sport 25 umoerige buurt Jonathan Reis even terug in Eindhoven Carlsen blikvanger in toernooi Wijk aan Zee Topzwemmers van Jacco Verhaeren in de weer met 'stimulerende middelen' dinsdag 25 oktober 2011 'Ik kijk ernaar uit weer echt deel van de ploeg te zijn, want na een tijdje voel je je soms bijna een buitenstaander' Atiba Hutchinson door Rob de Bruyn ANTWERPEN - Zou het nou echt? Zou het echt hier zijn? Nog eens het sms'je lezen. Tja, het staat er. Geen enkele naam op het tableau komt bekend voor. Dan de boven ste bel maar proberen, die met 'toit'. 'Dak' dus. Even is het stil. Dan klinkt een bekende stem. „Hi. Take the elevator to '3' and then the stairs." De lift verraadt de leef tijd van het complex. Het ding heeft geen dubbele schuifdeuren. Het heeft helemaal geen schuifdeu ren. Je trekt een scharnierdeur open en stapt binnen. Als de lift beweegt, blijf je beter weg van de entreezijde. We zijn in Antwerpen, in het meest levendige deel van Borger- hout. De meeste gebouwen zijn niet in een florissante staat. Eet tentjes, groente- en fruitwinkel tjes, belshops en kleine buurtsupers wisselen elkaar af Ze dragen de meest exotische namen. Het leven speelt zich vooral op straat af. Het is druk. Op '3' volgt een warm welkom. Niet erg soepel beklimt PSV-speler Atiba Hutchinson de trap naar zijn tijdelijke onderkomen. Bezoek krijgt de Canadees nauwelijks. „Ik nodig hier eigenlijk liever geen mensen uit..." Hutchinson geeft een korte rondleiding en gaat dan aan de kleine, witte tafel zitten. Hij lacht. „Ik heb nog nooit zoveel buitenlanders bij elkaar gezien", zegt hij. Tot hoe laat het 's avonds doorgaat? „Rustig wordt het pas na elf uur." Hutchinson revalideert hier van een knieblessure. Vier uur per dag, vijf dagen per week werkt hij bij Move to Cure in het Antwerpse ha vengebied aan zijn herstel. „Ik had goede verhalen gehoord over dit centrum", luidt de verklaring. Ook ploeggenoot Stijn Wuytens - even eens herstellende van een kniebles sure - is klant van Move to Cure. Omdat hij niet steeds op en neer wilde, huurde Hutchinson het stu dentenflatje in Borgerhout. „Ik heb ook twee andere appartemen ten bekeken, op andere plekken. Ze waren mooier, maar ook duur der. Ik wilde er niet te veel geld aan besteden." In een hotel verblij ven, zag Hutchinson evenmin zit ten. „Daar raak je snel verveeld. Ik vind het wel leuk, zo'n omgeving. De levendigheid." Hutchinson kwam dit seizoen pas twee keer in actie voor PSV. Viel twintig minuten voor tijd in in de uitwedstrijd bij ADO Den Haag en maakte de negentig minuten vol in het Europa League-duel met SV Ried. Op 22 september ging hij weer onder het mes, al voor de derde keer. Want die linkerknie bleef maar vervelend doen. Toen hij nog voor FC Kopenhagen speelde, werd Hutchinson voor het eerst geopereerd aan het ge wricht. Voorjaar 2010. Besloten werd om een los stukje meniscus maar te laten zitten. In zijn eerste seizoen in Eindhoven kwam hij tot 33 competitieduels, niet geheel klachtenvrij, maar het ging. Deze zomer, tijdens het toernooi om de Gold Cup in de Verenigde Staten, nam de irritatie in zijn knie toe. „Toen heb ik besloten me weer te laten opereren." Twee in Duitsland spelende landgenoten raadden Hutchinson de Media- Park Klinik in Keulen aan. Peter Schaferhoff, clubarts van 1. FC Köln, haalde eind juni het losse stukje meniscus uit de knie. „Ik dacht: nu kan ik weer pijnvrij voetballen." Al snel volgde een te rugslag. PSV vroeg een second opi nion aan en er werd een mri-scan gemaakt. Uitslag: er zat nóg een los stukje meniscus in de knie. Of het bij de eerste ingreep over het hoofd was gezien of dat het daar na pas was losgeraakt, het viel niet te achterhalen. Eind september maakte dokter Schaferhoff Hutchinsons knie