zeeland 13 Rust terug in de Voordelta paddenstoelenpluk Werkstraf en donatie voor kinderporno Veelpleger voor tweede keer naar inrichting dinsdag 25 oktober 2011 „Maar zie ik hoe een opa aan zijn kleinkind laat zien Commentaar hoe een paddenstoel er vanonder uitziet, dan wordt het is het aantal giftige paddenstoelen toch Wat anders." l~\ 11 dat hier zeker voorkomt. Van een UOlldTlUTlSVit hele reeks kan je goed ziek worden. Boswachter Dirk Fluijt over het plukken van paddenstoelen BOEKENPRIJS Stem op uw favoriete boek voor de PZC-publieksprijs van de Zeeuwse Boekenprijs: www.pzc.nl/boekenprijs STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Hoever raag de politie gaan met het achter volgen van verdach ten? Afgelopen week einde kwam een onschuldige burger om het leven toen twee benzinedieven op de A2 achter op een kunstmatige file bots ten. Maakte de politie een fout met het opstellen van deze rij dende fuik? De ANWB vindt van wél en wil dat de politiek regels opstelt. De eerste constatering is dat de vluchters verantwoordelijk zijn voor de fatale gevolgen van hun dollemansrit. De tweede is dat de politie tijdens de achter volging het belang van de aan houding redelijk zorgvuldig af weegt tegen de gevaren. De der de constatering is dat de poli tiek onmogelijk met nieuwe re gelgeving kan komen die alle denkbare scenario's afdekt. Hoe triest de fatale afloop van deze achtervolging ook is, als het echt hard tegen hard gaat, moet de politie niet alleen kunstmatige files gebruiken maar snelwegen desnoods compleet afsluiten. MIDDELBURG - Een 58-jarige Vlissin- ger is door de rechtbank conform de eis veroordeeld tot een taak straf van 240 uur, een voorwaarde lijke celstraf van zes maanden en een donatie van 8000 euro in het fonds van de stichting Defence for Children. De man verzamelde acht jaar lang - van 2000 tot en met zijn aanhouding in december 2008 - op grote schaal kinderpor no. Bij zijn aanhouding trof de po litie een verzameling van 74.600 af beeldingen en 750 films met kin derporno aan. In het vonnis heeft de rechtbank rekening gehouden met het tijdsverloop en het feit dat de man direct in therapie ging. MIDDELBURG - Een 38-jarige Vlissin- ger, mag van de rechtbank in Mid delburg voor de tweede keer voor een periode van twee jaar naar een ISD-inrichting, een instelling voor veelplegers. De man, volgens deskundigen een hopeloos geval omdat hij heel zijn leven drugs zal blijven gebruiken, werd schuldig bevonden aan twee vermogensdelicten. Op 15 maart stal hij uit een speel goedwinkel in Terneuzen een stel skeelers en twee maanden later, eveneens in Terneuzen, was hij be trokken bij een woninginbraak in de Beatrixstraat. Het vonnis was conform de eis. het bos veel minder leuk zijn", zegt natuurgids Loek de Bruijn, die deze maandagmiddag een groep van zo'n twintig natuurlief hebbers door de bossen van Wes- tenschouwen leidt. „We moeten netjes en met verstand omgaan met alles wat leeft in de natuur. Plukken mag niet. Vorige week was ik nog in het Poelbos in Goes voor een paddenstoelenexcursie. Daar kwam ik een Russische vrouw tegen met een mand vol paddenstoelen." Paddenstoelen zoeken is in veel landen een veel voorkomende be zigheid. „Eigenlijk in alle grote lan den, met uitzondering van Neder land. Maar wij hebben ook weinig natuur ten opzichte van Polen, Rusland of Frankrijk. En dus moe ten we er zuinig op zijn. Als je grof plukt, verpest je het voor een ander", zegt Fluijt. De kok is heus niet de enige die ondanks het verbod op het pluk ken van paddenstoelen zijn kostje bij elkaar scharrelt. Hij geniet er van om door een herfstig bos te struinen en zijn eigen cantharel len en eekhoorntjesbrood te berei den. Dirk Fluijt is onwrikbaar: „Blijf van de paddenstoelen af. Het is ook nog eens gevaarlijk. Eén verkeerde, dus giftige padden stoel en je gaat dood." Paddenstoelen zijn de vrucht en 'het leven' van de zwam zit onder gronds. Dat ondergrondse gedeel te blijft onaangetast bij de pluk en er groeien weer nieuwe padden stoelen. Waarom mag er dan niet geplukt worden? De boswachter: „Ik ben er om de paddenstoelen te beschermen. Het is niet anders dan rozenbottels plukken of duindoornbessen. Dat mag ook niet volgens de wet." Wilde oesters of mossels mogen evenmin onbeperkt geplukt wor den. „Daaraan is een limiet verbon den tot maximaal 10 kilo. Mis^ schien moeten we die weg ook in slaan bij paddenstoelen?" Eetbare zusje Paddenstoelen mogen alleen ge plukt worden als je toestemming van de eigenaar hebt. Algemene regel is dat plukken in bossen en natuurparken streng verboden is. De Nederlandse mycologische vere niging meldt dat er geen relatie is aangetoond tussen plukken en de achteruitgang van paddenstoelen. Maar door massale pluk worden bossen minder interessant. Een grote pluk heeft nadelige in vloed op organismen die van pad denstoelen afhankelijk zijn. Eet nooit paddenstoelen waaraan je twijfelt. De groene knolamaniet bijvoorbeeld is zeer giftig en lijkt sterkt op zijn eetbare zusje, de champignon. Boswachter Dirk Fluijt in het bos van Westenschouwen: „Ik moet de paddenstoelen beschermen." foto Izaak Verkeste aan te leggen die de grenzen van het gebied aangeven. De Bollen van het Nieuwe Zand is een rust en fourageergebied voor de zwarte zee-eend. Dit gebied, met een grootte van 1310 hectare, is van 1 november tot 1 mei voor alle activi teiten gesloten. De Bollen van de Ooster is een rustgebied voor de zeehond en een foerageer-, rust- en ruigebied voor de zwarte zee-eend en de gro te stern. Dit gebied is jaarrond ge sloten, met uitzondering van be perkte vormen van doorvaart en recreatie. Het rustgebied is in de winterperiode (1 november - 1 april) groter dan in de zomerperio de (1 april-i november). De rustgebieden maken deel uit van de Voordelta, waarvoor een beheerplan geldt in het kader van Natura 2000. Doel hiervan is na tuurbescherming, het verhogen van de biodiversiteit in het gebied en het compenseren van natuur verlies door de aanleg van de 1\vee- de Maasvlakte. BROUWERSHAVEN - Vanaf i novem ber keert de rust weer in de Zeeuwse Voordelta. Dan gaat het winterregime in voor de rustgebie den Bollen van het Nieuwe Zand en Bollen van de Ooster. Vanaf die datum is de Bollen van het Nieuwe Zand voor alle activi teiten gesloten. Verder wordt het voor visserij, doorvaart en recrea tie toegankelijke gebied van de Bol len van de Ooster beperkt. Rijks waterstaat begint deze week de daarbij horende gele betonning

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 3