1 [GS reizen@wegener.nl L 1 reizen 024-3650360 Zaterdag 22 oktober 2011 tl Zanzibar, bestaat uit twee grote en vele kleine eilanden en ligt in de Indische Oceaan voor de kust van Tanzania, op zo'n 9 uur vliegen van Amsterdam en is onderdeel van Tanzania. Bewoners spreken Arabisch, Kiswahili, maar meestal ook Engels. De gemiddelde temperatuur is 30 graden. Accommodatie: van goedkope hostels (10 dol lar per nacht) tot luxe vijfsterren hotels. ArkeFly vliegt van november tot en met april iedere zondag naar Zanzibar vanaf Schiphol. De all inclusives variëren van 799 tot 999 euro voor een 9-daagse trip. Nairobi KENYA ARUSHA TANZANIA ZANZIBAR: INDISCHE OCEAAN Wit strand en een azuurblauwe Indische Oceaan, foto Frans van den Houdt Het oude fort in Stone Town is een van de toeristische trekpleisters op het eiland. foto Frans van den Houdt Mercury en de overblijfselen van de eens florerende slavenmarkt. De invloeden van Oman, wiens Sultan ooit de scepter zwaaide op Zanzibar, zijn nog overal zicht baar. Meest vermaard zijn de ma jestueuze, dubbele houten deuren met ijzer- en koperbeslag. Daar naast zijn er Moorse, Perzische, In dische en Europese invloeden. Die mix van culturen vindt zijn weer slag in de bevolking van Zanzibar: zo'n miljoen mensen met unieke uiterlijke kenmerken. Ruim 95 pro cent is moslim en houdt zich ten tijde van de ramadan streng aan de regels. De hele dag wordt er - tenminste in het openbaar - niks gedronken of gegeten. Pas aan het eind van de dag komt de grote markt tot leven: honderden men sen verdringen zich langs de vele kraampjes met groenten, fruit, vis, vlees, kruiden en dadels. Het advies van de touroperator op te passen met geld en andere waar devolle spullen blijkt geenszins overbodig: een reisgenote wordt in het eerste het beste winkeltje al ge ruisloos van haar portemonnee be roofd. Na kruidnagels is toerisme de be langrijkste bron van inkomsten voor Zanzibar, en een snel groeien de bron. In Stone Town en langs de parelwitte stranden en azuur blauwe Indische Oceaan zijn de laatste jaren veel luxe hotels uit de grond gestampt en het aantal tou roperators en dagtripjes neemt nog altijd toe, evenals het aantal zelfstandige entrepreneurs. Zet een voet op straat of op het strand en je wordt besprongen door jon ge mannen die je een excursie of souvenirs willen aansmeren. „Heb je alles al gezien? Ik bedenk wel iets origineels. Waar kom je van daan? Holland? Ah, Koninginne dag, laatste dag van april." De jon gen schuift de zonnebril in zijn haar en blijft breed lachen. Zijn laatste opmerking brengt de toe rist echter niet op andere gedach ten. Als hij uiteindelijk afdruipt, wagen anderen onmiddellijk een poging: „Taxi?"„Pemba?" „Ocean Tour?" Het eiland is mak kelijk te bereizen, ook per fiets; de wegen zijn goed en de afstanden niet al te groot. Fascinerend is het Jozani Forest, het exclusieve ter rein van de zeldzame rode colobus aap, niet ver van Stone Town. De Safari Blue belooft dat we dol fijnen gaan zien op de oceaan, dat we gaan snorkelen op het koraalrif en een eilandje en zandbank aan doen voor de kust van Unguja. Na ons op een rotsig strandje te heb ben verzameld, baden we bij eb naar een dhow die er een half uur tje over doet om de zandbank te bereiken. Om aan de felle zon (40 graden) te kunnen ontsnappen zijn er provisorisch afdakjes in het zand gezet: vier stokken met een zeiltje. Korte tijd later hoopt ieder een vurig dat de zeiltjes water dicht zijn, als een korte maar zeer krachtige storm over de zandbank trekt. Maar de regen slaat aan alle kanten toe en de bij elkaar gekro pen toeristen kunnen niet anders doen dan doorweekt bibberend wachten op de terugkeer van de zon. Het snorkelen biedt gelukkig veel moois: koraal, zeesterren, fel gekleurde visjes. Het 'dolphin spot ting' valt tegen. De vrolijke bees ten blijven grotendeels onder wa ter; meer dan een streepje grijs van rug en kop krijgen we niet te zien. Op het verderop gelegen eilandje is de lunch: rijst, groenten en veel vis, waaronder kreeft. Als alles is weggespoeld met frisdrank en bier volgt een tropische fruitexplo- sie: we proeven van lychee, ana nas, mandarijn, custard appel, jack fruit, banaan, meloen, mango en papaja. Op de terugreis worden de zeilen gehesen en vliegen de dhows terug naar Unguja. De zandbank is opgeslokt door de oceaan. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Kruidnagel is het belangrijkste exportproduct van Zanzibar, foto Freestylerob

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 93