binnenland 17 Achtervolging al snel gevaarlijk Bezorgdheid over explosies Met Hiemstra vertrekt derde PVY-Statenlid binnen acht maanden dinsdag 25 oktober 2011 Achtervolgingen oktober 2010 Vier mannen rijden in een gestolen auto met 215 km/u over de A2. Zij werden achterna gezeten door poli tiewagens en een -helikopter. De vier kregen afgelopen januari een celstraf van vijf jaar opgelegd. april 2011 Bij Utrecht raken drie mensen ge wond als hun auto wordt aangere den door een wagen op de vlucht voor de politie. De politie wilde de bestuurder pakken, omdat deze on der invloed zou zijn. juni 2011 Grote verkeersproblemen omdat de politie de A2 bij knooppunt Deil heeft afgesloten voor sporen onderzoek. Overvallers crashten uren eerder met hun auto op de vlucht voor de politie, na een over val op een geldtransportbedrijf in Amsterdam. augustus 2011 Even sluit de politie de A2 ter hoogte van Maarheeze af om te voorkomen dat twee verdachten langs die route kunnen ontsnap pen. augustus 2011 Agenten doen een poging een 55-jarige automobilist uit Son en Breugel bij te houden, maar staken de achtervolging omdat de man te hard rijdt. Bij het Gelderse Deil botst de man op een afrit op de au to van twee Rotterdammers die op slag dood waren. september 2011 Na een dollemansrit over de A2 in en bij Amsterdam arresteert de po litie een 22-jarige Amsterdammer. De man belde niet handsfree en ne geerde een stopteken. Achtervolgingen van crimi nelen zijn al snel gevaarlijk. Agenten moeten de situatie goed inschatten. Tijdens een achtervolging moeten agenten in over leg met leidinggevenden en de meldkamer conti nu kijken of het veilig genoeg is de achtervolging voort te zetten. In het algemeen geldt dat de wagen die de achtervolging is gestart ver antwoordelijk is voor het volhou den of afblazen van de achtervol ging tot een leidinggevende centra list de zaak overneemt, legt dis trictschef Frank Smilda van het korps Groningen uit op zijn web- log. 'Gedurende de hele achtervolging onderhoudt de eerste eenheid con tact met de senior centralist en geeft voortdurend de te nemen ri sico's en de bijzonderheden door, zodat de senior centralist zich een goed beeld kan vormen van de risi co's.' Zo kunnen een slecht wegdek of slechte weersomstandigheden re denen zijn te stoppen, somt de dis trictschef op. Afgelopen januari staakten Rotterdamse agenten een achtervolging vanwege de sneeuw val en beëindigden Gelderse agen ten een dollemansrit vanwege de verkeersveiligheid. Maar er is altijd een spanningsveld tussen enerzijds het aanhouden van criminelen en anderzijds de Op de A2 bij Abcoude is afgelopen zaterdag een dode gevallen na de achtervolging van benzinedieven en het creë ren van een kunstmatige file door de politie. foto CPD/ANP veiligheid van andere weggebrui kers. Daarom bestaan er speciale richtlijnen voor snelheden, rijden door rood licht en rijden over vluchtstroken. Zo mogen dienders onder strikte voorwaarden ook te gen het verkeer inrijden, meldt de brancherichtlijn Verkeer van de politie. Maar spookrijden is levens gevaarlijk, daarom kozen agenten er in de nacht van zondag op maandag voor op de goede rijba nen te blijven rijden toen zij een vluchtende auto volgden die veel vuldig tegen het verkeer inreed. De auto, met Frans kenteken, scheurde weg bij een controle op de A27 en werd met een politiehe- likopter tot stilstand gebracht. De achtervolgingen over de Al en die over de A27 zijn absoluut niet te vergelijken. „Iedere situatie is weer anders", aldus een KLPD- zegsman. „Rijdt de verdachte een woonwijk in, rijdt hij op een verla ten snelweg of juist tijdens de spits? Op elk moment moet een agent een afweging maken in sa menspel met andere agenten en de meldkamer." Toch is het tijd voor goede afspraken over het af sluiten van rijbanen en creëren van files, aldus de ANWB. „Na tuurlijk moeten er criminelen wor den gepakt, maar hoort het afslui ten van snelwegen daarbij? Voor dit soort dilemma's moet de poli tiek met een oplossing komen." Dat de politie achter benzinedie ven aangaat, is niet de bedoeling zegt Lukas Burgering, woordvoer der van Shell. De benzinedieven hadden getankt bij een tanksta tion van Shell. Preventieve maatre gelen, gevallen van diefstal direct melden bij de politie en altijd aan gifte doen, is het beleid bij Shell, zegt Burgering. Verschillende video's over het dramatische ongeluk op de A2 door Frits Bloemendaal en Laurens Kok Binnen acht maanden zijn drie Statenleden van de PW opgestapt. Er is meer aan de hand dan de gebruikelijke groeistuipen van een nieuwe partij, zeggen ze. Eén telefoontje van Fleur Agema aan Jelle Hiemstra was genoeg. „Ze zei: 'Je moet voor 100 procent achter Geert staan'. 