Realist kan niet zonder Duitsland II Griekenland Noodfonds Banken Europese bank IMF Preventie Italië 'Frankrijk handelt, Duitsland denkt na' woensdag 26 oktober 2011 De Franse president Nicolas Sarkozy gered worden foto Benoit Doppagne/EPA door Cees van Zweeden In Frankrijk stond hij al langer bekend als impulsief, maar sinds zondag ge niet president Nicolas Sarkozy diezelf de reputatie onder Britten en Italia nen. Op ondiplomatieke wijze nam hij hun leiders onder vuur. De hardste woorden waren voor de Britse premier Cameron, die te verstaan kreeg: „)e hebt een goede kans laten schieten je mond te houden. We hebben er genoeg van je kritiek op ons aan te horen." Die woorden verrieden een irritatie die niet geheel onbegrijpelijk was. De Britse economie staat er in vrijwel elk opzicht slechter voor dan die van de eurozone. Han delstekort: vijf keer groter. Tekort betalings balans: vier keer groter. Begrotingstekort: het dubbele van dat in de eurozone. Niettemin kan London nog steeds goed koop lenen, goedkoper dan Frankrijk dat nu in het vizier is van kredietbeoordelaar Moody's. Enige reden: de Britse centrale bank drukt massaal geld. Dat is niet fijn voor de waarde van het Britse pond (de in flatie is het dubbele van de eurozone) maar het land is nauwelijks afhankelijk van de internationale beleggers. Die oplossing had Sarkozy ook gewild voor de eurozone, maar dat plan stuitte op een nein van de Duitse bondskanselier Angela Merkel. Voor Duitsers stond dat gelijk aan de inflatiegoden verzoeken. Sarkozy moet wel naar Merkel luisteren. Niet dat het hem makkelijk afgaat. Een ver slaggever zag hem ziedend van woede naar zijn hotelkamer benen, terwijl Merkel er be neden in de bar nog eentje nam. Hij mag snel zijn geduld verliezen en geneigd zijn tot kroegtaai, Sarkozy is ook een realist die beseft dat hij zonder Duitsland gedoemd is. Zo zwichtte hij in een ommezwaai voor Merkel. Haar dictaat: het europese noodfonds (EFSF) wordt een soort verzekeraar die 20 procent van de waarde van elke nieuw uit te geven 'probleemobligatie' garandeert. Daarmee zouden met hetzelfde geld (440 miljard euro) vijf keer zo veel obligaties kunnen worden gegarandeerd. Dat plan is onderdeel van een drietrapsraket die Euro pa weer in de hemel moet brengen. Andere pijlers: een 'vrijwillig' bankroet Van Grie kenland, en een verplichting aan commer ciële banken hun kapitaal te verhogen om de klappen op te vangen. Franse banken hebben relatief veel Griekse obligaties, wat de kans vergroot dat de staat moet bijspringen. Als dat gebeurt, stijgt het Franse begrotingstekort met alle ellende van dien. Sarkozy is er alles aan gelegen aan dat doemscenario te ontkomen. Nu al moet Pa rijs 1,14 procent meer betalen dan Duits land op obligaties met een looptijd van tien jaar. Elk procent extra kost 13 miljard euro extra. Zijn regering moest vorige week ook de schatting van de economische groei voor 2012 te verlagen, van 1,75 procent tot iets meer dan 1 procent. Dat betekende een belastingderving van 10 miljard. Het laatste wat Sarkozy wil is een nieuwe ronde van belastingverhogingen en bezuini gingen die de groei alleen maar verder kun nen fnuiken. Hij hoopt volgend jaar herko zen te worden, en is nu al de meest onpo pulaire president sinds de Tweede Wereld oorlog. De aanval op Berlusconi, die niets zou doen om de explosief stijgende schulden last van Italië te saneren, verried zijn wan hoop. Gevraagd door een journalist naar zijn ontmoeting met Berlusconi, glimlachte Sarkozy spottend en neerbuigend. Een Italiaanse krant vergeleek dat met de kopstoot waarmee Zinedine Zidane in 2006 de Italiaanse speler Marco Materazzi velde in de WK-ftnale. Die Frankrijk verloor. Griekenland is er financieel nog veel erger aan toe dan in juli werd aange nomen. De geplande bezuinigingen en privatiseringen leveren onvoldoende op. Er is in plaats van 109 miljard eu ro zeker 252 miljard, en in het som berste scenario zelf 444 miljard, aan leningen nodig om het land voor een faillissement te behoeden. De European Financial Stability Facili ty (EFSF) heeft 440 miljard om lan den in nood te helpen. Ook als het niet wordt verhoogd kan via slimme constructies de slagkracht groter wor den. Bijvoorbeeld door het als verzeke raar van staatsobligaties van zwakke landen in te zetten, of door niet EU-landen om een bijdrage te vragen. De EU-leiders willen dat banken een fors deel van hun Griekse Jeningen af schrijven, tot 60 procent. Dat gaat ze samen meer dan 150 miljard kosten, en dus is er veel verzet. In het uiterste geval willen de lidstaten bijspringen. Ook moeten banken hun kapitaalbuf fer vergroten, om beter opgewassen te zijn tegen dit soort problemen. Frankrijk wil dat de 'rijke' Europese Centrale Bank (ECB) geld beschikbaar stelt aan het Europese noodfonds, dat daardoor meer armslag krijgt. Merkel is tegen, omdat het in strijd is met de taak van de ECB. Maar die koopt nu ook al staatsobligaties van zwakke landen op. Het lijkt niet voorstelbaar dat de ECB geheel buiten schot blijft. Sommige landen willen een grotere rol voor het Internationaal Monetair Fonds. Het kan zelf bijdragen, maar ook wordt bepleit dat opkomende eco nomieën als China en Brazilië iets van hun financiële overschotten in een IMF-pot steken om de eurozone te hel pen. Dit wordt een belangrijk thema op de G2O-top volgende week. Vooral Nederland wil dat 'Brussel' meer macht krijgt om landen tot de orde te roepen die er financieel een potje van maken. Maar het is nog al lerminst zeker dat de speciale boetes uitdelende eurocommissaris die Den Haag daarvoor wil er ook komt. In ie der geval wordt het financiële toe zicht op de lidstaten wel verscherpt. Italië lijkt het volgende land te wor den waar de financiële markten hun pijlen op richten. Het heeft na Grieken land naar verhouding de hoogste staatsschuld. De EU-leiders vinden dat Berlusconi te weinig bezuinigt en her vormt. Zij eisen dat de premier van daag nieuwe voorstellen op tafel legt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 11