op nieuw open. Het was de Canadees zelf die weer voor de Duitse chi rurg koos. „Ik had veel vertrouwen in hem en hij kende mijn knie in middels goed." Een arts van het St. Anna Ziekenhuis uit Geldrop woonde de nieuwe operatie wel bij. Over de steun van PSV heeft Hutchinson niks te klagen. „Dokter Timmermans (clubarts) heeft mij steeds begeleid en mijn beslissingen gerespecteerd." De eerste weken na de laatste ope ratie waren frustrerend. „Ik had last van mijn knie. Er zat nog veel vocht in. Nu pas gaat het beter, voel ik me elke dag sterker worden en wordt het ook mentaal wat makkelijker. In het begin kon ik hier alleen maar op mijn matras liggen." Hutchinson hoopt eind dit jaar, begin volgend jaar zijn ren tree te maken. „Ik kijk ernaar uit weer echt deel van de ploeg te zijn, want na een tijdje voel je je soms bijna een buitenstaander." Heel veel contact met teamgeno ten heeft hij doordeweeks niet. „Met Orlando Engelaar en Ola Toi- vonen bel of sms ik wel eens." In de weekenden verblijft Hutchin son thuis in Eindhoven, en be zoekt hij de wedstrijden van PSV. De middenvelder werd vorig sei zoen vaak gebruikt als verdediger en speelde dit seizoen tegen ADO ook in de achterhoede. „Ik heb vo rig jaar ook met plezier als rechts back gespeeld, maar het midden veld blijft mijn voorkeur hebben, dat heb ik steeds gezegd. Het lijkt nu in de middenlinie qua poppe tjes allemaal tamelijk vast te lig gen, dat is zo. Ik wil gewoon eerst weer fit worden en terug bij de ploeg komen." door Rik Elfrink EINDHOVEN - „Jonathan Reis is er", roept een supporter dolenthou siast. Alle toeschouwers van de PSV-training wenden de blik in eens van het trainingsveld af en kij ken of het klopt. „Verrek, het is hem. Ja hoor." Na een afwezigheid van bijna een jaar is de verloren zoon met de bijna mythische sta tus .terug. Kinderen rennen en thousiast op hem af, camera's klik ken. De nog altijd goedlachse Reis deelt met plezier handtekeningen uit, iedereen komt aan de beurt. Het wonderkind is terug op de Herdgang. Ruim tien maanden na zijn vreselijke aftocht in het Phi lips Stadion zet Reis eindelijk weer schreden op het trainings- wijk AAN ZEE - Het predikaat 'sterkste schaakfestival van de we reld' was al vaker van toepassing, maar zoveel kwaliteit als in de 2012-editie herbergde de groot- meestergroep A van het Tata Steel-toernooi niet eerder. Num mer één van de wereld Magnus Carlsen is weer van de partij. Wel ontbreekt wereldkampioen Viswa- nathan Anand. Liefst tien spelers uit de mondiale top-vijftien zijn vastgelegd voor de 74e editie, die van 13 tot en met 29 januari traditiegetrouw in Wijk aan Zee plaatsvindt. Met een ge middelde rating van 2752 wordt zelfs de topbezetting van 2008 overtroffen, althans op papier en in de breedte. Want destijds be droeg de gemiddelde rating welis waar 2740, maar schoof wel de top-vijf aan én was Loek van Wely in het veertienkoppige elitegezel schap als nummer 32 de laagste ge klasseerde deelnemer. Dat laatste is nu weer het geval, aangezien Van Wely (55e op de wereldrang- complex van PSV. Nog niet in trai ningspak, maar dat moment is vol gens hem niet ver weg. „In januari ben ik weer fit en kan ik weer spe len", is een van de dingen die hij in een kort gesprek aangeeft. „Het gaat goed met mij, ik heb geen pijn meer." Dan volgen nog een paar gemeende, maar obligate tekstjes. „Ik ben blij dat ik hier weer ben, het is hier altijd goed." Gelegenheid om te vragen waar om hij een medische afspraak mis te en/of hij inderdaad tijdelijk voor de club onbereikbaar was, is er niet. Na een kwartiertje babbe len met wat PSV-personeel maakt hij de gang naar buiten. Een inni ge omhelzing met Fred Rutten volgt. „Dit zijn momenten die er wel toe doen, ja", zegt