'Dat doe ik niet,' zei ik. 'Ik ben geen soldier.' Ik heb ook gezegd dat ik ga naden ken over mijn toekomst." De uitkomst van dat denkproces werd gisteren bekend: Hiemstra, voorzitter van de Friese Statenfrac tie van de PW, treedt uit de partij en gaat op eigen kracht verder. Dat hij zich te weinig gesteund voelde door zijn partij nadat hij door twee mannen in elkaar was gesla gen, speelde mee. Hiemstra is het derde Statenlid in korte tijd dat de partij verlaat. Eerder stapten Mar- tijn Kap (Noord-Brabant) en Harm Uringa (Limburg) op. Bij nieuwe partijen is de kans op ongelukken groter dan bij traditio nele partijen. Vaak moeten kandi daten hals'overkop bij elkaar wor den gezocht. Na verloop van tijd kan er een lijk uit de kast komen, of kan blijken dat personen niet sa men door één deur kunnen. Dat alles speelt ook een rol bij de PW, al heeft de leiding heel veel energie gestoken in de screening van kandidaten om 'LPF-achtige toestanden' te voorkomen. Maar er is méér. „Als er één ie mand uit de partij stapt kun je zeg gen dat het een ongelukje is. Bij twee misschien ook, maar bij drie niet meer," zegt Hiemstra. „Het is een cultuurkwestie." Hiemstra, Kap en Uringa zeggen in koor dat ze grote moeite hebben met de harde toon die de PW landelijk en in de provincie bezigt en met de strakke hiërarchie. Hiemstra had openlijk kritiek geleverd op het optreden van Wilders tijdens de Algemene Politieke Beschou wingen. Mocht niet. Dat hij niet, zoals veel andere Statenfracties van de PW, een motie tegen halal- vlees in het provinciehuis had inge diend, werd hem ook aangere kend. „Terwijl ik vorig jaar bij mijn intakegesprek duidelijk heb gemaakt dat ik niets heb met het onderwerp islamisering. Ik dacht dat dat vanuit Den Haag gedoogd werd, maar na dat telefoontje van Agema weet ik beter." De PW be strijdt dat Hiemstra een voorbe houd maakte. Uringa was het eer ste PW-Statenlid dat voor zichzelf begon. Het boterde niet tussen hem en de fractievoorzitter. Ook hij zegt te zijn teruggedeinsd voor de 'al te ferme taal' van de PW. Hiemstra geeft toe dat hij 'jammer lijk naïef is geweest. „Ik dacht dat ik me kon focussen op lokale poli tiek en dat ik de boel van binnen uit een beetje kon veranderen." LEIDEN - De twee explosies die afge lopen weekeinde plaatshadden rond Leiden staan niet op zich. De omgeving kampt al enige maan den met onverklaarbare explosies, bevestigt een woordvoerder van de politie Hollands-Midden. Bij de ontmanteling van een zelfgemaak te bom op een flitspaal zondagoch tend in Voorschoten raakten twee medewerkers van de Explosieven Opruimingsdienst Defensie en een politiemedewerker gewond. De explosie had plaats nadat het zelfgemaakte projectiel van de flits paal was verwijderd en op de grond lag. Naar de oorzaak van de ontploffing wordt nog onderzoek gedaan. Een 44-jarige sergeant-ma joor van de EOD raakte zwaarge wond. De man ligt nog in het zie kenhuis. Diézelfde avond had nog geen kilometer verderop opnieuw een explosie plaats. Daarbij werd een dug-out van het plaatselijke sportveld compleet vernield. Bij dit laatste incident raakte niemand gewond. Een woordvoerder van de politie Hollands Midden kan nog niet zeggen of er een verband is tussen beide explosies. Wel is be kend dat de buurt al enige maan den wordt opgeschrikt door het ge luid van harde explosies in de late avonduren. Volgens sommige buurtbewoners is het bijna dage lijks raak. „Er wordt extra gesur veilleerd. Maar tot nu toe hebben we de oorzaak nog niet kunnen achterhalen", zegt een woordvoer der. Per jaar is de EOD betrokken bij de ontmanteling van zo'n hon derd zelfgemaakte explosieven. Me dewerkers raken zelden gewond. In 2010 is dertig keer een flitspaal vernield. Dit jaar staat de teller op zestien. Dat heeft het Landelijk Parket gisteren berekend. Van de 1300 flitspalen in het land zijn er 1000 in beheer bij het Openbaar Ministerie. De cijfers gaan dan ook over deze 1000 palen. De gevallen variëren van brand stichting (in bijna de helft van de gevallen) tot verfbommen. Ook zijn vensterglazen besmeurd, soms met chemicaliën. Veel incidenten doen zich voor in december, als er meer vuurwerk op de markt komt. de Rechtspraak Rechtbank Middelburg PUBLICATIES INSOLVENTIES RECHTBANK MIDDELBURG Kousteensedijk 2 EINDE FAILLISSEMENTEN wegens gebrek aan baten: - op 19 oktober 2011 inzake (F.04/154) BAKKER BODYWEAR B.V., vest.adr. Schakelweg 2,4695 RD Sint Maartensdijk, KvK Zeeland, 27165252. D. van Duiven, griffier De publicatie inzake de faillissementswet is ook wekelijks te raadplegen via www.rechtspraak.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7