cultuur 113 Spel met alleen maar verliezers Vertalers vertellen over werk Stichting Dansz selecteert werk diverse choreografen Filmkeuze Coen Wessel in Cinema Middelburg ZEEUWSE KOMEDIE Tijd rijp voor 'Les liaisons dangereuses' agenda dinsdag 25 oktober 2011 door Ali Pankow Henk Geelhoed regis seert bij voorkeur stuk ken waarin mensen iets met elkaar hebben uit te vechten. Hij geeft graag vorm aan emoties als macht, lief de, lust, angst, woede. Les liaisons dangereuses stond al lang bovenaan zijn lijstje. Nu achtte hij de tijd rijp. Het stuk gaat zaterdagavond in première bij de Zeeuwse Kome die in Vestzak'99 in Vlissingen. De tijd rijp betekent dat zich nu de juiste cast aandiende. „Dit stuk vereist spelers met enige ervaring in verschillende leeftijden. Zo'n groep kreeg ik nu bij elkaar", zegt Geelhoed. Hij heeft als regisseur al meerdere relatiestukken op zijn naam staan: Koppen, Zullen we het liefde noemen? en Zouthuis. Daar past Les liaisons dangereuses perfect in. Dit toneelstuk is gebaseerd op de 18e eeuwse briefroman van Pier re Choderlos de Laclos, die door de Engelsman Christopher Hamp ton tot toneelstuk werd bewerkt. Het verhaal gaat over burggraaf De Valmont en markiezin De Mer- teuil, twee decadente personages schijnbaar zonder enige compassie met anderen. De markiezin is naar 'Treurig stuk hè? Terwijl ik zelf toch eigenlijk best een vrolijk ventje ben'. buiten toe de deugd zelve, maar zij knoopt betrekkingen aan met als enige doel deze weer te vernieti gen. Als handlanger in haar spel heeft zij haar beste vriend, de knappe graaf De Valmont. Uit wraak geeft zij hem opdracht de toekomstige bruid van een vroege re geliefde van haar te verleiden. Dit waagspel met 'de liefde' levert uiteindelijk alleen maar verliezers op? „Ja,' zo kun je dat wel stellen. Treurig stuk hè? Terwijl ik zelf toch eigenlijk best een vrolijk vent je ben hoor", zegt Geelhoed. De succesvolle verfilming van Les liai sons dangereuses met Glenn Glose en John Malkovich vond hij gewel dig. „In de voorstelling van het Na tionaal Toneel die ik daarna zag, verbleekten alle andere acteurs bij het overweldigende spel van Gijs Scholten van Aschat. Het stuk zelf bleef me bezig houden. Ik heb ook de hedendaagse versie van het Na tionaal Toneel gekregen, maar uit eindelijk ging onze voorkeur toch uit naar de oude vertaling", vertelt Geelhoed. Hij vindt het een uitda ging met dit klassieke stuk een link naar deze tijd te leggen. In the matiek is die verbinding er beslist. Men wil eeuwig jong, elegant en schalks blijven. Om verveling te doorbreken wordt alles aangegre pen om om een zekere opwinding te veroorzaken. Spelen met de lief de is daar een voorbeeld van. Sex op de speelvloer is zeker in het amateurtoneel vaak een moeilijke opgave? „Ja, maar je moet er ener zijds niet te flauw over doen en an derzijds: erotiek kan voor een groot deel ook gesuggereerd wor den", zegt Geelhoed. Hij laat we ten als regisseur graag alleen de contouren te schetsten. De gede tailleerde invulling van de rollen laat hij zoveel mogelijk aan de spe lers zelf over. „Het begint met te weten waar een scène overgaat, wat je er als personage in wilt be reiken en hoe je dat gaat doen." Geelhoed heeft gekozen voor een strakke vormgeving met platforms die dienen als arena waarop gevaar lijke spelletjes worden 'gespeeld. Zaterdag 29 oktoberVestzak'99, Vlis singen, 20.30 uur. Daarna hier t/m 3 de cember elk weekend. Scène tijdens een repetitie voor Les liaisons dangereuses bij De Zeeuwse Komedie. MIDDELBURG - Vier literaire verta lers van belangrijke Europese ro mans brengen vrijdagmiddag een bezoek aan de Drukkerij in Middel burg. Het gaat om Jeanne Holier- hoek, Edgar de Bruin, Harm Dams- ma en Niek Miedema. Zij behande len de boeken Drie sterke vrouwen van Marie NDiaye, De