Rutten. lijst) na een absentie van een jaar vanwege een kortstondig poker- avontuu'r, zijn rentree maakt. Blikvanger in het veld is de Noor Carlsen, de huidige aanvoerder van de wereldranglijst. Opvallende namen verder zijn die van Veselin Topalov, de Bulgaar die in 2010 de WK-tweekamp van Anand verloor en sindsdien weinig in actie kwam, de Israëliër Boris Gelfand - de uitdager van Anand in de ko mende WK-match - en de Ameri kaan Hikaru Nakumura, de win naar van vorig jaar. Ook Neder lands beste speler van het mo ment, de zeventienjarige Anish Gi- ri, is van de partij. Opmerkelijk is de terugkeer van Jan Timman, die een uitnodiging voor de B-groep accepteerde. De laatste keer dat hij in het hoofdpro gramma meedeed, was in 2004. Destijds eindigde hij als laatste in de kroongroep. De organisatie be sloot hem nadien niet meer te invi teren, hetgeen de nestor van het Nederlandse schaken tergde. Zwemcoach Jacco Verhaeren lacht, terwijl zwemster Ranomi Kromowidjojo haar croissant inspuit met jam. foto Koen van Weel/ANP door Rob de Bruyn EINDHOVEN - Een croissantje met wat?! Met 'stimulerende midde len'. Afblijven, zou je zeggen. Maar nee, topzwemster Ranomi Kromo widjojo zet zonder schroom haar tanden in het broodje. Sterker nog, ze heeft de 'stimulerende middelen' even eerder zelf met een injectienaald in de croissant gespoten. „Dit is best een goede vinding", concludeert ze. Samen met haar coach Jacco Ver haeren en de zeven andere zwem mers uit diens trainingsgroep ge niet Kromowidjojo deze maandag ochtend in het Evoluon in Eindho ven van een speciaal ontbijt. De maaltijd wordt aangeboden door de organisatie van Food Inspi ration Day, dat hier zijn derde edi tie beleeft. Verhaeren is gevraagd het evene ment met een toespraak te ope nen. Dat wilde de zwemcoach wel, maar dan zou hij zijn zwem mers meenemen. En zo zit het ge zelschap hier iets na half negen 's ochtends aan een grote ronde tafel met allerlei 'inspirerende ontbijtar- tikelen' van speciale Zuid-Ameri kaanse koffie (mét olympische rin gen in de schuimkraag) tot een broodtaart-van-ioo-procent-Neder- landse-granen en biologische zui vel met muesli. Normaal gesproken wordt er op dit tijdstip getraind, nu dus gege ten. Geen probleem voor deze keer, zeker niet voor Bastiaan Lijesen. De rugslagspecialist, Ne derlands kampioen op de 50 en too meter, verbrandt vetten veel vlugger dan anderen. „Ik heb aan leg om snel gewicht te verliezen", legt Lijesen uit. „Ik kan en móet dus meer eten dan andere men sen, heb zes a acht eetmomenten per dag. En dan gaat het niet al leen om een koekje of zo." Goede voeding is voor elke top sporter belangrijk. Maar van stren ge diëten is bij zijn zwemmers geen sprake, verklaart Verhaeren. „We werken alleen met richtlij nen, adviezen van een voedings deskundige. Die variëren ook, han gen vaak samen met de aard van het trainingsprogramma. We hou den natuurlijk wel in de gaten of iemand geen tekort aan bepaalde voedingsstoffen heeft." Voor het overige geldt tegenwoor dig weer 'de schijf van vijf als uit gangspunt, weet Verhaeren. „Er was een periode dat we allemaal vooral aan de multivitamines moesten. Daar zijn we weer van te ruggekomen. Voor topsporters geldt in feite hetzelfde als voor an dere mensen: eiwitten, vitamines, ijzer, allemaal belangrijk. Net als plezier in eten, want topsporters eten veel meer dan andere men sen." Het inspirerende zit 'm voor de zwemmers ditmaal vooral in ge bruiksgemak en snelheid, zo blijkt. Waarom zoiets breekbaars als een croissantje proberen open te snij den en te besmeren als je het 'sti mulerende middel' jam er ook met een injectienaald direct in kunt spuiten? Kromowidjojo: „Geen geklooi meer. Prima."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 25