Moordende Belgische leraar krijgt levenslang buitenland 19 Leger VS voor kerst uit Irak Angst blijft ondanks verklaring van ETA Naam Ongewenst geschrapt in India zaterdag 22 oktober 2011 door onze correspondent Pauline Blom CADIZ - De boodschap van de Bas- kische afscheidingsbeweging om definitief de wapens neer te leg gen is gisteren in Spanje met open armen ontvangen. De commenta ren in de kranten, die het nieuws brengen in chocoladeletters, zijn opgelucht en positief en premier José Luis Rodriguez Zapatero rea geerde geëmotioneerd. Maar in Baskenland sluimert nog steeds de angst. Want het is niet voor het eerst dat Euskadi Ta Aska- tasuna laat weten de strijd te sta ken. Al was de verklaring deze keer ongebruikelijk uitgesproken en helder. Maar de twijfel ligt in Spanje nog steeds op de loer. Met name in Baskenland zelf, waar de bewoners in het dagelijks leven het meest hebben geleden onder de terreur, die in totaal 858 Span jaarden het leven kostte. „De men- WASHINGTON - De Amerikaanse troepen verlaten Irak, zoals ge pland, voor het einde van 2011. Dat heeft president Barack Obama gisteren gezegd. „Onze resterende troepen in Irak zullen aan het eind van het jaar naar huis zijn gekomen", zei Oba ma. „Na bijna 9 jaar is de Ameri kaanse oorlog in Irak voorbij." Obama kwam met zijn medede ling nadat hij eerder gisteren met de Iraakse premier Nuri al-Maliki had overlegd over het terughalen van de Amerikaanse militairen uit het Arabische land. Op dit moment zijn er nog circa 39.000 Amerikaanse militairen in Irak. De piek was in 2008. Toen waren er 165.000 Amerikanen in het Arabische land gelegerd. De afgelopen maanden is onder handeld over een Amerikaanse trainingsmissie, vanwege de insta biele veiligheidssituatie in Irak. Maar deze onderhandelingen heb ben niet tot een akkoord geleid. Een door de Amerikanen geleide Amerikaanse coalitie viel in maart 2003 Irak binnen. Sindsdien zijn 4408 Amerikaanse militairen in Irak gedood. Twee Ne derlandse militairen verloren er het leven. MUMBAI sen hebben hoop, zijn blij, maar de angst waarin we jaren hebben geleefd, verdwijnt niet zomaar", vertelt Maria Unanue vanuit Bil bao. „We hebben pas echt rust als de terroristen allemaal opgesloten zitten envde ETA zichzelf opheft." In de rest van Spanje overheerst daarentegen de euforie over het einde van een bloedig tijdperk. De vraag is wat de volgende stap zal zijn. Een algehele amnestie, zo als voor de schuldigen van het Franco-regime, behoort tot de mo gelijkheden. Maar de families van de slachtoffers willen daar niets van weten. In gevangenissen ver spreid over Spanje zitten nog rond de 750 leden vast, van wie een kwart vrouwen. De Spaanse rege ring heeft al laten weten dat de door de ETA gevraagde onderhan delingen uitgesloten zijn. Het blijft onduidelijk of de beweging de wa pens ook daadwerkelijk zal inleve ren en zichzelf ontbindt. BRUSSEL - De Belgische leraar die drie jonge mensen heeft gedood, heeft een levenslange gevangenis straf gekregen. De jury en de drie rechters van het zogeheten assisen hof in Tongeren kwamen gisteren tot deze uitspraak. In België is er bij een levenslange gevangenisstraf geen kans op ver vroegde vrijlating. De straf is con form de eis. Er zijn geen verzachtende omstan digheden die een lagere straf recht vaardigen, aldus de rechter die het vonnis uitsprak. De 40-jarige ver dachte is in de ogen van zijn be oordelaars 'een gevaar voor de maatschappij'. Hij krijgt ook een geldboete opgelegd. Donderdag werd de Belg door de jury al schuldig bevonden aan moord in 2007 op de 18-jarige An- nick Van Uytsel, en in 2010 op de eveneens 18-jarige Shana Appel- tans en haar 22-jarige vriend Ke vin Paulus. Ook werd de 40-jarige leraar technisch tekenen uit Loks- bergen veroordeeld wegens ont voering, verkrachting en foltering. Donderdag verklaarde hij in zijn slotwoord aan de jury: „Ik moet niet het laatste woord hebben. Die drie mensen moeten dat hebben." Hij herhaalde dat hij het niet had gewild. „Wat mijn drijfveer ook ge weest is: woede, angst, frustratie, ik heb dat nooit gewild. Het spijt me." Volgens de voorzitter van de rechtbank had hij niet uitsluitend de moord op de drie als doel, maar 'de totale vernietiging van zijn slachtoffers'. Tijdens het proces gaf de tekenle raar gisteren niet de door de fami lies zo gehoopte verklaring voor de moorden. Kevin zou de ver dachte veelvuldig gepest hebben. In verklaringen in de rechtbank zei de man, van wie tijdens het proces geen tekeningen of foto's ge publiceerd mochten worden, dron ken te zijn geweest en niet meer te weten waarom hij de jonge men sen heeft gedood. De families van de slachtoffers rea geerden na afloop van het vonnis opgelucht en vroegen de media hun verdriet in stilte te mogen ver werken. De vader van Annick refereerde nog aan de fouten die zijn ge maakt in het politieonderzoek. Er waren voldoende aanwijzingen om de verdachte na zijn eerste moord al op te pakken. De moord op de twee anderen had dan voor komen kunnen worden. „Onze kinderen mogen niet voor niets gestorven zijn, wij hopen dat hier lessen uit getrokken zullen worden", aldus de vader van An nick. MMHBiiMBaaiiWBMWW ■HMNMMHNiMim Er is hoop voor meisjes in India die gebukt gaan onder de naam Naku- sa (Ongewenst). Circa 150 van deze kinderen krijgen zaterdag een ande re naam, als onderdeel van een campagne tegen discriminatie van meisjes. Dat meldden de autoritei ten van het district Satara gisteren. Vooral arme ouders stellen in India geen prijs op dochters. Die worden beschouwd als een financiële last, onder meer vanwege de bruids schat die moet worden betaald.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 9