io gezondheidszorg Ingewikkelde regels, talloze formulieren en een leger aan managers. Vandaag in deel drie over de zorg: de bureaucratie. dinsdag 25 oktober 2011 reageren? nieuwsredactie@wegener.nl door Joost Bosman en Dieuwertje Kuiper Uit de praktijk van een huisarts: het hoog-laagbed van een patiënt is ka pot. Toevallig is er een monteur van de verzekeraar aanwezig voor de reparatie van een rolstoel. Het bed is met een simpele ingreep te ma ken. Kosten: twee tientjes. De ver zekeraar verbiedt zijn monteur echter tot actie over te gaan: de pa tiënt moet maar via zijn huisarts een geheel nieuw bed bestellen. Kosten: duizenden euro's. Uitein delijk is de huisarts anderhalf uur aan het bellen, voordat hij iemand bij de verzekeraar ervan heeft kun nen overtuigen dat het anders moet. Of het nou gaat om bovenstaand geval, om nauwelijks gebruikte hulpmiddelen die worden afge schreven of om eindeloze vragen lijsten die medici moeten beant woorden voor de registratie van de patiënten, allemaal vloeien ze voort uit één fenomeen waarmee de zorg in toenemende mate te maken heeft: de bureaucratie. Ay- sel Ebudak kan er over meepraten. In 2006 kocht haar bedrijf Meromi Holding BV het toen bijna failliete Slotervaartziekenhuis in Amster dam en werd ze zelf directeur. Ze maakte schoon schip: veel mana gers en ander ondersteunend per soneel verdwenen en er kwam me disch personeel voor in de plaats. Dat kreeg ook nog eens meer ei gen verantwoordelijkheden. Het resultaat: niet alleen werd het Slot ervaartziekenhuis van een bank roet gered, maar ook komen de art sen en specialisten inmiddels veel meer toe aan waarvoor ze zijn op geleid: patiënten behandelen. De overgebleven bureaucratie is Ebudak echter nog steeds een doorn in het oog: „Er moet zo veel Dit is de derde aflevering van een serie over de gezondheids zorg in Nederland. De volgen de keer gaan we in op de zorg voor ouderen. Is er voldoende aandacht voor de kwaliteit van leven? Zijn we doorge schoten in de zorg voor hoog bejaarden? Leunen we te veel op mantelzorgers? U kunt ons helpen met uw ideeën daarover. Schrijf naar: zorgvraag@wegener.nl of naar: Zorgvraag Centrale Redactie Wegener Postbus 36 6500 DA Nijmegen worden geregistreerd over de be handeling van patiënten. En wat gebeurt er in de praktijk met die informatie? Bijna niks. Maar art sen zijn wel de helft van hun tijd bezig dezelfde vragenformulieren in te vullen", zegt Ebudak. Ze noemt de time-outprocedure die de inspectie bedacht voor de ope ratiekamer: daarbij wordt de cliënt een aantal malen per dag gevraagd naar zijn identiteit en zijn klach ten, om te voorkomen dat er een verkeerde ingreep bij de verkeerde patiënt wordt gedaan. „In de prak- 'Ik durf de stelling wel aan dat goede zorg niet zonder bureaucratie kan' tijk levert dat soms hilarische tafe relen op. Een specialist die je voort durend dezelfde vragen stelt, je zou als patiënt bijna bang worden dat je door een demente medicus wordt behandeld", zegt Ebudak Professor Kim Putters, hoogleraar gezondheidsmanagement, onder scheidt een aantal vormen van bu reaucratie binnen de zorg. De eer ste komt voort uit het over heidstoezicht. Die moet het publie ke belang waarborgen en ervoor zorgen dat de kosten beheersbaar blijven. Daarnaast noemt Putters de medisch-professionele bureau cratie. Medisch personeel moet im mers werken volgens protocollen die beroepsverenigingen vastleg gen. Putters: „De samenleving wil dat ook, want we accepteren steeds minder fouten in de zorg. Dus wordt er meer dan ooit gere guleerd." Renske Leijten, SP-TWeede Kamer lid en woordvoerder volksgezond heid, wijt een groot deel van de bureaucratisering aan de toene mende marktwerking in de zorg. „Zorgverleners en -verzekeraars moeten per patiënt met elkaar on derhandelen over de prijs. En dus wil de verzekeraar van elke hande ling apart een omschrijving heb ben, wat veel papierwerk ople vert", stelt Leijten. Directeur Jos de Blok van Buurt zorg Nederland ziet een boosdoe ner in het groeiende leger mana gers binnen zorginstellingen. Buurtzorg begon vijfjaar geleden in Almelo met het organiseren van thuiszorg in kleine, zichzelf aansturende teams en slechts een handjevol kantoorkrachten in dienst. Inmiddels heeft de organi satie zo'n vierduizend medewer kers in dienst. „Door regels van bo venaf heeft het personeel steeds minder ruimte voor de uitoefe ning van het vak. Wij zeggen: geef de medewerkers hun verantwoor delijkheid en laat hen zelf beslis- Bergen papier en vragentij sten Hoogleraar Putters kent het ge mopper, maar hij stelt dat bureau cratie niet per se negatief is. „Wan trouwen vind ik een modewoord. We willen uiteindelijk veilige zorg. Bureaucratie betekent ook zorgvul digheid", aldus Putters. „Ik durf de stelling wel aan dat goede zorg niet zonder bureaucratie kan." Ook Leijten van de SP stelt dat aan een zekere mate van ambtenarij niet te ontkomen valt. „Natuurlijk heeft een ziekenhuis roosterma kers en inkopers nodig. Maar ma nagers hebben nogal eens de nei ging zich ook met het inhoudelij ke proces in een ziekenhuis te be moeien. Er heerst te veel wantrou wen ten aanzien van de medische staf: ze kunnen het niet, dus moe ten we hen controleren. En daar moeten we van af" sen hoe ze werken. Ze kunnen dat prima, want ze zijn goed toegerust en gemotiveerd", legt De Blok de methode van Buurtzorg uit. Dat de werkwijze succesvol is, blijkt uit het feit dat Buurtzorg Ne derland meerdere keren in de prij zen is gevallen (onlangs werd het nog uitgeroepen tot werkgever van het jaar). En misschien nog be langrijker: in vijfjaar tijd is er niet één klacht binnengekomen en heeft Buurtzorg de hoogste cliën tentevredenheid van Nederland, stelt De Blok tevreden vast. Zowel Ebudak, Leijten als De Blok heeft het over 'georganiseerd wan trouwen', waarop volgens hen de bureaucratie is gebaseerd: nie mand vertrouwt elkaar en daarom moet er worden gecontroleerd, zo wel zorginhoudelijk als financieel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 10