Gemeente doet aangifte 'Hier in 't dorp 2ol zeeland Provincie eens met huizen van migranten Sherelle uit Hoek naar finale van Miss België ARCHEOLOGIE Schatgraver of Vlissingengek? Komst van windmolens langs kanaal is van de baan HUISNAAM Schouwen-Duiveland kent veel huizen, boerderijen en boten met bijzondere na men. In deze serie worden ze verklaard. Onthulling beeld van Johannes Vijverberg «iPhone4i6GB woensdag 26 oktober 2011 goes - Gedeputeerde Staten heb ben goeddeels ingestemd met de kaders die de Bevelandse gemeen ten hebben uitgezet voor de huis vesting van arbeidsmigranten. Het Bestuurlijk Platform De Bevelan- den wil een structurele oplossing voor het probleem van de arbeids krachten die bedrijven hard nodig hebben, maar die in het oosten of zuiden van Europa wonen. Het platform heeft: verschillende oplossingen aangedragen: huisves ting op agrarische campings, op re creatieterreinen, in bestaande com plexen, op minicampings en in lo giesgebouwen voor de eigen werk nemers van grote bedrijven. Het dagelijks provinciebestuur gaat in grote lijnen akkoord, maar ziet structurele huisvesting op ter reinen voor verblijfsrecreatie niet zitten. De toeristen willen dat niet, menen GS. Ook het voorstel om de accommodaties op agrari sche campings 's winters te laten staan, vinden GS niet goed. Bezwa ren zijn er ook tegen de formule ring van de zogenaamde maat werkoplossing: de bouw van lo giesgebouwen op terreinen van grote agrarische bedrijven. Die is te algemeen en zou per geval moe ten worden bekeken. door Maurits Sep vlissingen - Peter Hendrikse zit in het beklaagdenbankje. Als schatgra ver die illegaal in de bodem wroet op zoek naar historisch materiaal. Hetzelfde materiaal waar professio nele archeologen naar op zoek zijn om de geschiedenis van Walche ren in beeld te brengen. Daarom deed de gemeente Vlissingen aan gifte tegen hem, en twee anderen. Maar Hendrikse voelt zich hele maal geen schatgraver; Vlissingen gek, dat wel. „Ze zeggen vaak dat ik het doe voor het geld, maar da's niet waar! Ik ben gek op alles wat met oud Vlissingen te maken heeft." Daar om struint hij zo vaak door de stad en is hij bij elk bouwproject te vinden. De amateur-archeoloog is altijd voorstander geweest van het uit de grond halen van histo risch materiaal, om het in kaart te kunnen brengen. „Je moet het al leen laten zitten als het niet be dreigd wordt. Het allerergste vind ik het als wordt kapotgemaakt door bouwwerkzaamheden." Zo als de professionals van de Wal- cherse Archeologische Dienst en de Walcherse gemeenten hem schatgraverij en illegale praktijken door Rob Paardekam tholen - De kans dat aan de Bra bantse kant van het Schelde-Rijn- kanaal massaal windmolens ge bouwd zullen worden, lijkt gewe ken. Dat schrijven burgemeester en wethouders van Tholen in een brief aan de gemeenteraad. In Tholen ontstond eerder dit jaar commotie over het groot aantal plannen voor windmolens in en rond de gemeente. Behalve vier windmolens bij Stavenisse werd de gemeente vrij plots ook gecon fronteerd met een groot windmo lenpark bij de Krammersluizen (vlakbij Sint Philipsland) en de mogelijke komst van een groot aantal turbines aan de Brabantse kant van het Schelde-Rijnkanaal. Burgemeester en wethouders von den de uitvoering van al deze plan nen onacceptabel, omdat Tholen dan helemaal ingesloten zou wor den door windmolens. (roof, diefstal) verwijten, verwijt hij hen een tekortschietende zorg voor het verleden. Dat volgens hem te wijten is aan een gebrek aan geld. „Daarom wordt