21 zeeland Zorgen over toename Politie bezig met vuurwerk The European New Deal PZC dinsdag Paddenstoelenexcursies zijn in trek, maar het pluk ken van paddenstoelen ook. Dat laatste is verbo den. Boswachters zien de illegale pluk toenemen. De krant 6 weken voor 18 euro! Gevaarlijke paddenstoelen in Zeeland dinsdag 25 oktober 2011 BBBsammatamm door Marleen Blommaert Morgen worden Europa en de wereld gered. Dan zullen de ware Eu ropese leiders zich la ten zien. Met passie en overtui gingskracht zullen ze u en mij ver tellen hoe we dit moeras gaan ver laten. Ze zullen met vaandel en trom voorgaan. Ze zullen uitstij gen boven zichzelf en eigenbelang en kortetermijn- en verkiezings winst opzijzetten voor het alge meen belang. Ze zullen u inspire ren en u zult weer geloven in uw toekomst en die van uw kinderen. Berlusconi zal laten zien dat hij ook iets anders kan organiseren dan rechtszaken en party's. Sarko- zy zal over zijn eigen (korte) scha duw stappen. Leterme zal laten zien waarom het wapen van Vlaanderen een leeuw bevat. En Rutte..., Rutte zal breeduit de toe komst tegemoet lachen. Of niet... De beleggers, die maandag nog voorzichtig waren, zullen zich massaal op de koop storten. De markt zal een jubelstemming ken nen, bedrijven zullen investeren, banken zullen lenen en consumen ten consumeren. Of niet... U zult leuk werk hebben of vin den, waarin u gewaardeerd wordt. Uw kinderen zullen geweldige op leidingen volgen en op enig mo ment kunt u genieten van uw wel verdiende pensioen. Of niet... Bankiers zullen zich storten op nieuwe producten die werkgele genheid opleveren in plaats van bonussen. Deze regering zal uitleg gen waarom het verstandig is om Anderman te helpen. Of niet... Ze zullen ons vertellen dat Grie kenland de schulden niet kan dra gen, laat staan dat de Grieken dat kunnen. Ze zullen zich over het simplistische Noord-Zuid denken heenzetten. Ze zullen laten zien dat zij de keuze waard waren. Of niet... Doen ze dit allemaal niet, dan heb ben u en ik een probleem. De Moo dy's en de Standard Poor's van deze wereld zullen vervolgens be palen wat er met u en mij gebeurt Omdat de leiders het verzuimen. Kortom voor de leiders is er mor gen maar één keus, de dood of de gladiolen. Iets moois in de geest van het Marshallplan. Neem mij mee in uw verhaal. Of niet. EETBARE PADDENSTOELEN door Edith Ramakers Een blije tweet van een kok wordt de wereld in gezonden: 'Mijn eerste prachtexemplaar eek hoorntjesbrood gevon den." De Middelburgse kok voeg de er een foto van een stevige pad denstoel bij. Paddenstoelen pluk ken is in de mode en paddenstoe len zijn een lekkernij, maar de bos wachters zijn minder blij met de trend. „Het is verboden", zegt bos wachter Dirk Fluijt van Schou- wen-Duiveland en Tholen. „Eigen lijk mag je zelfs geen dennenappel meenemen uit een bos. Dat staat nu eenmaal in de Flora- en Fauna wet. Het is stroperij." Het klinkt onverbiddelijk en zo wil de boswachter ook overko men. Maar het maakt natuurlijk wel verschil hoe er geplukt wordt. Een toerist die een tas vol eetbare paddenstoelen heeft, kan op wei nig begrip rekenen van de bos wachter. „Maar zie ik hoe een opa aan zijn kleinkind laat zien hoe een paddenstoel er vanonder uit ziet, dan wordt het toch wat an ders." Hij treft mensen aan in de bossen die op hun knieën liggen voor pad denstoelen en die met een spiegel tje voorzichtig naar de onderkant van bijvoorbeeld een champignon kijken. „Ook voor hen moet een bos compleet blijven. Wat is een bos zonder paddenstoelen?" Boswachters zien tot hun ergernis de laatste jaar een toename aan paddenstoelenplukkers. „Als we vanmiddag allemaal een mandje mee naar huis zouden nemen, zou „Ik kwam een Russische vrouw tegen met een mand vol paddenstoelen." Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91, 4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofd redactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91,4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162,4460 AD Goes T: 0113- 31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088-0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement c Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 - 12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en nèem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal (na28) D een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal (na28) D ik neem een proefabonnement van 6 weken voor€ 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuurde bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening 0e PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens, In hel colofon treft u nadere informatie aa MIDDELBURG - De Zeeuwse politie is al weer druk bezig met de voor bodes van de komende jaarwisse ling. In Zeeuws-Vlaanderen en de Bevelanden zijn al verschillende meldingen van geluidsoverlast bin nengekomen. Om wat aan het tegengaan van ge luidsoverlast als gevolg van vuur werk te kunnen doen worden vooral de wijkteams ingezet. Daar naast doet de politie een beroep op burgers. Een goede aanpak van de overlast slaagt alleen als de bur gers meteen de politie bellen als er vuurwerk wordt afgestoken, zegt een woordvoerster van de politie. Dat kan op telefoonnummer 0900-8844. „Al die telefoontjes sa men geven toch een wat duidelij ker indicatie over de probleemplek- ken in de buurt." Daarnaast zet de politie in op de aanpak van illegale handel en op slag. Ook dat kunnen burgers mel den op hetzelfde telefoonnummer of op het nummer van meld mis daad anoniem: 0800-7000. Verder is een e-mailadres beschikbaar: vuurwerkteam@zeeland.politie.nl. Om de illegale handel en opslag van vuurwerk tegen te gaan wordt het regionale milieuteam van de Zeeuwse politie ingezet. Uit informatie van de politie blijkt dat meestal vanaf oktober de klach ten over geluidsoverlast beginnen toe te nemen. Het gaat dan vooral om knalvuurwerk. Aan de hand van het aantal en de aard van de meldingen bepaalt de politie wat de aanpak zal zijn. Gele knolamaniet amanita citrina Hoed bolvormig, later gewelfd tot vlak. 0 4-10 cm, glad, ivoorwit tot bleek citroen geel in het centrum, vaak bedekt met witte tot gelig-bruine plakjes. Lamellen wit. Steel 6-8 cm x 8-12 mm, gestreept boven de vliezige, witte ring, ivoorwit met gelige top, met een brede, door een beurs omgeven knolvoet. Vlees wit. Geurt naar rauwe aardappels. Giftige weidetrechterzwam clitocybe rivulosa Witte, later bruinachtig-vleeskleurige hoed is bij oudere exemplaren ondiep schotelvormig verdiept. Het glanzende oppervlak is witachtig met donkere, ronde zones. 0 2-4 cm. De slanke, relatief lange steel is zuiver wit en cilindrisch en 3-8 cm hoog. Vlees wit. Geurt zwak meelachtig. Dan is er nog een hele reeks paddenstoelen die licht giftig zijn. Goede voorbeel den hiervan zijn de bekende vliegenzwam (foto boven en de giftige vezelkop (foto onder). Zij kunnen bijvoorbeeld maag- en darmstoornissen opwek ken, zweetaanvallen veroorzaken, organen aantasten of hebben een hallucinerende werking. In Zeeland komen drie zeer gevaarlijke soorten paddenstoelen voor: de groene knolamaniet, de gele knolamaniet en de giftige weidetrechterzwam. Daarnaast is er nog een hele reeks verdachte paddenstoelen. Die zijn niet dodelijk, maar kunnen wel allerlei klachten veroorzaken. Groene knolamaniet amanita phalloides Hoed bolvormig, later uitgespreid tot vlak. 0 4-12 cm, glad, fijn radiair gestreept, wit tot groenig of gelig met een olijfkleurige weerschijn. Lamellen dicht opeen, wit. Steel 7-10x1-2 cm, glad, onder de hangende, vliezige, witte ring glad of vliezig-vlokkig, wit, met om de knolvormig verdikte steelbasis een witte tot crème beurs. Vlees wit. Geur weeïg-zoetig.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2