT-ANNALAND Staatsbosbeheer en de natuurvere- niging Tholen houden morgen een natte laarzentocht op de buitendijk se schorren en slikken bij Sint-An- naland. De excursie begint om 9.30 uur. Vertrekpunt is het eind van de Sluispolderdijk in Sint-Annaland. De organisatie raadt deelnemers aan om laarzen en een wandelstok mee te nemen. Inschrijven kan via 0166-663771. GOES In Sportpunt Zeeland in Goes vindt morgen het Zeeuws kam pioenschap 4 tegen 4-voetbal plaats. Diverse teams uit heel Zee land strijden in twee leeftijdscate gorieën om de titels. Het gaat om de 7- tot en met 9-jarigen en de 10- tot en met 12-jarigen. De wedstrij den beginnen om 9.15 uur en du ren de hele ochtend en middag. Er is ook nog een voetbalshow. KAPELLE Het Fruitteeltmuseum in Kapelle houdt zaterdag 29 oktober een le zing met het thema 'appels en aller gie'. Onderzoeker Rien van der Maas vertelt over onder meer de oorzaken van appelallergie en de appels die speciaal worden ontwik keld voor mensen die daar last van hebben. De lezing, met proeverij, begint om 11.00 uur. De kosten be dragen 7.50 euro. Kinderen en do nateurs kunnen gratis deelnemen. GOES In Pake Sake aan de Wijngaard straat in Goes wordt komende vrij dag een heus schuurfeest gehou den. Het café wordt speciaal daar voor omgebouwd tot schuur, inclu sief de voorgevel. Tijdens het schuurfeest worden verschillende spelletjes gehouden, zoals een bier douche en klompbier drinken. De Zeeuwse dialectformatie Surren der verzorgt een optreden. KAPELLE De gemeente Kapelle roept inwo ners op om zaterdagavond 29 okto ber zoveel mogelijk de lichten te doven. Op 30 oktober wordt de klok een uur verzet en wordt ook wereldwijd de Nacht van de Nacht gevierd. Die beoogt aandacht te vra gen voor lichtverontreiniging. De gemeente Kapelle geeft zelf het goe de voorbeeld door de belichting van de kerktoren te doven. KAPELLE - De gemeente Kapelle is bezig de hele bebouwde kom van het dorp 30-kilometerzone te ma ken. Dat betekent dat alle voor rangskruisingen vervallen, behalve die bij de spoorwegovergangen en de kruising met de Middenweg. Om weggebruikers te wijzen op de veranderde situatie, worden waarschuwingsborden geplaatst 9 maanden lang op alle 2-jarige Personal Sim .TAStr Bel-SMS-Web J 75 abonnementen /mnd* Bijvoorbeeld i.c.m. BlackBerry® Torch™ 9860 Gratis en exclusief bij KPN toft bu$>h«ss eetue kpn c< door Lilian Dominicus Het doek is gevallen voor de dorpsraad Hansweert. Op 1 ok tober om precies te zijn stopten ze er mee. Belangrijkste reden volgens de bestuursleden: de communica tie met de gemeente. „Reimers- waal is verschrikkelijk in gebreke gebleven", meent oud-voorzitter Adri Kortlever, die zich op het mo ment nog wel bezighoudt met de afwikkeling van de EU-subsidie voor de jeugdsoos. De containers zijn onlangs nabij het voormalige sluizencomplex neergezet en commissaris van de koningin Karla Peijs komt op 5 no vember om ze officieel te openen. De plaatsing van de jeugdsoos zou het moment van aftaaien worden, dat had het bestuur al meerdere malen aangekondigd. En dat is nu aangebroken. „Telkens moesten we achterafhoren wat er in Hans weert zou gaan gebeuren", aldus Kortlever. Dat waren ze beu. Niet helemaal waar, verweert bur gemeester Jan Huisman zich, bij af wezigheid van verantwoordelijk wethouder Hans de Kunder (CDA, dorpsraden). „Met betrekking tot de dorpsraad in Hansweert zijn we er niet in geslaagd een goede communicatie tot stand te bren gen. Dat kunnen we zeker consta teren. Maar er is regelmatig overleg geweest, net zoals wij dat met alle dorpsraden en klankbordgroepen in de gemeente doen. En het bete kent niet: u vraagt, wij draaien. De dorpsraad Hansweert had duide lijk een ander verwachtingspa troon over de communicatie dan wij. Laat onverlet dat wij het be treuren dat er nu geen dorpsraad meer is in Hansweert en ik hoop dan ook dat er snel mensen zullen opstaan die het overnemen." Opvolgers, die zijn er niet. In Hansweert spreken ze er schande van. Maar de voormalige bestuursleden weten beter. „We zijn in 1996 opgericht en bestonden dus 15 jaar", zegt Hennie Eijken, secretaris en pen ningmeester, die zijn handgeschre ven notitieboekje erop openslaat als bewijs. „In die tijd zijn er 88 dorpsraadvergaderingen geweest, waarvan 12 vergaderingen voor het hele dorp. Op iedere