het nauw in dossier Hedwigepolder Chauffeurscafé in gevaar zeelandI 3 Verdachte knal strand Ritthem langer vast Paniek zaaien commentaar Ontwerp Bouwvoorbereiding Bouwcoördinatie (0113) 5717 58 waar bouwen begint woensdag 26 oktober 2011 door Ben Jansen dijkse aanpassingen 65 miljoen eu ro duurder uitvallen dan Bleker aanvankelijk had becijferd. Ook de Vlamingen zijn aan het rekenen. De kosten van het niet doorgaan van de ontpoldering van de VIDEO Bekijk de video waarin het water schap reageert op kritiek op de sterk te van de dijken: www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl mui Hedwigepolder worden voor Vlaanderen op 600 a 700 miljoen euro geraamd. Overdreven? Mis schien wel, maar er wordt toch voorzichtig rekening mee gehou den dat de Vlamingen de helft er van kunnen onderbouwen. Nog afgezien van deze financiële kopzorgen moet Bleker nu weten schappelijk aantonen dat de estua- riene natuur die hij bij Ritthem wil maken, opweegt tegen die er in de Hedwigepolder had moeten komen. Dat is geen geringe klus. In de monding van het Wester- schelde is de natuur zout; ter hoog te van de landsgrens stroomop waarts brak. Dat betekent andere bodemdieren en ook andere vo gels die zich er te goed komen doen. De zoute natuur trekt veel steltlopers. In de brakke omstan digheden voelen vooral eenden en ganzen zich thuis. Vogelbescher ming Nederland heeft het verschil eerder dit jaar treffend geïllus treerd. De natuurorganisatie trok een parallel met bos en heide: bei de natuur, maar totaal verschil lend. Stientje van Veldhoven (D66) vroeg de staatssecretaris in het vra genuurtje in de Tweede Kamer het nieuwe onderzoek dat hij wil laten uitvoeren, vergezeld te laten gaan van een Vlaamse second opinion. Kan niet, zei Bleker, want in Vlaan deren hebben ze geen experts op dit gebied. Daarmee gaf hij er blijk van dat hij het Westerscheldedos- sier nog niet helemaal beheerst. Want iedereen die zich wat langer met dit onderwerp bezighoudt, weet dat de Antwerpse hoogleraar Patrick Maire een Schelde-specia- list is wiens deskundigheid zowel ten noorden als ten zuiden van de landsgrens onbetwist is. DEN HAAG/VLISSINGEN - Cobelfret en Verbrugge Zeeland Terminals staan tegenover elkaar als het gaat om de plannen voor een container- terminal in de Sloehaven. Cobelf ret was naar de Raad van State ge stapt om haar belangen veilig te stellen. Tijdens de zitting gisteren bleek dat de provincie Zeeland mo gelijk niet genoeg onderzoek heeft gedaan naar de veiligheid van het chauffeurscafe aan de Engeland- weg. Wellicht zal de provincie op dat punt en enkele andere punten haar huiswerk over moeten doen. Ook erkende een woordvoerder van de provincie dat het gebruik van de kades niet zo erg helder is geregeld door havenbeheerder Zee land Seaports. Het auto-importbe- drijf Cobelfret vindt dat het recht heeft op vrije toegang tot en het gebruik van het kadeplatform in de haven nabij de Engelandweg in Ritthem. Cobelfret en een aantal andere bedrijven stapten dan ook naar de Raad van State om de mi lieuvergunning van Verbrugge van tafel te krijgen. Met die nieuwe ver gunning kan Verbrugge het huidi ge overslagbedrijf gefaseerd om bouwen tot containerterminal. Daarvoor zal ook de kade fiks wor den verlengd. In feite gaat het Co belfret om het gedeeld gebruik van het kadeplatform. Het bedrijf snapt niet dat Verbrugge van de ge meente Vlissingen een groot deel van de kade af mag sluiten met een hek en als eigen bedrijfster rein kan beschouwen. Uitspraak volgt over enkele weken. MIDDELBURG - De twintigjarige Oost-Souburger die verdacht wordt van de bomexplosie bij Ritthem op 23 september, blijft nog zeker der tig dagen vastzitten. De raadkamer gevangenhouding van de rechtbank in Middelburg maakte gisteren bekend dat het voorarrest van de verdachte is ver lengd. De man en zijn ouders werden op 6 oktober aangehouden bij een in val in hun woning in Oost-Sou burg. De ouders werden zes dagen later weer vrijgelaten, omdat het Openbaar Ministerie onvoldoende bewijs had van hun betrokkenheid bij de explosie. Toch is het echtpaar nog steeds verdacht, meldde het OM gisteren. De twintigjarige Souburger wordt verdacht van het maken en tot ont ploffing brengen van een zwaar ex plosief. De knal op 23 september vernielde een caisson op het strandje van Rit them. De enorme dreun was tot in de wijde omtrek te horen en ver oorzaakte veel onrust in de omge ving. Wat doe je als Ka merlid als ie mand bij je komt met de me dedeling dat twee plus twee vijf is? Maak je je dan grote zor gen omdat we mogelijk alle maal verkeerd rekenen en breng je de kwestie meteen in de Tweede Kamer? Natuurlijk niet. Voor de PW ligt dit anders. De geachte afgevaardigde Richard de Mos heeft zich laten influis teren dat de Zeeuwse dijken bij langdurig hoogwater kunnen 'uitbarsten als vulkanen' en zo een nieuwe watersnoodramp veroorzaken. Voor deze bewe ring ontbreekt vooralsnog elk wetenschappelijk bewijs, maar dat vindt De Mos geen punt. Hij wil weten wat staatssecreta ris Joop Atsma aan 'het pro bleem' gaat doen. Met deze actie zal de partij van Geert Wilders in Zeeland geen potten breken. Want alert zijn op veiligheid is prima, maar aan paniek zaaien op basis van losse veronderstellingen heeft Zeeland helemaal niets. maanden gunt staatssecretaris Ble ker zich om zijn alternatief weten schappelijk te onderbouwen „Als je met een plan komt dat maar 70 procent van de natuurdoelstellingen haalt, kun je ook niet anders verwachten." D66 Tweede Kamerlid Stientje van Veldhoven Januari dit jaar. Staatssecretaris Henk Bleker bezoekt de Hedwigepolder en spreekt in het huiskamercafé in Emmadorp. foto Mark Neelemans ANALYSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3