Onder de Dom spreken de stenen SS reizen@wegener.nl reizen Onder het Utrechtse Domplein vertellen stenen het verhaal van tweeduizend jaar geschiedenis. Mirjam van Twisk bezocht een schatkamer, waarin de historie voor iedereen beleefd kan worden. *""1 024-3650360 Zaterdag 22 oktober 2011 Zo moet het Romeinse fort er rond het begin van onze jaartelling hebben uitgezien. foto DeroDe3D In de hal van het Utrechts Centrum voor de Kunsten aan het Domplein opent Paul Baltus van de organisatie Ini tiatief Domplein het hekje voor een trap naar beneden. Het is de entree naar De Schatkamer. Gidsen brengen bezoekers langs de trap naar de middeleeuwse kel dergewelven waarin De Schatka mer is ondergebracht. Het is een vreemde, maar ook leuke en span nende overgang, van het heden op straatniveau naar de tijd van de Ro meinen, 2.000 jaar geleden en 5,5 meter lager. „Het Domplein is net een tijdma chine. Begin te graven en laag na laag reis je terug in de tijd", vertelt Baltus. Een tijdreis die eindigt bij de Romeinen, die rond het begin van de jaartelling hier de noordelij ke grens van hun rijk verdedigden. Baltus: „Kijk hier, in deze door gang naar de volgende ruimte, zie je achter de muur van dit kelderge welf delen van de muur die de Ro meinen rond hun castellum (fort) Trajectum plaatsten, dat uitgroei de tot Utrecht." De steenresten vertellen een fan tastisch verhaal. Maar eerst krijgen we een film te zien, waarin de his torie van Utrecht in vogelvlucht wordt verbeeld. In het tweede ver trek leggen touchscreens, projec ties en 3D-reconstructies laag voor laag uit hoe het Domplein er in de loop der eeuwen uitzag. We zien het fort van de Romeinen, de ker ken die later werden gebouwd, het keizerlijk paleis en de Dom. Maar ook de tornado die in 1674 het middenschip van het godshuis ver woestte en de anderhalve eeuw die er verstreken voordat de puin hopen werden opgeruimd waarna het huidige Domplein ontstond. De majestueuze Domtoren in hartje Utrecht. foto ANP Het komt allemaal aan bod in De Schatkamer, waarin ook wordt uit gelegd hoe archeologen hun werk doen. Even verderop op het plein zijn ar cheologen in een gapend gat van ruim 5 meter diep bezig met wat in 2013 de tweede schatkamer moet worden. De bodem wordt laag voor laag afgegraven. Grote verrassingen blijven bij dat werk uit, want de bodem onder het plein rond de Domtoren is vorige eeuw al meerdere keren onder zocht. Het is dus 'geroerde' grond, zoals dat wordt genoemd. Initiatief Domplein wil vier schat kamers onder het plein die met tunnels worden verbonden. Iedere schatkamer krijgt zijn eigen the ma. Boven de grond, op het plein, moeten glazen inkijkjes voorbij gangers nieuwsgierig maken naar het ondergrondse verleden. Na het ondergrondse bezoek, be klimmen we de Domtoren om neer te kijken op het plein, de ba kermat van religie, bestuur, kunst en wetenschap. Hiervandaan kun je goed zien dat ook de straatste nen van het plein een verhaal ver tellen. Door afwijkende vormen en kleuren zie je waar de verschil lende bouwwerken stonden. Een maal weer beneden kunnen we ons in het duister vergapen aan de contouren van de eerste Romeinse muur. Die is rond het Domplein op zinnenprikkelende wijze zicht baar gemaakt met een metalen strip waaruit 's avonds gekleurd licht schijnt en nevel opstijgt. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl De Schatkamer onder het Domplein is dagelijks (behalve maandag) onder begeleiding van een gids te bezoeken. Ook het Domplein zelf is in deze rondleiding van een uur opgenomen. De tour is te combineren met een Domtorenbeklimming. Deelname kost 8 euro, kinderen van 4 tot en met 12 jaar 4,50 euro. Meer informatie bij VW/RonDom, Domplein 9 Utrecht, tel. 030 2360010, www.domto- ren.nl. - Castellum (Romeinse legerplaats), ca. 200 Heilige kruiskapel, ca. 700 Sint-Salvatorkerk, vanaf ca. 700 s®*®» Romaanse dom (Dom van Adelbold), 1018 Keizerlijk paleis 'Lofen', 1050 Bisschoppelijk paleis, ca. 1050 Gothische dom plus domtoren, 1254 Het schip is in 1674 ingestort. infographic CRW castellum DeroDe3D Het Domplein in het cen trum van Utrecht kent een lange kerkelijke geschiedenis en veel archeologische resten. Twee duizend jaar geschiedenis ligt opeen gestapeld op en onder het plein. Van de resten van een Romeinse legerplaats een paar meter onder grond, tot de 112 meter hoge Domtoren. Daartussen liggen delen van een (vroeg-)middeleeuwse bisschoppelijke burcht met kerken en keizerlijke gebouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 95