Bleker moet zijn rug recht houden Bleker in Leegstandstax niet gewenst 2 land Het einde der tijden PZC woensdag Europa maakt gehakt van het alternatieve ontpol- deringsplan. Voorstanders zeggen 'ik zei het toch?', terwijl tegenstanders de rol van Europa hekelen. BHHHH1 ïjj De krant 6 weken voor 18 euro! Het elfde rapport woensdag 26 oktober 2011 door Cuido van der Heijden HEDWIGEPOLDER Is u de afgelopen week niks opgevallen? Echt helemaal niks? Welnu, de wereld is niet ver gaan. Alweer niet. Dit zou namelijk volgens de Ame rikaanse dominee Harold Cam ping op 2i oktober gebeuren maar de datum passeerde onopge merkt Geen groot verhaal op deze pagi na's met duidende infographics in de PZC en geen straatinter views met opgeluchte reacties op Omroep Zeeland. De vorige keer was Campings voorspelling nog wereldnieuws. Toen werden in Amerika mensen uitermate nerveus naarmate de onheilsdatum 21 mei 2011 nader de. Het bleek een rekenfout van de dominee. Hij sloot zich be schaamd op om een en ander nog na te rekenen. Even later kwam hij met de nieuwe datum: 21 okto ber 2011, dan zou de wereld ver gaan. U kent de uitkomst. Boven deze pagina staat 26 oktober 2011. COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.ni Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 A8 Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-viaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee 1:0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Het is niet de eerste keer dat Cam ping een verkeerde datum uit de bijbel destilleerde. In 1988 en in 1994 ging hij al in de fout. En ook nu zit hij er weer naast hoewel hij nog zo secuur becijferd had dat de wereld 11.013 jaar voor Chris tus geschapen werd en meer dan 13.000 jaar later weer vernietigd zou worden. Vreemd dat hij dat zo zeker dacht te weten. Zegt zijn bijbel immers niet: Marcus 13:32: „Van die dag en 'van die ure weet niemand Het programma van het einde der tijden is daarentegen wel bekend. Vóór de wereld vernietigd wordt zullen alle favorieten van god weg gevoerd worden. Zij hoeven niet getuige te zijn van de laatste da gen op aarde. Misschien zat dominee Camping er niet helemaal naast en is de Rapture; de Wegvoering al begon nen. Wanneer ik zo om me heen kijk, lijk ik vooralsnog niemand van mijn vrienden en collega's te mis sen. Alhoewel? Waar is toch Jos Broeke gebleven? Voor meer columns: www.pzc.nl/columns Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In colofon treft u nadere informatie aa Tien keer is de afgelopen jaren gekeken naar natuurherstel en ontpoldering aan de Westerschelde. De rapporten op een rijtje: Zomer 2003 onderzoek ter voorbereiding van de Ontwikkelingsschets Schelde-estuarium 2010 pleit voor 3000 ha natuurherstel, liefst door middel van grootschalige ontpoldering Najaar 2004 Ontwikkelingsschets Schelde-estuarium 2010 bepaalt het natuurherstel in de Westerschelde op 600 ha Voorjaar 2006 de Grontmij selecteert vijf polders waar het natuurherstel in het middengebied van de Westerschelde zou moeten gebeuren: de Everinge-, Van Hattum- en Ellewoutsdijkpolder op Zuid-Beveland en de Eendragt- en de Hellegatpolder in Zeeuws-Vlaanderen Eind 2006 de commissie-Maljers ziet gëen alternatieven voor ontpoldering in het middengebied Zomer 2007 de provincie komt met een pakket buitendijkse maatregelen waarin geen ontpoldering in het middengebied zit. Ook de plannen Waterdunen en Perkpolder tellen mee Eind 2007 anti-ontpolderclub De Levende Delta pleit voor een verlaging van het hoog opgeslibde Verdronken Land van Saeftinghe door er zand onder weg te zuigen Najaar 2008 de commissie-Nijpels ziet geen alternatief voor de ontpoldering van de Hedwigepol- der Voorjaar 2009 het kabinet-Balkenende ziet in een plan van de waterschappen aanleiding toch nog een keer te bezien of de ontpoldering van de Hedwige achterwege kan blijven Najaar 2009 ook de Grontmij - aan het werk gezet door minister Gerda Verburg - ziet geen mogelijkheden om de Hedwigepolderte sparen Zomer 2011 staatssecretaris Henk Bleker komt op grond van een rapport van Deltares toch met een plan dat de ontpoldering van de Hedwige niet langer nodig maakt 2S oktober 2011 staatssecretaris Henk Bleker kondigt een onderzoek aan naar zijn alternatief na kritiek van de Europese Commissie