Bunker moet groter V; 21 zeeland Zeeuws randje aan winnaar televisieprijs Kweepeergelei PZC maandag De krant 6 weken voor 18 euro! RADIOACTIEF AFVAL Nu de kerncentrale Borssele tot en met 2033 in bedrijf blijft, moet de opslagbunker van de Covra in Vlissingen-Oost wor den uitgebreid. De voorbereidingen zijn in gang gezet. Uitbreiding opslag hoogradioactief afval maandag 24 oktober 2011 door Wim Hofman Hoe ging die oude haiku ook weer? Met wat fantasie Heeft de vrouw wat van een peer En ook omgekeerd. Van een kennis kregen we kweeappels en van de volkstuin buurman hadden we kweeperen. De vruchten zijn geel; vooral de peren hebben soms eigenaardige vormen en je kunt er een mooie gelei van maken. De peren hebben mijn voorkeur. De nogal harde vruchten werden gewassen en in stukken gesne den, van pitten en stelen en slech te plekjes ontdaan en daarna gin gen ze in een grote pan met wat water. Daarin werden ze tot moes ge kookt. De lichtgele brij liet ik een tijdje staan, want een stuk kaas doek was niet zomaar gevonden. De doek hing ik met touwtjes aan de vier hoeken op, ik zette er een pan onder en stortte de prut in de doek. Er liepen meteen een paar druppels uit. Na een nacht en een kleine dag van uitlekken lag er in de doek een roze substantie dat op een te vroeg geboren biggetje leek, maar we hadden ook zo'n twee liter sap met een oranjeachtige kleur van donkere honing, en daar ging het ons om. Het sap bracht ik aan de kook en ik strooide er de nodige geleisui ker in. Het resultaat was een rijtje van acht potjes met een mooie helde re kleur gelei en een frisse smaak. Van de gelei kun je ook membril- lo maken, een soort doorzichtig snoepgoed dat je in fijne suiker moet rollen. Maar ik liet het bij gelei. Op de potjes kwam te staan: kweepeer gelei oktober 2011. Waarom ik dit opschrijf? Omdat het een heel speciale vol doening geeft als je zelf iets fabri ceert en zeker als het er mooi uit ziet en nog prima smaakt ook. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOfÓH PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118- 43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118-43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T:0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Familieberichten: 088- 0139 999 Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda U kunt uw abonnement beëindigen tot uiterlijk vier weken voor het einde van de betaalperiode. U ontvangt een schriftelijke bevestiging. Abonnementsprijzen Maand 26,45 (acceptgiro n.v.t.) Kwartaal 74,65 (acceptgiro €77,75) Jaar €285,25 (acceptgiro €288,35) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 74,65 per kwartaal <na28> een doorlopend abonnement met betaling per accept van 77,75 per kwartaal <n«8) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 m/v Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtigde PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In het colofon treft u nadere informatie aan. door Ben Jansen olgende maand komt de Centrale Organisa tie Voor Radioactief Afval (Covra) met een mededeling van het voornemen - vroeger heette dat een startnotitie - het behande- lings- en opslaggebouw voor hoog- radioactief afval te vergroten. De oranje bunker op het terrein van het opslagcentrum in Vlissin gen-Oost is te krap om al het afval op te bergen dat na de opwerking van de gebruikte splijtstof uit de kerncentrale Borssele overblijft. De Covra heeft er bij de bouw re kening mee gehouden dat de cen trale in 2013 zou sluiten. De beslis sing vijf jaar geleden de nucleaire stroomfabriek langer open te hou den (tot 2034) betekent dat meer radioactief afVal ontstaat en dat zal, net als het inmiddels al in de bunker opgeborgen afval, honderd jaar moeten worden bewaard. Daarvoor schiet de capaciteit van het opslaggebouw in zijn huidige vorm te kort. „Daarom bouwen we er een stukje aan", zegt Covra-directeur Hans Codée alsof hij het over de uitbreiding van de bijkeuken bij hem thuis heeft. De vergroting van de opslagruimte voor hoogradioactief afval heeft wel wat meer voeten in de aarde. Om .de straling af te schermen en om het gebouw bestand te maken tegen bijvoorbeeld windhozen, gaswolkexplosies, aardbevingen, overstromingen en vliegtuigonge vallen zijn de muren van 1,70 me ter dik gewapend beton. Ook de uitbreiding moet die kloeke con structie krijgen. Bij de opwerking van gebruikte splijtstofelementen in Frankrijk worden de nog bruik bare splijtstoffen uranium en plu tonium van het afval gescheiden. Dat afval bestaat uit twee delen: in glas opgesloten splijtingsproduc