Hendrikse licht nieuw boek toe Cel voor molesteren agent Vogelbescherming vraagt meer inzet voor grote stern BBBBBBiliaEBl 22 zeeland Uitspraak doet echt recht Behandeling is essentieel Straf is nog niet zo slecht LEZING 'Atheïstische dominee' inspireert dinsdag 25 oktober 2011 door Ali Pankow ZIERIKZEE - Klaas Hendrikse, be kend als de 'atheïstische dominee' vond gisteravond in de Gasthuis- kerk in Zierikzee een aandachtig en welwillend gehoor bij de eerste van drie lezingen deze week over zijn nieuwe boek God bestaat niet en Jezus is zijn zoon. Dit boek verschijnt vier jaar na zijn bestseller Geloven in een God die niet bestaat, die veel stof deed opwaaien. Bij de vrijzinnige ge meente in Zierikzee, waar hij zelf nog steeds op de kansel staat, kreeg Hendrikse nauwelijks tegen werpingen te verduren. Sommige aanwezigen uitten hooguit per soonlijke twijfels over zijn stelling- name ten aanzien van Jezus. Hendrikse beschrijft Jezus in zijn boek als een mix ontstaan uit hei dense mythologie en Joodse verha len. Hij trekt zijn conclusies op ba sis van onderzoek naar de mythi sche religies waarin een stervende en herrijzende godheid een grote rol speelden. Hendrikse acht het aannemelijk dat de historische fi- guur Jezus van Nazareth heeft be staan, maar de auteur zet kantteke ningen bij de wonderen die Jezus pas tientallen jaren na zijn dood zijn toegedicht door de evangelis ten. Volgens Hendrikse speelde Paulus daarin een belangrijke rol en wist deze op inventieve wijze de heidense lijnen bij het christen dom te brengen. „Ik heb niet de intentie iemand er gens van te overtuigen. Mensen die geen behoefte hebben aan twij fels, kunnen beter niet naar mij luisteren", had de spreker aan het begin van zijn lezing al te kennen gegeven. De vraag wat er overblijft van het opstandingsverhaal in de huidige tijd begint volgens Hen drikse bij ieders eigen leven. „Bij mijzelf begint het verhaal met ont reddering, deceptie en onrust door een verbroken band met mensen die er niet meer zijn. Als ik daar op den duur toch weer eni ge verbondenheid mee voel, er vaar ik dat als een opstanding." „Het gaat om je eigen lijntje met God uit te stippelen", concludeer de een van de aanwezigen. DEN HAAG - Vogelbescherming Ne derland vindt dat de minister van Economische Zaken, Landbouw Innovatie (EZLI) veel meer moet doen voor het leef- en broedge bied van de grote stern in de Wes- terschelde en Saeftinghe. De minister heeft bij de aanwij zing van de Westerschelde en Saef tinghe als speciale beschermingszo ne op grond van de Europese Habi tatrichtlijn bepaald dat er in het deltagebied minimaal 4000 broed- pareri voor de grote stern moeten zijn. Vogelbescherming vindt dat veel te weinig. Vogelbescherming heeft grote kri tiek op de minister dat Nederland de zogenoemde instandhoudings doelstelling voor de grote stern voor heel Nederland al heeft ver laagd van 25.000 naar 20.000. 'Dat is in strijd met de Europese in standhoudingsdoelstelling. In de Waddenzee is het aantal broedpa- ren op 16.000 gesteld, dat betekent dat je in de Delta het aantal broed- paren op 9000 en niet op 4000 moet stellen,' zei Bert Denneman van de Vogelbescherming. ELZI is van mening dat het be houd van 25.000 broedende grote sterns in Nederland niet haalbaar is en dat 20.000 aanvaardbaar is. De verlaging van het aantal broed- paren gaat vooral ten koste van de grote sterns in het Deltagebied. Daar is volgens de minister plaats voor 4000 broedparen. De Vogel bescherming gaat ervan uit dat de minister gewoon meer maatrege len moet nemen om ervoor te zor- door Jeffrey Kutterink MIDDELBURG - Een 33-jarige man uit Kruiningen is gisteren door de rechtbank in Middelburg veroor deeld tot vijftien maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk. Ook mag hij drie jaar en zeven maan den niet rijden, moet hij 850 euro schadevergoeding betalen en moet hij zich onder behandeling laten stellen voor zijn gedrag. De man is veroordeeld voor bedrei gingen en het (meermalen) plegen van zware mishandelingen. De rechter rekent hem de vergrijpen zo zwaar aan dat hij in plaats van een werkstraf een hogere celstraf heeft opgelegd. Tegen de Kruinin- ger was twaalf maanden cel (waar van zes voorwaardelijk), een werk straf van 180 uur en rijontzegging van drie jaar geëist. De Kruininger reed - met zijn vriendin achterop - in de nacht van 31 juli met zijn motor in op een Goese agente. Ze was op de fiets en wilde de man aanspreken, omdat het park aan de Oostwal voetgangersgebied is. Toen ze van haar fiets stapte, gaf de man on middellijk gas en raakte de motor de fiets. De agente viel, kwam deels onder haar fiets terecht en voelde dat de kuip van de motor haar raakte. De man bleef vol gas geven en sleurde de agente enkele meters met zich mee. Ook haalde de man - die onder invloed was van xtc - vol uit naar de agente. De (im)materiële schade moet hij be talen. Ook mishandelde de Krui ninger in de zomer van 2010 twee keer zijn vriendin. Daarbij heeft hij haar van de trap geduwd, door/tegen een ruit van een douchedeur geduwd en meerma len geslagen en gestompt. Ook heeft hij haar bedreigd met zware mishandeling. Uit het psycholo gisch rapport bleek eerder dat spra ke is van een borderline stoornis met antisociale kenmerken. Addy Evertz gen dat er plaats is voor 9000 broedparen. De Raad van State zet te tijdens de zitting kritische kant tekeningen bij het aantal van 4000 broedparen. 