zeeland 121 6% Natuurmonumenten blij met melkschapen Bonden dreigen directie Cargill met stakingen Zeeuwse K BW'. Els Mesu Koen Pille ziet te veel hoog gras voor binnen én buiten dinsdag 25 oktober 2011 Marjan Bosgoed hoedt de 150 melkschapen drie dagen in de week over een aantal bloemdijken in de Zak. foto Ronald en Dekker door Mieke van der Jagt HEINKENSZAND - De Vereniging Na tuurmonumenten is lang niet on tevreden over de manier waarop de melkschapen van De Schaaps kooi de bloemdijken in de Zak van Zuid-Beveland hebben begraasd. René Wink van Natuurmonumen ten vindt dat het resultaat erg mee valt. „Het is een kleiner areaal dat door de schapen onderhanden wordt genomen, maar de belang rijkste dijken liggen er goed bij", zegt hij. Aan de kuddecapaciteit van de melkschapen werd vorig jaar, bij de getrapte opheffing van de Zeeuwse Schaapskudde, nogal ge twijfeld. De melkschapen van het melkschapenbedrijf dat de Schaapskooi tussen Heinkenszand en Nisse overnam nadat de subsi die voor de schaapskudde wegviel, zijn niet meteen een kudde als je ze met 150 bij elkaar zet. Om de bloemdijken optimaal te onder houden, moet zich een grazende kudde over de taluds bewegen. Wink: „De schapen hebben het ge leerd. Ze hebben wel af en toe in flexnetten gestaan, zeker in het be gin. Ze moeten dan even snappen dat ze daar moeten eten, maar in middels lopen ze al goed met de herder en de honden mee. Geluk kig maar, want anders zouden we de dijken moeten maaien en dat gaat ten koste van de planten, de insecten en wat er verder allemaal leeft. Ook voor het zicht is het veel minder aangenaam." Tot 1 december is het de bedoeling dat de melkschapen, die overigens niet gemolken worden zolang ze voor de begrazing worden ingezet, op de bloemdijken grazen. Daarna gaan ze in weitjes. Voor Natuurmonumenten is het een oplossing dat de melkschapen het van de verdwenen kudde heb ben overgenomen. „De bloemdij ken beheer je het beste met begra zing maar wij kunnen er zelf geen kudde op na houden. We betalen de Schaapskooi voor de begrazing, net als we vroeger bij de Zeeuwse Schaapskudde deden. Maar met die bedragen kun je geen kudde in stand houden", aldus Wink. Er zijn twee varianten van de 'knopkaas' bedacht. „De echte Zeeuwse met ingrediënten uit de omgeving zoals zeekraal en lamsoren. En een normale kaas voor wie niet van de variant houdt Ze kosten 14,95 per stuk." SAS VAN CENT - Bij voedingsmidde lenconcern Cargill dreigen acties. De vakbonden hebben de directie een ultimatum gesteld dat woens dag afloopt. Cargill telt landelijk 2000 werknemers en heeft een ves tiging in Sas van Gent. Bij Cargill is sprake van een sle pend conflict over een nieuwe col lectieve arbeidsovereenkomst. Het ultimatum volgt op een eindbod dat vakbonden twee weken gele den deden. Erik de Vries van FNV Bongenoten: „De mensen wilden hun caoverhogingen nu ook eens een keer uitbetaald hebben en zijn het gedraai en getreuzel van Car gill meer dan zat We hadden vóór de zomer al vrijwel een akkoord. Maar op het laatste moment wilde Cargill er nog een verslechtering van de pensioenen doorduwen." Volgens CNV Vakmensen wil Car gill voor nieuwe werknemers een slechtere pensioenregeling inrich ten dan voor zittende werkne mers. De directie, zou bovendien een bonus ontvangen als ze deze verslechtering in de pensioenrege ling kan doorvoeren. Het botert al langer niet tussen Cargill en de bonden. Twee jaar ge leden leidde een cao-conflict tot stakingen. FNV Bondgenoten en CNV Vakmensen sluiten ook nu dit actiemiddel niet uit. Schaapherder Koen Pille, een van de laatste herders van de Zeeuwse Schaapskudde, is het helemaal niet eens met de vaststelling dat de bloemdijken er goed bij liggen. Ondanks het feit dat hij nog steeds wordt beschul digd van schapendiefstal omdat hij de kudde vorige zomer even mee nam naar Nisse om in stijl af scheid te nemen, heeft hij al een paar rondjes door de zak gemaakt. „Het is om te huilen. Je moet dag in dag uit met een veel grotere kud de over de dijken; langzaam met de hond voorop. Daarbij zijn de melkschapen erg kieskeurig. Die vreten geen lang gras, ze hebben liever jonge sprietjes. Zoals de vlag er nu bij hangt, vrees ik dat we weinig bloemen zullen zien op de befaamde bloemdijken." Schildersbedrijf P. Nieuwenhuijzen Klaproosstraat 5 4341 JW Arnemuiden Tel. 0118-601388 Schildersbedrijf Schiboo Grijpskerke Molenstraat 22 4364 AA Grijpskerke Tel. 0118-591658 www.schiboo.nl Schildersbedrijf Buitelaar - Pouwer Herculesweg 41 4338 PL Middelburg Tel. 0118-413611 www.buitelaar-pouwer.nl Schilders -Afwerkingsbedrijf van Iwaarden BV Ampèreweg 6 4338 PT Middelburg Tel. 0118-640400 www.schildersbedrijf vaniwaarden.nl Den Breejen Zeeland BV Singel 259 4381 VJ Vlissingen Tel. 0118-412308 www.breejenzeeland.nl krijgt alleen maar goede reacties op de nieuwe Zeeuwse Knop Kazen. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 21