Turkije slaat noodhulp af overleden Italië krijgt op zijn kop op Eurotop Simonceili verongelukt in wegrace Russische fietsers op A50 BRUSSEL - Een aantal EU-landen moet de komende dagen met toe zeggingen komen dat ze hun finan ciën op orde brengen. EU-presi- dent Herman Van Rompuy en voorzitter José Manuel Barroso van de Europese Commissie zeiden dat gisteren na een top van de leiders van de 17 eurolanden, die volgde op een beraad van alle 27 EU-lei- ders. Vooral Italië kreeg de wacht aangezegd. Premier Silvio Berlusco ni kreeg van zijn EU-collega's te ho ren dat zijn land dringend zijn to renhoge schulden moet verlagen. De leiders slaagden er gisteren niet in afspraken te maken om de euro- crisis op te lossen. ALk) pagina 4 en 5: als 'Merkozy' het V eens is, kan alles SEPANC - De motorsportwereld is gisteren opgeschrikt door de dood van Marco Simonceili. De 24-jarige coureur ging al in de tweede ron de van de Grote Prijs van Maleisië hard onderuit met zijn Honda en overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. „Dit is een treurig weekeinde voor de motorsport", zei Mokhzani Ma hathir, voorzitter van het Sepang Circuit, waar het noodlottige onge val plaatsvond. „In 99 procent van de gevallen staan coureurs na een valpartij op en kunnen ze gelijk weer lopen. In één procent van de gevallen gebeurt dit helaas niet." pagina 28: motorsporters in shock Word ook abonnee! Zie bon op pagina 2 of bel 088-013 99 10 1688U555530» MAANDAG 24 oktober 2011 - PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT - 253e jaargang nr. 254 - los nummer 1,60, zaterdag 2,40 WALCHEREN ^■^^Hlili'llijili 'I 'iiWrmiMiWIillW—IM RAMP IN VAN Aardbeving kost naar verwachting 500 tot duizend levens VAN - Turkije heeft na de zware aardbeving die het zuidoosten van het land gistermiddag trof, voorals nog geen behoefte aan hulp vanuit het buitenland. Dat maakte het mi nisterie van Buitenlandse Zaken in de hoofdstad Ankara gisteravond bekend. Tientallen landen en organisaties hadden hulp aangeboden. De Turkse autoriteiten proberen de problemen in de stad Van en om geving in eerste instantie zelf op te lossen. De beving had een kracht van 7,2 op de schaal van Richter. Er volgde nog een naschok met een kracht van 5,6. Daarna deden zich nog tientallen lichtere na schokken voor. Het epicentrum van de aardbeving lag op een diep te van 5 kilometer. In de stad Van en omgeving wer den de lichamen van tientallen slachtoffers geborgen. Het Turkse geologische instituut Kandilli houdt rekening met 500 tot 1000 sterfgevallen. „Veel gebouwen zijn ingestort, veel mensen zijn omge komen, maar we weten het aantal niet. We wachten op noodhulp. Het is zeer dringend", zei burge meester Zullukar Arapoglu van de stad Ercis. In het ziekenhuis van Ercis zijn meer dan 50 doden bin nengebracht. Premier Recep Tayyip Erdogan reisde direct naar het getroffen ge bied. Turkije ligt op belangrijke breuklij nen waardoor kleine aardbevingen bijna dagelijks voorkomen. Twee grote aardbevingen doodden in 1999 tussen de 17.000 en 20.000 mensen in het noordwesten van het land. Sindsdien is de hulpverle ning sterk verbeterd. Het grootste probleem bij aardbevingen in Tur kije is de staat van gebouwen. Die zijn vaak niet aardbevingsbesten- dig. Daarbij schiet de voorlichting over hoe te handelen bij een aard beving tekort pagina 8 en 9: grote ramp in arm gebied WASSENAAR - De oud-topman van Unilever, Morris Tabaksblat is don derdag overleden. Dat heeft zijn fa milie zaterdag bekendgemaakt. Hij is 74 jaar geworden. Tabaksblat was van 1994 tot 1999 voorzitter van de raad van bestuur van Unilever, waar hij al sinds 1964 in dienst was. Ook is hij be kend van de code-Tabaksblat, die het bedrijfsleven richtlijnen geeft voor goed bestuur. De code werd opgesteld door een commissie on der zijn leiding en bevat meer dan honderd regels over onder meer transparante bedrijfsvoering en de beloning van bestuurders en com missarissen. De code trad zeven jaar geleden in werking. Minister Verhagen van Economi sche Zaken zei in een reactie dat het Nederlandse bedrijfsleven met het overlijden van Tabaksblat de belangrijkste voorvechter van maat schappelijk verantwoord onderne men verliest. APELDOORN - De politie in Apel doorn heeft gistermiddag twee Russische baanwielrenners aange troffen op de A50. Ze waren op de fiets op weg naar hun hotel in Apeldoorn, verklaarden de twee topsporters. De politie trof ze aan op de vluchtstrook. Onder politie begeleiding zijn ze naar het sport centrum in Apeldoorn gefietst, waar dit weekend de Europese kampioenschappen baanwielren- nen werden verreden. Beiden kre gen een bekeuring van 110 euro. Ajax kan landstitel vergeten reageer op www.pzc.nl reacties: 316 Starters hebben volop keus in Zeeland Inwoners van de stad Van in het zuidoosten van Turkije helpen met het redden van buurtgenoten uit de puinhopen die de aarbeving gisteren aanrichtte. foto EPA .t 11. 'ut* Meer bewolking 14° Australië jaagt op moordende witte haai 9 De Klassieker was een klassiek geval van een foutenfestival

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 1