ten als strontium, cesium en euro pium, waarvan sommige isotopen duizenden jaren gevaarlijke stra ling blijven uitzenden, en even eens hoogradioactieve metaalres- ten. Beide zijn in dichtgelaste roest vrijstalen cilinders verpakt. Die eerste categorie produceert warm te en wordt zodanig opgeslagen dat het afval door de natuurlijke trek in de bunker wordt gekoeld. Voor de tweede categorie zijn an ders dan de afscherming door de dikke muren geen bijzondere maatregelen nodig. De opslagmo gelijkheden voor dat verpakte me- taalafval zijn toereikend voor de verlengde levensduur van de kern centrale. Voor het warmteproduce- rende afval moeten twee comparti menten worden bijgebouwd. Codée: „Bij het ontwerp van het opslaggebouw zijn we er al van uitgegaan dat we het eventueel zouden willen uit breiden. Aan het gedeelte waar het radioactief afval wordt ontvangen, de containers worden openge maakt en de cilinders worden be handeld, hoeft niets te worden ver anderd of uitgebreid. Het is alleen een kwestie van bijbouwen van twee opslagmodules voor warmte- producerend afval." In het milieueffectrapport dat voor de bouw van de opslagbun ker in zijn huidige vorm is ge maakt, staat de uitbreidingsmoge lijkheid beschreven. Toch heeft de Covra besloten een nieuw milieu effectrapport te maken. Codée: „Het oude was gebaseerd op gege vens uit 1993-1994. Daarom leek het ons wenselijk een nieuw rap port te maken." In dat nieuwe mer kijkt de Covra ook vooruit naar de voorzieningen die zullen moeten worden getrof fen met het oog op de bouw van een tweede kerncentrale. Die wordt vijf keer zo groot en levert dus in principe evenveel keer zo veel kernafval op. Codée: „We wil len aangeven hoe we daarmee den ken om te gaan. Daar hebben we trouwens nog ruim de tijd voor. Als die centrale wordt gebouwd en in pakweg 2020 stroom gaat le veren, hoef je pas in 2030 op het eerste opgewerkte afval te reke nen." Bij de uitbreiding van de opslag bunker speelt nog een ander aspect. Met zijn fel oranje kleur en zijn groene natuurkundige formu les is het gebouw het grootste kunstwerk van Nederland. Het is dan ook de bedoeling dat in het milieueffectrapport wordt beschre ven hoe met dit aspect van de nu cleaire opslagplaats zal worden om gesprongen. De uitbreiding van de bunker gaat twee tot drie jaar duren. De kosten bedragen enkele tien tallen miljoenen euro's. Ter vergelijking: op basis van het prijspeil in 2003 kostte het be staande opslaggebouw 125 mil joen euro. Tijdens de bouw kan de opslag van nieuw aangevoerd radioactief afval gewoon doorgaan. De muur tus sen het oude en het nieuwe ge deelte wordt pas doorgebroken wanneer de uitbreiding klaar is. 0 In het huidige opslaggebouw zijn voor zowel het warmte-produce- rende, als het afval dat niet hoeft te worden gekoeld, drie comparti menten. Daarvan worden er maar twee gebruikt, zodat altijd één compartiment beschikbaar is om het afval naar te verplaatsen in ge val van ernstige storingen of calami teiten. Bij de beschildering van de bun ker als kunstobject heeft kunste naar William Verstraeten bedacht dat het gebouw elke tien jaar een tint lichter wordt geverfd om het verval van het radioactief afval te symboliseren. Dat gebeurt voor het eerst in 2023. aamaummtmimamta door Nadia Berkelder MIDDELBURG - De gouden Televi- zier Ring heeft dit jaar een Zeeuws randje: aan het winnende televisie programma Voetbal International werken drie Zeeuwen mee. Zanger Danny Vera verzorgt de muziek en twee van de drie regisseurs ko men uit Zeeland. „Die Zeeuwse connectie is toeval", zegt regisseur André van Meer kerk. „De regisseurs, Rob Holle man en ik, zijn via het bedrijf Eye- works bij VI beland en Danny is erbij gekomen omdat Johan Derk- sen zo van hem gecharmeerd is. Maar zo gaandeweg is er wel een beetje een Zeeuws sfeertje ont staan." „Deze prijs is de kauwgombal on derin het ijsje", zegt Danny Vera. „Het is erg leuk voor de mensen die al jaren aan het programma werken. Ik zie mezelf meer als het behang, ik hoor bij de vormgeving van Voetbal International." „Waarom het zo'n succes is?", vraag Van Meerkerk. „Omdat het een goede mix is tussen journalis tiek en entertainment. Juist daar door spreekt het programma een groot publiek aan. Naar andere praatprogramma's over voetbal kij ken vaak alleen mannen, hier kij ken vrouwen ook naar." COLUMNS Lees alle kritische, ontroerende en grappige columns terug op: www.pzc.nl/columns VIDEO Bekijk de laatste video's op het videokanaal van de PZC: www.pzc.nl/video STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 2