er vaak te weinig onderzoek gedaan en la ten ze historische resten in de grond zitten." Hendrikse wijst op het Verdrag van Malta. Daarin is vastgelegd dat als ergens tijdens graafwerk archeologische vond sten worden gedaan, het werk moet worden stilgelegd voor na der onderzoek. En de opdrachtge ver moet dat betalen. „De verstoor der heeft de plicht om dat onder zoek te laten doen. Koste wat het kost. Dat vinden gemeenten na tuurlijk vervelend. Dus doen ze lie ver geen onderzoek. En muren in de grond halen ze eruit, omdat er anders niet gewerkt en gebouwd kan worden." Een verwijt dat de Walcherse archeoloog Bernard Me- ijlink op zijn beurt van zich af werpt. Het beleid is om belangrijk materiaal in beeld te brengen en bewaren. Maar bewaren kan soms beter in de grond en onder zand dan wanneer het wordt uitgegra ven. Juist omdat ze willen beoorde len of iets waardevol is, hebben ze zo'n last van de amateurs die hen steeds te snel af zijn. door Marijke Vaei Zelfs de wind, die door de schoorsteen van de open haard in de woon keuken giert, draagt bij aan de sfeer van weleer die in en om Huize Zélandia hangt. Barbara van Andel-Sanders geniet er van. „Het heeft iets gezelligs, vooral wanneer de haard aan is. Het hoort bij de geluiden van een oud huis." Sinds zij met echtgenoot Jo nathan van Andel in de histori sche buitenplaats aan de Lockers hofweg bij Noordwelle woont voelt zij zich soms onderdeel van Het plan voor de turbines bij Sta venisse heeft het college inmiddels van tafel gekregen. Zeeuwind was bereid er vanaf te zien als Tholen niet bij voorbaat nee zou zeggen te gen het plan bij de Krammerslui zen. De komst van tientallen wind molens langs het kanaal lijkt ook van de baan. Volgens het college heeft de provincie Noord-Brabant inmiddels een andere locatie op het oog waar honderd megawatt kan worden opgewekt. noordgouwe - In alle dorpen op Schouwen-Duiveland hebben wel bijzondere mensen gewoond. De Stichting Renesse heeft het idee opgepakt een blijvende herinne ring te realiseren aan deze inmid dels overleden personen die kleur gaven aan de lokale gemeenschap. Dat gebeurt door een plaquette of een standbeeldje te plaatsen in de dorpen. Voor het eerste beeld komt de eer toe aan Johannes Vijverberg (1880-1965). Hij was lange tijd hoofdonderwijzer in Noorgouwe. Hij zette zich in voor het vereni gingsleven en verwierf landelijke faam met zijn vogelartikelen, na- tuurboeken en -foto's. Het beeldje is gemaakt door kun stenares Miems van Citters en het zal vrijdagmiddag 18 november worden onthuld aan Ring in Noordgouwe. door Martijn de Koning hoek - De Hoekse Sherelle de Jong is doorgedrongen tot de finale van Miss België. De Jong, die zowel een Nederlands als Belgisch pas poort heeft, mag nu op reis naar Thailand en behoort op 8 januari in het Casino in Knokke-Heist tot de twintig finalisten. Sherelle plaatste zich voor de finale door mee te doen aan de provinciale verkiezing in Oost-Vlaanderen, waar ze studeert. Ze won niet, maar kwam wel tot twee keer toe in tussenronden terecht, die ze bei de overleefde. Overigens blijkt het aanbod aan schoonheden in Oost-Vlaanderen enorm, want maar liefst 6 van de 20 Analistes ko men uit die provincie. De finalis ten doen de komende weken tal van fotoshoots en gaan eind no vember tien dagen naar Thailand. Sherelle de Jong Toestelprijs 69,- Werkt in je voordeel j telfort.nl Telfort winkels Barbara en Jonathan van Andel. „Het is een heerlijk huis. Sfeervol en

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46