PZC Zeeland is nog best wel schoon Een heel vies landje MEEST GELEZEN OP WWW.PZC.NL Getijdencentrale bij Weg sneller vrij na dam is rendabel verkeersongeluk De Neger heeft nog een leger Opluchting na dood Kaddafi Pensioen bijna zeker omlaag Israëlische soldaat vrij VIDEO VAN DE WEEK 12 zaterdag 22 oktober 2011 Leen Vermeulen, beleidsmedewerker van de afdeling Milieuhygiëne van de provincie: „Achter de vergelijkingen gaan verklaringen schuil." foto Lex de Meester IN BEELD Het was even schrikken, dat rapport van Natuur 8c Mi lieu waarin keihard stond dat Nederland de vieste lucht, water en bodem van Europa heeft. Leen Vermeulen, beleids medewerker Milieuhygiëne bij de provin cie, heeft het rapport inmiddels gelezen. Negentien pagina's makkelijk leesbare teksten waren het, maar door de bondig heid miste Vermeulen soms wel wat in formatie. „Bijvoorbeeld: de bijdrage aan De milieuorganisatie Natuur Sc Milieu analy seerde onderzoeksgegevens van natuur en milieu in 27 Europese landen. Deze week werden de bevindingen gepubli ceerd: lucht, water en bodem in Neder land zijn de vieste van heel Europa. De milieuorganisatie dringt daarom aan op structurele overheidsmaatregelen. door Ondine van dier Vleuten het broeikaseffect is uitgedrukt in C02-uitstoot per inwoner. Dat is een risi covolle indicator. Frankrijk heeft veel meer inwoners dan Nederland en nogal wat kernenergie. Dan kom je gunstiger uit de verf met je CO2. Ik bedoel maar te zeggen dat achter de vergelijkingen ver klaringen schuilgaan voor de verschillen." Wat in elk geval overeind blijft, zegt zijn collega Ries Zweistra, is dat het rapport 'naar ik mag aannemen, gebaseerd op goe de bronnen', aantoont dat Nederland niet zo best scoort. „Terwijl we altijd gids land waren. Ieder mag daaruit zijn eigen conclusies trekken." Zeeland doet het in verhouding met de rest van Nederland daarbij niet onaardig. Vermeulen loopt het rijtje langs. Bodem. Nitraat (uit mest en kunstmest) is de grote boosdoener. Zeeland heeft wei nig veeteelt en er is minder kunstmest no dig dan op zandgrond. Bovendien spoelt hier nitraat minder snel het grondwater in dan bij de zandgronden. Ook het Zeeuwse kwelwater houdt dit schoon. Lucht. De Zeeuwse lucht lijdt onder de C02-uitstoot van Antwerpen, het Ruhr- gebied, delen van Engeland en Noord- Frankrijk. Net zoals overigens in andere delen van Nederland het geval is. Maar Zeeland heeft géén intensieve veeteelt, geen grote steden en - op de A58 na - geen drukke verkeersaders. Water. Om de waterkwaliteit te bepalen, werd de aanwezigheid van een specifiek landbouwgif als indicator gebruikt. In de jaren 2003 tot 2008 kwam dit op meer lo caties en in hogere concentraties voor. Duurzame energie. Nederland zit wat dat betreft in de achterhoede. De provin cie Zeeland stimuleert lokale intiatieven. Zo gaat, als alles volgens plan verloopt, dit najaar bij Port Zélande een proef met een 'smart grid' draaien: een netwerk waarin lokale afnemers en producenten van duurzame energie elkaar vinden. 'Dit is het ondernemerschap dat we nodig hebben.' Alexander Rinnooy Kan tijdens bezoek aan viskweekproject De Zeeuwse Tong Hni reacties: 354 Kabinet maakt poppenkast van benoeming Raad van State ■■s 18% 1. Vijftig auto's aan de ketting na grote politiecontrole in Vlissin gen. 2. Concert UB40 in Zeelandhal len gaat door. 3. Uittocht raadsleden in Zee land. IN BINNEN- EN BUITENLAND De komst van een getijdencentrale in de Brouwersdam is een stap dichter bij. Een door het Rijk ingestelde com missie maakte na twee jaar onderzoek bekend dat een reeks van investerin gen in het Grevelingenmeer meer op levert dan ze kost. Uit praktijktesten moet blijken welke techniek het beste kan worden toegepast. Onder het motto 'De Ne ger heeft nog steeds een leger' liepen sympathisan ten van Porgy en Bess dinsdag in Temeuzen in een muzikale protest mars van de jazzclub naar het stadhuis. De club zegt meer geld no dig te hebben om te over leven dan provincie en gemeente willen geven. De belangrijkste provinciale wegen in Zeeland worden sneller vrij gemaakt na een ongeluk. De provincie heeft di recte afspraken gemaakt met wegbe- heerders, verzekeraars, politie en ber gers om verongelukte voertuigen zo snel mogelijk weg te halen. Bij een melding wordt voortaan direct een bergingsbedrijf ingeschakeld. foto Peter Nicolai Over de hele wereld is opgelucht gerea geerd op het nieuws van de dood van de Li bische ex-leider Muammar Kaddafl. Overal in Libië vierden mensen feest op straat. De vreugde wordt getemperd door de zorg over de toekomst van Libië. Gevreesd wordt voor een burgeroorlog. Tientallen Nederlandse pensioenfondsen zullen in 2013 vrijwel zeker moeten over gaan tot het verlagen van pensioenen en pensioenafspraken. Vooral de bij die fond sen aangesloten gepensioneerden en oude ren zullen dat voelen. Jongeren worden re latief het minst geraakt De vrijlating van de Israëlische soldaat Gi- lad Schalit (25), in ruil voor 1027 Palestijnse gevangenen, leidde dinsdag tot feest aan beide kanten van de grens. De risico's van de ruil zijn echter groot. Tegenstanders vre zen nu dat Harnas voorrang zal geven aan het ontvoeren van Israëlische soldaten. MAANDAG 24 OKTOBER In Hulst (Reynaertland) en in Nieuwerkerk (Dol-Fijn) beginnen zwemvierdaagsen. DINSDAG 25 OKTOBER Hoek speelt om 20 uur tegen Goes in de tweede ronde van de districtscompetitie voetbal. WOENSDAG 26 OKTOBER Het Senioren Orkest Zeeland treedt om 14.30 uur op in De Lieve in Hulst. DONDERDAG 27 OKTOBER Informatiemiddag om 14 uur in de Haestinge (Sint-Maar tensdijk) over OV-chipkaart. VRIJDAG 28 OKTOBER 'Bruin café' in het dorpshuis van Serooskerke (W) van 16 tot 21 uur. ZATERDAG 29 OKTOBER Vampierfestival Fangtasia in De Spot en Cinema Middel burg vanaf 12 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 90