kort afgegraasd? zeeland 121 „teSWhe 8dPjBzi£K&Ntwiis Koen Pille ziet te veel hoog gras Nog maar weinig aanmeldingen voor Thoolse vrijwilligersverkiezing Chirurgen beginnen aan Kenya Classic ziet onvoldoende licht voor bijzondere planten dinsdag 25 oktober 2011 kig maar, want anders zouden we de dijken moeten maaien en dat gaat ten koste van de planten, de insecten en wat er verder allemaal leeft. Ook voor het zicht is het veel minder aangenaam." Tot 1 december is het de bedoeling dat de melkschapen, die overigens niet gemolken worden zolang ze voor de begrazing worden ingezet, op de bloemdijken grazen. Daarna gaan ze in weitjes. Voor Natuurmonumenten is het een oplossing dat de melkschapen het van de verdwenen kudde heb ben overgenomen. „De bloemdij ken beheer je het beste met begra zing maar wij kunnen er zelf geen kudde op na houden. We betalen de Schaapskooi voor de begrazing, net als we vroeger bij de Zeeuwse Schaapskudde deden. Maar met die bedragen kun je geen kudde in stand houden", aldus Wink. foto Ronald en Dekker Schaapherder Koen Pille, een van de laatste herders van de Zeeuwse Schaapskudde, is het helemaal niet eens met de vaststelling dat de bloemdijken er goed bij liggen. Ondanks het feit dat hij nog steeds wordt beschul digd van schapendiefstal omdat hij de kudde vorige zomer even mee nam naar Nisse om in stijl af scheid te nemen, heeft hij al een paar rondjes door de zak gemaakt. „Het is om te huilen. De schaaps kudde is weg, de herders -zijn aan de kant geschoven en nu zijn de bloemdijken aan de beurt. Niets ten nadele van de huidige herder, want die doet ook maar gewoon haar werk. Probleem is dat ze het in drie dagen moet doen en dat gaat gewoon niet. Je moet dag in dag uit met een veel grotere kudde over de dijken; langzaam met de hond voorop. Daarbij zijn de melk schapen erg kieskeurig. Die vreten geen lang gras, ze hebben liever jonge sprietjes. Dat lange gras blijft dus staan, waardoor er in het voor jaar geen zon op de bodem kan ko men. Juist dat zonlicht is noodza kelijk om de bijzondere planten waaraan de bloemdijken hun titel ontlenen, te doen ontkiemen. Daarna moet er weer flink worden doorgegeten om de wollige distel en de ruige anjer ook te laten groeien. Zoals de vlag er nu bij hangt, vrees ik dat we weinig bloe men zullen zien op de befaamde bloemdijken." Maaien is volgens Pille geen optie. De Ambachtsherendijk is ge maaid, die is mooi kort, maar scha pen zorgen al keutelend ook voor de verspreiding van soorten. Als je maait, heb je gras en verder niks, want gras is dominant, dat groeit drie keer zo hard als willekeurig welk ander plantje." De Valdijk is in de ogen van Koen Pille de be langrijkste bloemdijk van de hele zak. „Ga maar kijken; het gras staat er hoog." door Rob Paardekam tholen - Het aantal aanmeldingen voor de verkiezing 'vrijwilliger van het jaar' van de gemeente Tholen valt tot nu toe erg tegen. Daarom doet wethouder Jan Oudesluijs een beroep op instellingen, vereni gingen en burgers. „Meld vrijwilli gers aan!" De gemeente houdt in november traditioneel een vrijwilligersavond. Tijdens die bijeenkomst worden drie prijzen uitgereikt: de vrijwilli ger van het jaar, de groep vrijwilli gers van het jaar en de vrijwilliger van de toekomst. Het is aan de be volking om daar mensen voor aan te dragen. Dat gebeurt dit jaar maar mondjesmaat. Enkel voor de categorie 'groep vrijwilligers van het jaar' zijn al veel aanmeldingen binnengekomen, namelijk negen. Voor de individuele titel zijn nog maar drie mensen aangedragen. Een vrijwilliger van de toekomst is nog helemaal niet in beeld. Jan Oudesluijs zegt best te begrij pen dat er vooral voor de groep vrijwilligers aanmeldingen binnen komen. „Voor verenigingen en in stellingen is het gemakkelijker om een hele groep te nomineren, dan hoeven ze niet één persoon te kie zen." Toch denkt de wethouder dat er ook genoeg mensen in de ge Jan Jansen (links) en Willem Rinsema. foto Ruben Oreel door Frank Balkenende NAIROBI - De ADRZ-chirurgen Willem Rinsema (57) en Jan Jan sen (40) zijn begonnen aan de Ke nya Classic, een zesdaagse moun- tainbiketocht door het zuiden van Afrikaanse land. Samen met honderden andere fietsfanaten halen met de sponsor- tocht geld op voor AMREF Fly- ding Doctors, de grootste gezond heidsorganisatie in Afrika. De deel nemers hebben zelfs sponsors ge- worvend. De teller van het twee koppige ADRZ-team staat inmid dels op 13.185 euro. Beiden hebben er zin in, melden ze vlak voor hun vertrek. Rinsema's blessure is op tijd hersteld. Veel mensen hebben hen rechtstreeks en vooral ook via sociale media goede reis gewenst. De twee rijden in zes dagen 360 ki lometer over zandwegen. Onder weg bezoeken ze projecten van AMREF. 's Nachts slapen de deel nemers in tenten in de wildernis. De PZC zal de komende week re gelmatig berichten over ervarin gen van de ADRZ Cycling Doc tors. www.kenyaclassic.com meente zijn die in aanmerking ko men voor de individuele titel. Hij roept iedereen op om er nog eens over na te denken en wellicht ie mand aan te melden. Dat geldt ook voor de categorie 'vrijwilliger van de toekomst', waarvoor dus nog helemaal nie mand is aangemeld. Vorig jaar werd deze titel niet toegekend, om dat er ook toen geen kandidaten waren. „Maar ik weet zeker dat er in onze gemeente genoeg jonge mensen zijn die vrijwilligerswerk doen", stelt Oudesluijs. „Ik hoop dat ze alsnog worden aangemeld." Dat kan nog tot 4 november via de website van de gemeente. Schildersbedrijf Baarends Houtkade 12 4463 AC Goes Tel. 0113-227393 Boot Schilders Verrijn - Stuartweg 41 4462 GE Goes Tel. 0113-230145 www. bootsch i Iders. n I Meesters De Koeijer BV Postbus 40 4450 AA Heinkenszand Tel. 0113- 577220 www.roegiersdekoeijer.nl JE Schilderwerk Gerard Revelaan 28 4481 DT Kloetinge Tel. 06 - 24798547 www.jeschilderwerk.nl Schilders- en Afwerkingsbedrijf Franse Johan Frisostraat 26 4434 AC Kwadendamme Tel. 0113-649361 www.schildersbedrijffranse.nl Schildersbedrijf Saman Valckenisseweg 41-43 4411 BP Rilland-Bath Tel. 0113- 551339 info@saman-schilders.nl Schildersbedrijf Noord-Beveland Wilhelminastraat 12 4491 GC Wissenkerke Tel. 0113-371709

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 49