Vliegveld Geur van versgebakken mikt op harde baan in 2012 G. van feoven 181 zeeland Thoolse slagwerkers geven samen concert MIDDEN-ZEELAND luchthavenbesluit cruciaal DE KOOPHANDEL Oude herberg wordt nieuwe stek voor bakkersfamilie Overstaptijd van trein op fast ferry wordt krap dinsdag 25 oktober 2011 door Maurits Sep ARNEMUIDEN - Als het meezit kan Zeeland Airport in de tweede helft van volgend jaar beginnen met de aanleg van een harde baan op Vliegveld Midden-Zeeland. Dat verwacht directeur en luchthaven- meester Rob Gomersbach van Zee land Airport, exploitant van het vliegveld bij Arnemuiden. „Het technische plan en de teke ningen voor de harde baan liggen klaar, maar we hebben intern het besluit genomen om te wachten met vervolgstappen tot alles be stuurlijk in orde is en we alle toe stemmingen en vergunningen heb ben", zegt Gomersbach. De belangrijkste toestemming die moet komen, is het nieuwe lucht havenbesluit Daarin wordt opge nomen wat vor soort vliegveld Midden-Zeeland is en hoe het is ingericht. Daarin staat dus ook of er een grasbaan of een harde baan ligt/mag liggen. Dat luchthavenbe sluit wordt in de tweede helft van 2012 genomen, verwacht de lucht havendirecteur. „En als er in staat dat we een harde baan mogen heb ben, dan gaan we daar ook mee aan de slag." Hoe snel dat kan, hangt af van de inspraakprocedure die over dat luchthavenbesluit gevoerd wordt. Als er veel bezwaren tegen zijn, is 2012 niet haalbaar. Bovendien heeft Zeeland Airport daarna zelf ook nog een 'heel be langrijke hobbel' te nemen, merkt Gomersbach op. „Geld. Daar zijn we natuurlijk al wel mee bezig, maar daar kan ik nog niks over kwijt. Natuurlijk zien we mogelijk heden genoeg, anders zouden we ook geen plannen uitwerken voor de aanleg van de harde baan." De harde baan is een lang gekoes terde wens van de opeenvolgende vliegvelddirecties. De huidige gras- baan kan bij aanhoudend slecht weer niet worden gebruikt. Zeker de wat zwaardere toestellen zak ken dan weg. Zeeland Airport heeft overigens altijd benadrukt dat een harde baan niet zal leiden tot veel meer vluchten en veel zwaardere vliegtuigen. Er liggen bovendien harde afspraken over het maximum aantal starts en lan dingen op het vliegveld om de overlast voor de omgeving te be perken. De grasbaan heeft niet te lijden ge had van de slechte en natte zomer van dit jaar, stelt Gomersbach. „De baan heeft zich goed gehouden. We hebben een winter achter de rug met veel vorst. Een bevroren baan is ook hard", blikt hij terug. Toen kon er dus veel gevlogen wor den. Het voorjaar was prachtig en dat zorgde ook voor veel vliegver keer op Midden-Zeeland. „En om dat het toen zo mooi en droog was, kon de baan de regen in de zomer goed verwerken. Het water zakte goed weg en we hadden dus geen slechte baan." Toch is er in de zomer veel minder gevlogen dan voorgaande jaren. Dat had niet met de kwaliteit van de baan te maken, maar uitslui tend met het weer. Gomersbach: ,;Het grootste deel van het gebruik van Midden-Zeeland is recreatie- verkeer. Mensen vliegen hier voor hun plezier. Maar het was geen mooi weer en dus kwamen ze niet" Gomersbach verwacht des ondanks eind dit jaar op 25.441 starts en landingen uit te komen. Dat zouden er ruim 3000 meer zijn dan in 2010. Francois (Frans) Hirdes en Maatje Hirdes-Stevense, de grootouders van de huidige bakker Dick Hirdes. reproductie Ronald den Dekker Dorien (links) en Dick Hirdes voor de door Lilian Dominicus Herberg De Koophan del, een begrip in Krabbendijke. Hoe