op vrijersvoeten zeeland 119 ALLES MOET East of the Sun 'vertelt' verhaal in klank en beeld op onze s laapafdeling w.vanbellewonen.nl Jacht damherten natuurgebieden start binnenkort Rode Kruis Zierikzee samen met Schouwen |Ék dinsdag 25 oktober 2011 - hoog oplopende kortingen tot 70% wegens leegverkoop! korting korting O f/a www.tmcbinnenhuisadviseurs.nl WONFKE™ Pres. Rooseveltlaan 772 4382 NB Vlissingen Tel. 0118-416188 devies als je damherten wilt zien. De boswachter neemt de groep mee naar plekjes waar regelmatig herten te zien zijn, maar deze avond lukt het niet. Het geluid van een bok is in de verte nog wel op te vangen, maar veel meer dan een rennend hert op grote afstand valt er niet waar te nemen. Een tweede poging - een paar da gen later - levert meer succes op. Opnieuw zijn de weersomstandig heden ideaal en al snel vallen twee oren op die vanachter een klein walletje omhoog steken. Seconden- lang staren grote bruine ogen naar de vreemde 'indringers' en dan draait het dier zich om en loopt majestueus weg. Het is een grote donkere bok met een enorm ge wei. Op de grote vlakte van de Vroongronden grazen grote groe pen damherten vredig, tot een clubje mensen zich in het verbo den gebied begeeft. In de groepen damherten slaat de paniek toe en alle herten stuiven richting dui nen. De bronsttijd is een mooie tijd om naar de damherten te gaan kijken. De bokken dragen hun grote ge weien en met het nodige geluk zie je verschillende dieren of ben je ge tuige van een confrontatie tussen twee rivaliserende bokken. De bokken verdedigen nu fel hun eigen territorium tegen concurren ten. Ze graven met hun hoeven een ondiepe kuil en besprenkelen deze met urine. Hiermee worden de hindes gelokt. In het bos zijn voor de geoefende ogen regelmatig van deze kuilen te vinden. Wordt de kuil gebruikt, dan volstaat een goede neus ook, want de kuilen verspreiden een penetrante geur. Staatsbosbeheer houdt komende week drie maal een excursie naar damherten. Informatie bij de VW in Haamstede. Trio East of the Sun met zangeres Ingrid Borger, gitarist Peter Jongepier en contrabassist Jak van Waarde. Zij treden zondagmiddag op in fiZi. foto Izaak Verkeste Nog een week, en dan start de jacht op de damherten in de natuurgebieden op de Kop van Schouwen weer. Het is voor het vierde achtereen volgende jaar dat binnen de na tuurgebieden ook gejaagd wordt op damherten. Dat gebeurde in het verleden nooit. In overleg met de terreinbeheerders Natuurmonu menten en Staatsbosbeheer is be sloten dit toch te doen, omdat het aantal damherten in de Kop van Schouwen enorm gegroeid is. On danks de jacht groeit het aantal nog steeds. Vorig jaar zijn tijdens de jaarlijkse telling 800 damherten geteld, terwijl het gebied een aan tal van 325 damherten aan kan. Voor dit jaar heeft de provincie Zeeland in de Kop van Schouwen vergunning verstrekt voor 50 jacht dagen, verdeeld over vier maan den. Buiten het natuurgebied - in de zogenoemde voorkeurszone tus sen Renesse en Haamstede - wordt al vanaf 15 oktober gejaagd. In het hele gebied mogen dit jaar maximaal 317 damherten worden afgeschoten. door Ali Pankow ZIERIKZEE - 'Dat is niks voor mij', denken sommige mensen bij het woord 'jazz'. „Ten onrechte",vol gens gitarist Peter Jongepier, want dit genre is zo breed dat iedereen er iets van zijn gading in zal vin den. Hij zal met zijn trio East of the Sun zondagmiddag in fiZi in Zierikzee het bewijs leveren. Dit filmtheater lijkt de plek bij uit stek voor het programma van het Zeeuwse trio: 'Een eeuw jazzhisto- rie in beeld en geluid'. Het groepje bestaat naast Jongepier uit zange res Ingrid Borger en contrabassist Jak van Waarde. Zij gaan chronolo gisch door de jazzhistorie van 1911 tot 2011. Dat gebeurt niet alleen met muziek, maar ook met bijpas sende filmbeelden. East of the Sun brengt standards, ofwel typerende songs in de jazz geschiedenis die met een vernieu wende sound worden gespeeld. „Die ruimte voor een eigen inter pretatie biedt jazz. Dit in tegenstel ling tot popmuziek. Daarin pro beer je bij covers zo exact mogelijk na te spelen wat anderen vóór jou al hebben gemaakt", zegt Jonge pier. Hij is sinds zijn 15e jaar 'ver slaafd' aan de gitaar, speelde eerst funk en pop en ontdekte een jaar of vijf geleden de rijke bron van jazz. „De geheimen van popmu ziek kende ik toen wel, maar bij jazz blijkt er nog heel veel te ont dekken." Jongepier bespeelt bij voorkeur een stringgitaar, omdat het geluid daarvan ook zo mooi past bij de Tonde klanken' van de contrabas van Jak van Waarde. East of the Sun begint het pro gramma met romantische beelden en songs van de Alexander's Ragti me Band en Bessie Smith. Verder passeren songs van George Gers hwin en een evergreen als Summer time de revue. Maar er is natuur lijk ook plaats voor hedendaags re pertoire van onder meer Jamie Cullum én voor eigen nummers. Zondag 30 oktober, fiZi, Zierikzee, 15.00 uur. Reserveren via, tel: 0111-411223. ZIERIKZEE - De afdelingen Zierik zee en Schouwen van het Rode Kruis gaan samen verder. „Dan ben je één aanspreekpunt voor gemeente en clubs die om EHBO'ers vragen en kun je één jeugdopleiding opzetten", ver klaart Aad van der Wouden, voor zitter van Schouwen, de voorde len. De afdeling Duvelant wil zelf standig blijven. Van der Wouden: „Dat vinden wij jammer, maar de deur voor Duvelant blijft open staan." Het Nederlandse Rode Kruis is sinds vorig jaar één vereni ging met meer dan 300 afdelingen. Na de ledenvergadering van Schou wen en Zierikzee op 11 november is dat één afdeling minder. Bergen op Zoom Goes Koudekerke Kruiningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 41