De steltlopers van Les Landes 19 reizen u n Op de heidevelden van Les Landes in Frankrijk liepen de schaapherders, échasses, vroeger op stelten. De herders zijn verdwenen, maar Kees van den Berg zag nog steeds steltlopers. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 22 oktober 2011 Op het schilderij bewoners van Les Landes van Jean Louis Gintrac is te zien hoe schaapherders in de negentiende eeuw hun werk deden. foto Joconde/ministerie van Cultuur Frankrijk Speciaal voor toeristen geven bewoners in traditionele klederdracht demonstraties stelt lopen. foto Kees van den Berg In de klassieker Alleen op de wereld van Hector Malot komt een scène voor waarin hoofdpersoon Remi zich het apezuur schrikt. In het half duister ziet hij een zwarte schim op hoge poten op zich afkomen. Is het een nachtvogel? Een grote spin? Het valt gelukkig mee, het is een schaapherder op stelten, zoals ze toen op de heidevelden van Les Landes rondliepen. Op zoek naar hedendaagse steltlo pers, gaan we naar de streek ten zuiden van Bordeaux. Maar we brengen eerst een bezoek aan de wijnstad zelf Bordeaux blijkt een sympathieke stad te zijn. Onder burgemeester Alain Jupé heeft de stad een grote schoonmaak gehou den. De zwart uitgeslagen gebou wen zijn schoongespoten en heb ben hun optimistische okerkleur van vroeger terug. Er schuiven beeldschone trams zonder boven leiding fluisterzacht door de stra ten. De kade langs de Garonne werd een moderne promenade met veelkleurige lampen. Centraal voor het beursplein ligt een recht hoekig bassin, een stadskunstwerk dat beurtelings onder water komt en een wolk laaghangende mist te voorschijn tovert waar voetgan gers, en vooral kinderen, vrolijk en verwonderd in rondlopen. Bordeaux is een open stad met bre de, Parijsachtige avenues, luxe win kels, het grootste plein van Europa en in de oude binnenstad het ge zelligste plein van Europa, de Place du Parlement, waar het tot diep in de avond aangenaam verblijven is met lekker Frans eten. Bordeaux is 'le Cité du Vin'. Dus ga ik een kleine wijncursus volgen in het eerbiedwaardige Conseil In- terprofessionnel du Vin. Daar steek je als 'vinoleek' altijd wat van op. Samen met een klasje ken ners krijg ik een halve dag les in kijken, ruiken en proeven. Gewa pend met die kennis gaan we de volgende ochtend de praktijk tege moet. Al vroeg stappen we, nog nuchter, in de bus en gaan op weg naar de Médoc. We rijden door een groen, heuvelachtig land schap, maar onze wijngids houdt ons bij de les en praat honderduit over het belangrijkste wat nog ko men gaat. Dat gebeurt in de dor pen Pauillac en Margaux, waar we het ene wijnkasteeltje na het ande re passeren. De spotters in het ge zelschap werken nauwkeurig hun lijstjes bij van de namen die we zien. Bij een drietal adressen leg gen we aan. Waarna het proeven begint. Hier wordt me iets pijnlijk duidelijk. Een Grand Cru Classé deponeer ik met stijve kaken in het spuugvat, terwijl om me heen geestdriftig gorgeous! wordt geroe pen. Ik zal nooit een kenner wor den. Na de wijngaarden volgt badplaats en kuurootd Arcachon, het Scheve- ningen van Bordeaux en al jaren populair bij arm en rijk. Vroeg in de ochtend gaan we aan boord van de Vega voor een rondvaart door het Bassin d'Arcachon, een ondiepe baai, bekend van de oes terteelt. Het is windstil en vloed, het enige tij waarbij veilig gevaren kan worden. Een paar uur later staan we oog in oog met de Dune de Pila, een onvoorstelbare berg zand, met 115 meter het hoogste duin van Europa. Het is een popu laire vakantiebestemming. Maar we moeten naar boven, langs de steile helling naar de top. Gelukkig hebben de Fransen keurig een trap aangelegd. Na een adembenemen de klim hebben we een uniek uit zicht over het beboste Franse ach terland en de Atlantische Oceaan. Onder ons ligt de ultieme zandbak die mens en dier vrolijk maakt. In de verte dansen parapenters (para- gliders zouden wij zeggen) boven de duinenrij om elkaar heen. Op weg naar het zuiden passeren we de grens tussen de departementen Gironde en Les Landes. Hier ligt over een lengte van 220 kilometer, van Arcachon tot Biarritz, het www.bordeaux-tourisme.com www.tourisme-gironde.fr www.tourismelandes.com www.franceguide.com/nl Reageren? redactie.reizen@wegener.nl langst aaneengesloten stuk wit- zandstrand van Frankrijk. Andere kusten zijn rotsachtig of liggen aan de kalme Middellandse Zee, maar hier lééft de oceaan; de hoge gol ven en rollers bij Hassegor zijn be roemd in de wereld van surfers en jetskiërs. Het is nooit vol, de tem peratuur is gematigd en de prijzen zijn schappelijk. Je kunt hier ook fietsen op het lange-afstandsfiets- pad dat 220 kilometer evenwijdig aan de kust loopt. Het pad slingert door de pijnbossen. Ooit was het hier moeras en heide. Maar onder Napoleon III werd het land ont gonnen en werden pijnbomen ge plant om het land droog te leggen. Het wordt tijd om de steltlopers in het echt te zien. Die stelten wer den niet, zoals vaak wordt ge Via een trap kun je de Dune de Pila beklimmen, een zandduin van 115 meter hoogte, foto Kees van den Berg dacht, gebruikt om op moerassige grond te lopen. De kleine schaap herders konden op die manier hun kuddes beter overzien en grote afstanden sneller afleggen in dat uitgestrekte land zonder pa den. Ook de postbode liep hier op stelten. In Biscarosse krijgen we een de- montratie te zien van Lous Esqui- roous, een folkloregroep op stel ten. Twee tieners in klederdracht op stelten maken een ommetje door het bos. Ze lopen met lange, stijve steltstappen voor ons uit. Dan, als ze even stilstaan in de schaduw van een boom, zie ik de silhouetten. Hector Malot had ge lijk, in het halfdonker moet dat een nietsvermoedend kind de stui pen op het lijf jagen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 97