Dijken: platgelopen of 20 zeeland Damherten zijn weer op vrijersvoeten Vakbond FNV dreigt met acties bij Cargill SCHAAPSKUDDE Natuurmonumenten is tevreden, voormalige herder 5 JAAR 0% RENTE 5 JAAR GRATIS ONDERHOUD WWW.AUTOTEAM.NLl /TXAutoTeam Gezamenlijk standpunt over windpark dinsdag 25 oktober 2011 qgajaqpiajgBi^M^ Damherten aan de Vroonweg te Haamstede door Mieke van der Jagt De Vereniging Natuur monumenten is lang niet ontevreden over de manier waarop de melkschapen van De Schaapskooi de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland hebben begraasd. René Wink van Natuurmonumen ten vindt dat het resultaat erg mee valt. „Het is een kleiner areaal, dat foto Izaak Verkeste door de schapen onderhanden wordt genomen, maar de belang rijkste dijken liggen er goed bij. Aan de kuddecapaciteit van de melkschapen werd vorig jaar, bij de getrapte opheffing van de Zeeuwse Schaapskudde, nogal ge twijfeld. De melkschapen van het melkschapenbedrijf dat de Schaapskooi tussen Heinkenszand en Nisse overnam nadat de subsi die voor de schaapskudde wegviel, zijn niet meteen een kudde als je ze met 150 bij elkaar zet. Om de bloemdijken optimaal te onder houden, moet zich een grazende kudde over de taluds bewegen. Wink: „De schapen hebben het ge leerd. Ze hebben wel af en toe in flexnetten gestaan, zeker in het be gin. Ze moeten dan even snappen dat ze daar moeten eten, maar in middels lopen ze al goed met de herder en de honden mee. Geluk- door Melita Lanting In de verte klinkt een soort grommend geknor. Het ge luid draagt ver, maar is niet helemaal goed thuis te bren gen. Het klinkt een beetje als een varken, maar dat is het niet. Het is een damhert op vrijersvoeten. Het is bronsttijd, en dat betekent dat de bokken vechten om de gunst van de dames. Dat doen ze over het algemeen behoorlijk luid ruchtig. Tegen de schemering be gint het en het gaat door als het in middels donker is. De herten laten zich niet altijd even gemakkelijk zien, dat blijkt wel bij een eerste poging om de 'burlende damherten' te spotten. De weersomstandigheden tijdens deze excursie voor vrijwilligers van Staatsbosbeheer zijn goed. Het is droog en de wind valt ook wel mee. Als het slecht weer is, lig gen de damherten meestal op een beschut plekje en laten ze zich niet zien. Bij goed weer is de kans veel groter. Als de excursie met een flinke groep vrijwilligers van Staatsbosbe heer bij het Gadrabos in Haamste de komt, maant boswachter Dirk Fluijt iedereen vooral stil te zijn. Niet praten en zacht lopen is het devies als je damherten wilt zien. De boswachter neemt de groep mee naar plekjes waar regelmatig herten te zien zijn, maar deze avond lukt het niet. Het geluid van een bok is in de verte nog wel op te vangen, maar veel meer dan een rennend hert op grote afstand valt er niet waar te nemen. Een tweede poging - een paar da gen later - levert meer succes op. Opnieuw zijn de weersomstandig heden ideaal en al snel vallen twee oren op die vanachter een klein walletje twee oren omhoog ste ken. Secondenlang staren grote bruine ogen naar de vreemde 'in dringers' en dan draait het dier zich om en loopt majestueus weg. Het is een grote donkere bok met een enorm gewei. Op de grote vlakte van de Vroongronden gra zen grote groepen damherten vre dig, tot een clubje mensen zich in het verboden gebied begeeft. In de groepen damherten slaat de pa niek toe en alle herten stuiven richting duinen. De bronsttijd is een mooie tijd om naar de damherten te gaan kijken. De bokken dragen hun grote ge weien en met het nodige geluk zie je verschillende dieren of ben je ge tuige van een confrontatie tussen twee rivaliserende bokken. Staatsbosbeheer houdt komende week drie maal een excursie naar damherten. Informatie: vw Haam stede. door Harmen van der Werf SAS VAN CENT - Bij voedingsmidde lenconcern Cargill dreigen deze week acties. De vakbonden FNV Bondgenoten en CNV Vakmensen hebben de directie gisteren een ul timatum gesteld dat woensdag af loopt. Cargill telt landelijk onge veer tweeduizend werknemers en heeft onder meer een vestiging in Sas van Gent. Bij Cargill is sprake van een sle pend conflict over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst. Het ultimatum volgt op een eindbod dat vakbonden het bedrijf twee weken geleden deden. Bestuurder Erik de Vries van FNV Bondgeno ten: „De mensen wilden hun cao verhogingen nu ook eens een keer uitbetaald hebben en zijn het ge draai en getreuzel van Cargill meer dan zat. We hadden vóór de zo mer al vrijwel een akkoord. Maar op het laatste moment wilde Car gill er nog een verslechtering van de pensioenen doorduwen." Volgens CNV Vakmensen wil Car gill voor nieuwe werknemers een slechtere pensioenregeling inrich ten dan voor zittende werkne mers. De directie zou bovendien een bonus ontvangen als ze deze verslechtering in de pensioenrege ling kan doorvoeren. Het botert al langer niet tussen Cargill en de bonden. Twee jaar ge leden leidde een cao-conflict tot stakingen. FNV Bondgenoten en CNV Vakmensen sluiten ook nu dit actiemiddel niet uit. „Het is ontzettend vervelend dat Cargill het zo ver laat komen, maar later in de week zullen we fabrieken stil gaan leggen als Cargill niet doet wat het eerder toezegde", laat De Vries weten. officieel Opel Dealer ir voel je vrij U mMmJ Onderdeel van de Automations Groep Goes Vlissingen Wir leben Autos. Onze vestiging in Goes verhuist eind dit jaar naar CarVillage aan de Pearyweg te Goes. lIfl|l|ll|lllll.lli|IIH THOLEN - Het is officieel grondge bied van de gemeente Schou- wen-Duiveland, maar de Kram mersluizen liggen bij de gemeen ten Tholen en Oostflakkee zo on geveer in de achtertuin. Reden voor de drie gemeenten om samen op te trekken in een on derzoek naar de mogelijkheden om windmolens op het sluizen- complex te plaatsen, een wens van Zeeuwind en Deltawind. Voor het onderzoek van start gaat, hebben de drie gemeenten overlegd en ge zamenlijke'standpunten op papier gezet. Ze vinden dat windmolens het beste kunnen worden gecon centreerd op een plek waar relatief weinig burgers er last van hebben. Marjan Bosgoed hoedt de 150 melkschapen drie dagen in de week over een aantal bloemdijken in de Zak.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 48