2 LkJkt &K jeriefelijlc dinsdag 25 oktober 2011 Ook al willen we er niet aan, de zomer is voorbij. Is ie ooit wel begonnen dit jaar? Eensgezind hoopten we nog op een goedmakertje, een zonnige nazomer. Helaas, ook die bleef uit. Maar oh, wat laven we ons graag aan licht en warmte. En aan de kleuren van de natuur. Dus, weg met het weer als spelbreker, we gaan voor siësta's in de serre, schilderen in de tuinkamer, borrelen op de veranda en eten rond de tuinkachel op 't overdekte terras. In de tuin maken we een zonneprieellichtstraat of een paar leuke beschutte zonnehoekjes. Met ter- rashaard en vuurkorf voor de welkome verwarming en tuinspiegel en buitenposter als sfeerbe palende aankleders. We halen binnen naar buiten en andersom. Oftewel, het buitenleven in de verlenging, vier jaargetijden rond. Ruth de Bruijn (49) doet het. Op haar voormalige boerderij Zuiderland in Heinkenszand is buitenleven haar 'way of life'. Op een bijna paradijselijk erf in de oksel van de Meerkot- sedijk en de Vlaandertsedijkomringd door meer dan honderd knotwilgen, heeft ze overal intieme zonnehoekjes; voor elke windrich ting, elk jaargetijde en elk uur van de dag. „Nu zit ik heerlijk bij de nissenhut. Want wanneer de zon laag staat, zit je in de gaanderij in de schaduw van de oude kastanj e. Maar daar zit ik wel het liefst en al vanaf het vroege voorjaar. Even 'n kop koffie of luieren in de zon en on dertussen de vissen voeren in de vijver. Ik kan er echt mijn werkmodus uitzetten." Vroeger, toen 't nog een keuterboerderij was, lagen in de houten gaanderij het hooi en stro voor de dieren. Tegenwoordig staan er luie ligstoelen met voetenbankjes en kussens en een ruw houten eettafel met krukjes eromheen. Aan de wand lantaarns, buitenspiegel en 'n houten rekje met glaswerk. Op tafel 'n stel stenen kandelaars en wat sporen van een bourgon- dische avond. „In deze tijd van het jaar zit ik hier vooral 's avonds, gezellig met vrienden. Zelfs als het regentFleecedeken om je benen, vuurkorf aan, warmtelamp en kaarsen en genieten van de sterrenhemel, de dauwdrup pels op de spinnenwebben en de geluiden van de Zuiderlandpolder." Rechts van de gaanderij staat 't vroegere var kenskot, ertegenover het fraai gerestaureerde woonhuis met zwart geteerde schuur. Aan de zijkant van het huis is de tuinkamer met open slaande deuren naar het terras; in het midden een vierkante natuurstenen tafel met robuuste houten stoelen. „Een ideale plek voor de hete zomerdag, in de scliaduw van het huis. Nu kies ik liever 'n zonnig plekje aan de voorkant van het erf, met zicht over de Zuiderlandpolder." Inderdaad betoverend, met de vele doorkijkjes tussen de knotwilgen, 'n tweede vijver, oude waterput en 'n pergola met daaronder een picknicktafel. Achter de heg, helemaal in de hoek, doemen naast de oude romneyloods ook nog een grote wei en buitenbak op. Met hoe kan het ook anders, ook daar 'n enkel bankje om in de zon te genieten van de paarden. Want naast haar werk als communicatieadvi seur zijn zij Ruth's grote passie. „Ik geef work shops met paarden. En natuurlijk rijd ik ook zelf, hier in de bak en anders over de dijken. Alleen is het er door tijdgebrek al een poos niet van gekomen." Met 'n blik van spijt stapt Ruth door het klinket de boerderij binnen, de voor deur wordt hier niet gebruikt. Ook hier staat trouwens weer een tuinbank. „Om de vroege en late zonmomenten te vangen", en ze lacht alweer. Zodra ze de stal in loopt draaien twee donkerbruine hoofden nieuwsgierig om en snuiven ter herkenning. „Straks gaan ze de wei in, net als nummer drie die nu bezig is in de buitenbak." Ruth wrijft beiden over de neus en steekt dan door naar het woonhuis met z'n moderne leefkeuken, loungeruimte op de zon en tuinkamer die een open haard blijkt te heb ben. Zo authentiek en Zeeuws als het Zuider land buiten is, zo eigentijds en werelds is het binnen, dankzij de souvenirs van haar jeugd in Afrika en de regelmatige reizen naar haar zus in India. Overal waar je kijkt, komt buiten naar binnen en andersom. „Ja, het is veel werk. Daarom organiseer ik af en toe schilder- en snoeiweekends. Dan komen vrienden en familie me maar wat graag helpen... en het buitenleven beleven." Marjan de Kort Colofon Buiten Binnen: verschijnt elke dinsdag als bijlage bij de PZC en BN/DeStem Buiten Binnen is een bijlage overleven en bewegen in Zeejand U kunt ons informeren: e-mail: buiten@pzc.nl website: www.pzc.nl postadres: PZC o.v.v. Buiten Postbus 914330 AB Middelburg telefoon: 0118 434010 Coördinatie: Jan van Damme telefoon: 0118 434014 mobiel: 06 542 671 57 e-mail: J.vandamme@pzc.nl Vormgeving: Kees Lammers Advertenties: Verkoopteam Zeeland telefoon: 0118 434070 teamzeeland@bndestem-pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 52