werkplaats van de duivel van Jachem Topoi en De niet gehoorde gebeden van )acob de Zoet van David Mitchel. Holierhoek is de vertaler van Drie sterke vrouwen, dat werd bekroond met de Europese literatuurprijs. Ook de overige vertalers stodnen met hun titels op de shortlist. Damsma en Miedema zijn de ver talers van het boek van David Mitchel. De Bruin verzorgde de vertaling van De werkplaats van de duivel. Na een inleiding door Nicolette Hoekmeijer, vertellen de vertalers over hun veelzijdige en vaak on zichtbare werk. Dat maakt hun taak vaak moeilijk, maar ook mooi. Het programma in de Drukkerij begint om 16.00 uur. Meer agendanieuws op de webiste van deze krant. Op Pad: Nieuwerkerk Zwemvierdaagse in Dol-Fijn. Kinderen van 18.30 tot 19.30 uur. Volwassenen en kinderen onder begelei ding van 19.30 tot 20.30 uur. Zierikzee Bijeenkomst HCC regio Zeeland. Multi- functionaal Centrum (MFC), Aanvang 20.00 uur. Podium: Terneuzen Familievoorstelling Thomas De Stoom locomotief, met Peter Lusse, Scheldetheater, 14.00 en 16.00 uur foto Lex de Meester door Ali Pankow HEINKENSZAND - Stichting Dansz heeft het afgelopen jaar met veel nationaal en internationaal beken de choreografen gewerkt. Volgens artistiek leidster Lia Sorber levert dat vaak zeer inspirerende ontmoe tingen en resultaten op. Om belangstellend publiek te la- tenmee genieten van de gedreven heid en de passie van de leden van de Stichting Dansz is een speciale programma samen gesteld voor een uitvoering zondagmiddag 30 oktober in De Stenge in Heinkens- zand. Het optreden biedt een selec tie uit het werk van diverse choreo grafen die het afgelopen jaar bij Stichting Dansz aan het werk zijn geweest. Deze stichting is al ruim 25 jaar actiefin Zeeland. Veel le den hebben via deze organisatie hun weg gevonden naar de profes sionele opleidingen. Ambitie was de drijfveer voor danspedagoge Lia Sorber in 1984 de Stichting Dansz op te richten. Zij legt de meetlat hoog bij het ontwikkelen van dans talent in Zeeland. De belangrijkste doelstellingen zijn: jong talent sti muleren, enthousiaste dansers po diumervaring laten opdoen en kennismaking met het werk van vooraanstaande choreografen. Zondag 30 oktober, De Stenge, Hein- kenszand, 15.00 uur. ■anaan PZC-PUBLIEKSPRIJS Welk Zeeuws boek verdient de PZC-publieksprijs? Breng ook uw stem uit: www.pzc.nl/boekenprijs CULTUUR DICHTBIJ Persoonlijke impressie van geden kwaardig concert in Renesse. Zie: www.pzc.nl/cultuurdichtbij STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto MIDDELBURG - In het kader van 'de filmkeuze van de maand' in Cine ma Middelburg is het woensdaga vond de beurt aan Coen Wessel, voorlichter bij het COC, de belan genvereniging voor homo's, les biennes en biseksuelen. Wessel heeft gekozen voor de film Mine Vaganti van Ferzan Ozpetek. Hij geeft zelf voorafgaand aan de voorstelling een korte toelichting op zijn favoriete film. Het verhaal gaat over Tomasso Cantone. Hij is de jongste telg uit een grote, traditionele familie van pastamakers in Puglia in het zui den van Italië. Hij leidt een com fortabel leventje in Rome. De man heeft de ambitie schrijver te wor den en woont samen met vriend Marco. Het is een leven waar zijn conservatieve familie niet van op de hoogte is. Als hij van de pater familias het verzoek krijgt terug te keren naar huis om mee te werken in het pastabedrijf, besluit Tomas so uit te komen voor zijn homo seksualiteit. Coen Wessel is nu ruim twee jaar voorlichter bij het COC en geeft voorlichting op middelbare scho len over diversiteit in de samenle ving. „Mijn persoonlijke ervarin gen en de berichtgeving in de me dia hebben me ertoe aangezet met jongeren in gesprek te gaan en me ningen te delen", aldus Wessel. De filmavond begint om 20.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 13