vergade ring is naar voren gebracht dat we nieuwe kandidaten nodig hebben. Zo nu en dan kregen we aanmel dingen, maar soms ook weer niet." Zoals nu. Ze zijn nog bezig met het afsluiten waar de borden 'voorrangskrui sing en voorrangsweg' worden weggehaald. De fractie van Ge meentebelang wordt hiermee op zijn wenken bediend. Die vond dat het besluit om de hele kern 30-kilometerzone te maken onvol doende gecommuniceerd was. Door de maatregel staan er in Ka pelle voortaan minder borden. De containers voor de jeugdsoos zijn onlangs geplaatst. door Rob Paardekam Bij eert 2-jarig Personal Sim Bel-SMS-Web abonnement met 200 min/sms en 250 MB Internet. Na 9 maanden betaal je deTeguliere abonnementskosten of je past gratis je abonnement omhoog of omlaag aan. De bijpassende BlaekBerry®bundel kost maandelijks 7,50. THOLEN - De gemeente Tholen wil in de toekomst extra aandacht ge ven aan jonge mantelzorgers. Heel wat jongeren nemen thuis een deel van de zorg op zich voor bijvoorbeeld een zieke moeder of een gehandicapte broer. Vaak gaat dat goed, maar het kan ook te zwaar worden. In dat geval is hulp welkom. Om problemen bij jonge mantelzorgers vroegtijdig op te sporen, krijgen alle scholen in de gemeente Tholen binnenkort een zogeheten signaleringskaart. Die moet leerkrachten helpen bij het herkennen van problemen. van de financiën. De pot met geld is op, waarschuwen ze alvast. De jeugdsoos kostte uiteindelijk meer dan de gemeente had begroot, en zo is er navenant óók minder EU-subsidie binnengekomen. Want de deal is dat Europa 50 pro cent co-financiert aan dit soort projecten. „Er was 68.000 euro be groot, dus hebben we 34.000 euro gekregen. Maar we waren 80.000 euro kwijt in totaal", verklaart Eij- ke. Er moest dus meer uit het dorpsbudget van 40.000 euro ko men dan gepland. De gemeente lapte een paar duizend euro bij en de dorpsraad betaalde uiteindelijk een dikke 38.000 euro. „We had den het resterende geld uit willen geven aan het interieur van de soos. Maar dat lukt nu dus niet. Er is nog 1220 euro, waarvan ik 800 euro wil reserveren om bij de nota ris een akte voor het recht van op stal te laten opstellen. Die 440 eu ro die overblijft, gaat naar de ope ning. Karla Peijs mag dus niet te veel drinken, want dan komt het niet goed", knipoogt Eijke. Maar er is ook goed nieuws. Want het Parle vinkerspad, dat komt er, meldt voormalig vice-voorzitter Sylvia Gijssel. En de stichtingen Jeugdsoos en Kindervakantiewerk blijven bestaan. Stichting Jeugd soos houdt zich bezig met meer dan alleen de soos: ook de Hallo- ween-week, straatspeeldag en kin dercarnaval horen daarbij. ,-,Met de komst van het gebouwtje kunnen we meer doen. We willen het in richten met een spelcomputer, ta feltennis of-voetbal, air hockey" somt Joey Smet op. En het geld voor die inrichting? Nou, de stich ting Kindervakantiewerk heeft nog wel wat tafels en stoelen over. Dus dat is alvast één. En dan is penningmeester Martin Ringenal- dus van stichting Jeugdsoos de laat ste tijd druk in de weer geweest met het aanschrijven van allerlei fondsen. Met resultaat: het VSB Fonds heeft 5000 euro toegezegd. www.pzc.nl/video Daarnaast speelt de gemeente ook met de gedachte om een keer een leuke middag voor jonge mantel zorgers te organiseren, zodat ze de sores van thuis even achter zich kunnen laten. Ook 'oudere' man telzorgers heben overigens de aan dacht van de gemeente. Voor hen is er op 10 november, tijdens de Dag van de Mantelzorg, een ver wenmiddag in gemeenschapscen trum Haestinge in Sint-Maartens dijk. Er is die dag onder meer een lezing over wat mantelzorg doet met kinderen binnen het gezin. Verder kunnen deelnemers crea tief aan de slag. Aanmelden kan via nummer 0166-668315. HEINKENSZAND - De gemeente Bor sele denkt dat winkeliers veel ener gie kunnen besparen. Daarom krijgt deze doelgroep advies over het gebruik van licht. Enkele winkeliers hebben zich al aangemeld voor gratis advies, maar het college hoopt dat er nog veel volgen. Volgens de gemeente heeft een soortgelijk project in Goes geleerd dat ondernemers soms honderden euro's per jaar kunnen uitsparen. De investering om dit te bereiken, zou binnen één of twee jaar kunnen worden terugverdiend. Winkeliers kunnen zich aanmel den via 0113-238488.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 50