'Dat kan betekenen dat er bijvoorbeeld in het Wester- scheldegebied vergunningen aan bedrijven kunnen worden ver leend waardoor het aantal broed paren in het Deltagebied van 4500 naar 4000 daalt. Valt dat nog te rij men met de instandhoudingsdoel stelling waarbij Nederland er juist voor moet zorgen dat het aantal broedparen niet verder afneemt,' vroeg staatsraad J. Hagen. Vogelbescherming is het ook niet eens met het besluit van het kabi net om de Hedwigepolder te be houden en niet te ontpolderen. Vo gelbescherming en andere mi lieuorganisaties vinden dat Neder land zich moet houden aan de af spraken om ter compensatie van het uitbaggeren van de Wester schelde meer natte natuurgebie den te maken. Ook G. de Cloedt, eigenaar van het Nederlandse deel van de Hedwigepolder heeft be zwaren tegen het aanwijzingsbe sluit. De Cloedt vindt dat een te groot deel van zijn gronden als be schermingszone zijn aangewezen. Het gaat daarbij om een deel van het haventje, de geul en buiten dijks gelegen gronden. De Cloedt vreest dat hij straks de geul niet meer kan uitbaggeren en dat daar mee de afwatering van de Hedwi gepolder in gevaar komt. De Raad van State doet over zes a twaalf we ken uitspraak. Cees van Kampen Wim Bakker ADDY EVERTZ (68) „De straf is een stuk hoger dan de officier van Kortgene, oud-docen- justitie had geëist. Dat vind ik wel opvallend. Ik te. Mijn dochter is ju- dacht dat de rechter een lagere straf zou opleg- riste en ik heb altijd gen. Dat zie je immers vaak. discussies met haar Gelukkig is dat nu niet gebeurd, want ik vind over strafrecht. het twee keer aftuigen van je vriendin en het molesteren van een agente heel zware vergrij pen. Het huiselijke geweld reken ik hem heel zwaar aan. Dit gedrag kan echt niet en ik vind dat de rechter de samenleving echt recht doet met deze uitspraak. Doordat een hogere celstraf in plaats van een werkstraf is opgelegd heeft hij nog zes maanden langer de tijd om in de cel na te denken over wat hij heeft gedaan. Maar minstens zo'n belangrijk onderdeel van de straf vind ik behandeling. Het is echt van belang dat hij wordt geholpen. Tij dens de zitting zei hij wel dat hij spijt had. Maar dat heb ik niet gezien. Ik voelde agressie en dat hij geen respect heeft voor vrouwen. Deze man moet echt op zijn verantwoordelijkheden worden gewezen." CEES VAN KAMPEN „Ik ben tevreden met het vonnis. Vorige keer, (63), Aardenburg, vrij- bij de behandeling van de zaak, vond ik de eis williger slachtoffer- van de officier van justitie mild. Een teken des hulp. 'Benieuwd naar tijds vond ik het, waaruit blijkt dat agressie te- de motivatie van de gen een agente niet zwaar wordt aangerekend, dader'. Maar ik ben tevreden dat de rechter anders heeft geoordeeld. De straf van 15 maanden cel, waarvan zes voorwaardelijk, doet meer recht aan het gevoel in de samen leving dat je niet zomaar een agent kan molesteren. Het viel me op dat de geëiste werkstraf niet is opgelegd. Dat vind ik terecht. Want je kunt je afvragen in hoeverre een werkstraf een echte straf is. Dit soort gedrag kan echt niet. Ook moet de verdachte in behandeling voor huiselijk geweld. Ik weet niet of het eenzelfde soort behandeling is als tegen borderline. Ik hoop het. Het moet wel een serieuze behandeling zijn. Een behandeling van zijn gedrag is essentieel om herhaling te voorkomen. Anders staat hij binnen de kortste keren weer voor de rechter." WIM BAKKER (62), „Ik vind de opgelegde straf nog niet zo slecht. Te- Middelburg, bedrijfs- recht dat de rechter niet de geëiste werkstraf arts. 'OHet is goed om heeft opgelegd. Na wat ik op de zitting heb ge- de rechterlijke macht zien, heb ik niet het gevoel dat een werkstraf in te volgen zodat hij dit geval passend zou zijn. Ik voeg me geheel scherp blijft'. naar het oordeel van de psycholoog. Die oordeel de dat sprake is van een borderline stoornis. Als hij zegt dat hij spijt heeft, is het vooral over de situatie waarin hij is be land. Niet over hetgeen hij anderen heeft aangedaan. Ik hoop dat hij tij dens de behandeling leert om beter met de stoornis om te gaan. Het is echt heel belangrijk om zijn gedrag aan te passen. In het algemeen geldt dat van de mensen die in de fout gaan een groter deel een psychiatri sche stoornis heeft dan normaal in de maatschappij. Een celstraf is in dit geval een passend onderdeel van de straf Maar een celstraf helpt hem en de maatschappij maar in beperkte mate. Het aanpassen van het ge drag en het omgaan met zijn stoornis is veel belangrijker. Ik hoop dan ook dat de behandeling snel kan worden gestart."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 44