kan het ook anders, als een gebouw al ze ker sinds 1622 in een dorpsgemeen schap staat. Maar het pand begon danig te verpauperen nadat het ca fé dat erin was gevestigd, een jaar of zes geleden sloot. Nu gloort een nieuwe toekomst: bakkerij Hirdes kocht de voormalige herberg om er zich te vestigen. Het was vorig jaar mei, dat bakker Dick Hirdes eens goed ging naden ken over de toekomst van zijn be drijf. Niet dat het slecht, nou nee, het tegendeel eigenlijk. De bakke rij op het industrieterrein aan de Zuidweg in Krabbendijke levert brood en aanverwante producten aan 25 a 30 bedrijven op het eiland Tholen, in Roosendaal, Reimers- waal en Ossendrecht. Maar bakker Hirdes wilde gewoon iets meer. Iets voor de toekomst. „We zijn gaan kijken: wat willen we en wat kunnen we? We zitten in de productie, maar willen ook beleving voor de klant bieden", vertelt Dick. En zo, na nog eens een tijdje nadenken besloot Hir des De Koophandel op te kopen. Een historisch gebouw voor een familiebedrijf met geschiedenis: Dick Hirdes en zijn vrouw Dorien zijn alweer de vierde generatie bakkers. „Volgend jaar is het 111 jaar geleden dat overgrootvader Adriaan is begonnen." Het pand is groot genoeg om er een bescheiden bakkerij in te her bergen, zodat de geur van versge bakken brood weer over de Dorps straat warrelt, net zoals vroeger. „Mensen missen dat, die geur van vers brood. De winkel heeft op verscheidene plekken in het dorp gestaan, maar wel altijd in een straal van honderd meter van de Herberg De Koophandel op een pentekening van 1622. BRESKENS - De aansluittijden van de fast ferry Breskens-Vlissingen op de trein in Vlissingen en an dersom verslechteren met ingang van 11 december. De Nederlandse Spoorwegen (NS) voeren dan lan delijk de nieuwe dienstregeling in. De treinen komen voortaan één minuut later in Vlissingen aan. Ver volgens vertrekken ze eerder, de in tercity naar Amsterdam twee mi nuten en de stoptrein naar Roosen daal drie minuten. De wijzigingen zijn voor de aansluiting op de fast ferry ingrijpend. De overstaptijden van het veer op de trein worden zeer klein: zes minuten voor de in tercity en vier minuten voor de stoptrein. door Rob Paardekam SINT-ANNALAND - De slagwerk- groep van muziekvereniging Acce lerando uit Sint-Annaland houdt zaterdag voor de eerste keer een Thoolse Slagwerk Play-in. De activiteit is bedoeld voor alle slagwerkers die lid zijn van een muziekvereniging in de gemeente Tholen. Hij wordt georganiseerd in het kader van het 130-jarig jubi leum van Accelerando. In totaal zullen ongeveer vijftig slagwerkers een muzikaal spekta kel verzorgen. Behalve van Accele rando komen ze van OVM uit Oud-Vossemeer, Euterpe uit Sint Maartensdijk, Concordia uit Sint Philipsland en Percussivity uit Tho len. De slagwerkers zullen zaterdag eerst een aantal stukken instude ren. Het gaat om een roek-mars, een Braziliaanse samba en een echt concertwerk voor percussie groepen. Als het instuderen tussen 10.00 en 17.00 uur lukt - en daar gaat de organisatie wel van uit - is er 's avonds een optreden voor het publiek. Dat begint om 19.00 uur in De Wellevaete in Sint-Anna- land. De toegang is gratis. De gemeente Tholen en de Rabo bank verlenen financiële steun aan het evenement. KEUKENS SANITAIR BADKAMERS BADMEUBELS TEGELS STOOMCABINES SAUNA VERWARMING BOUWBEDRIJF ELECTRO INSTALLATIEBEDRIJF Tramstraat 1-3 (centrum). Koudekerke, Tel. 0118-551681 Vrijdagavond koopavond (zaterdagmiddag gesloten)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 46