Felix Binicewicz Willem Adriaansens door Jeffrey Kutterink en Ben Jansen Bleker moet zijn rug recht houden en niet zomaar luisteren naar wat Europa zegt. Er zijn nog voldoende mo gelijkheden om de natuur in de Westerschelde te herstellen zon der de Hedwigepolder onder wa ter te zetten." Magda de Feijter van Red onze Pol ders zegt er nog alle vertrouwen in te hebben, ook al is ze een beetje geschrokken van de kritische toon van de Europese Commissie. „Nog lang niet alles is onderzocht." De toon van Europa bevalt Staten lid Johan Robesin helemaal niet. „Europa loopt voor de muziek uit. Juridisch heeft de Europese Com missie geen poot om op te staan om Nederland vooraf te kapitte len. Het is aan Nederland en Vlaanderen om een alternatief plan te maken. Pas na uitvoering daarvan moet Brussel kijken of de natuur in de Westerschelde vol doende is hersteld." Ook Kamerlid Ad Koppejan (CDA) is kritisch. „Nederland gaat over de invulling van de maatrege len. Ook in Europa staat het den ken over hoe om te gaan met Natu- ra 2000-gebieden niet stil. Ik heb er vertrouwen in dat de Hedwige droog blijft." Eurocommissaris Janez Potocnik (Milieu) stelde in september al in antwoorden op vragen uit het Eu roparlement dat Nederland haar voorstellen wetenschappelijk vol doende moet onderbouwen. Nu blijkt het een schot voor de boeg te zijn geweest. Staatssecretaris Henk Bleker vindt de brief 'tegen vallen'. Hij schakelt onderzoeksbu reau Deltares en eventueel andere deskundigen in om het plan nader te onderbouwen. Bleker denkt twee maanden nodig te hebben. Hij heeft 'geen enkele aanleiding om af te zien van het alternatief en de Hedwige alsnog onder water te zetten'. Toch heeft de PW de garantie ge vraagd dat Bleker 'definitief afziet van ontpoldering van de Hedwige polder, zodat de Zeeuwse boeren eindelijk rust krijgen'. D66-Kamerlid Stientje van Veldho ven is helemaal niet verbaasd over de brief van de Europese Commis sie. „Als je met een plan komt dat maar 70 procent van de natuur- 'Ik heb er vertrouwen in dat de Hedwigepolder droog blijft' doelstellingen haalt, kun je ook niet anders verwachten." Europarlementariër Gerben-Jan Gerbrandy (D66) noemt dé brief van de Europese Commissie 'uit zonderlijk'. „De Commissie is be zorgd over de rest van het Neder landse natuurbeleid. Wellicht ziet ze de Hedwigepolder als een case." Hij heeft opheldering gevraagd. De Tweede Kamer wil binnenkort een debat met Bleker over de kwes tie. Wanneer is nog niet bekend. Staatssecretaris Henk Ble ker heeft het zelf nog niet in de gaten, maar de klei in de Hedwigepolder be gint aardig aan zijn schoenen te zuigen. Op tafel ligt nu een, in de woor den van Bleker zelf, 'heel kritische brief van de Europese Commissie over het alternatief voor de ontpol dering van de Hedwigepolder. Bovendien is aan Nederlandse zij de uitgerekend dat de inrichting van de Schorerpolder en het Wel- zingegebied bij Ritthem voor getij- dennatuur en een aantal buiten- MIDDELBURG - Een zogenaamde leegstandstax is op dit moment niet mogelijk en gewenst. Dat vindt het college van Gedeputeer de Staten van Zeeland. Het college van GS schrijft dat aan Provinciale Staten die al eens om zo'n belasting hadden gevraagd. De suggestie was een belasting in te voeren om leegstaande woning zo veel mogelijk te voorkomen. In België bestaat iets dergelijks al. Een leegstandstax zou eigenaren aan moeten sporen hun leegstaan de woning eerder te verkopen (in véél gevallen voor een lagere prijs), te verhuren of zelfs uit de markt te nemen (slopen). Met de opbrengst van de leegstandstax zou een slooppremie bekostigd kunnen worden. Lang leegstaande wonin gen leiden tot verpaupering, be dreigen de leefbaarheid en veroor zaken vervolgens ook weer waarde vermindering van de panden. GS wijzen er echter op dat er in Zeeland sprake is van een ontspan nen woningmarkt en het feit dat Zeeuwse overheden nogal druk be zig zijn met nieuwbouw. Particu lieren kun je dan ook moeilijk straffen voor de leegstand van hun pand. En invoering van zo'n belas ting is een rijksbevoegdheid. Dat alles overwegende vinden GS het niet zinvol nu op invoering van zo'n belasting aan te dringen. Ze vinden wel dat de leegstand een zorg is die aandacht verdient.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2