ii spectrum Zaterdag 22 oktober 2011 De burgeroorlog El Salvador werd van 1980 tot 1992 geteisterd door een bloedige burgeroorlog. Armoede en inko mensongelijkheid lagen ten grond slag aan het conflict, dat werd uit gevochten tussen de linkse guer rilla van het Farabundo Marti Front voor Nationale Bevrijding (FMLN) en opeenvolgende ex treemrechtse militaire dictaturen, die steun kregen van de Verenigde Staten. De junta's hanteerden de tactiek van de verschroeide aarde en zetten doodseskaders in, die slachtingen op het platteland aan richtten. Dagelijks verdwenen Sal- vadoranen die werden verdacht van sympathieën voor de guerril la. De moord in 1980 op aartsbis schop Óscar Romero, criticus van het militaire bewind, en het afslach ten van bijna duizend burgers door het Atlacatl-doodseskader in het dorp El Mozote (1981) schokten de wereld. In Nederland werd de oorlog voor al berucht door de moord op de Ikon-journalisten Koos Koster, Jan Kuiper, Joop Willemsen en Hans ter Laag in 1982. Zij maakten een documentaire over de burger oorlog. In 1992 kwam een eind aan de oor log door de vredesakkoorden van Chapultepec. El Salvador werd een democratie, er kwam een waar heidscommissie om oorlogsmisda den te onderzoeken en het FMLN werd een legitieme partij, namens welke Mauricio Funes in 2009 de eerste president werd. EL SALVADOR GUATAMALA HONDURAS San Salvador NICARAGUA is er niet. „Het aantal verdwijningen neemt sterk toe, net als het dumpen van slachtoffers in clandestiene graven. Wij krijgen maandelijks zo'n 125 meldin gen", zegt Enrique Velazquez, hoofd Statistiek bij Me dicina Legal, dat de doodsoorzaak onderzoekt van slachtoffers van geweld. De muren van het kantoor hangen vol met foto's van verdwenen Salvadoranen. De nieuwe verdwijningen roepen traumatische her inneringen op aan de burgeroorlog, maar de oorzaak is anders. In plaats van de doodseskaders van weleer zijn het nu extreem gewelddadige, criminele bendes die terreur uitoefenen. In Centraal-Amerika worden ze maras genoemd. De grootste zijn de Mara Salva- trucha of MS-13 en hun rivalen de Mara 18. De maras ontstonden in Los Angeles in de jaren tachtig, toen Salvadoranen die de burgeroorlog ontvluchtten, zich in de VS vestigden. Kwetsbare Salvadoraanse ge meenschappen werden slachtoffer van bendes, waar door ze zichzelf ook in bendes organiseerden. Hun steeds gewelddadiger karakter noopte de Amerikaan se regering in de jaren negentig tot massale deporta tie van bendeleden naar El Salvador. De maras vestig den zich zo in hun oude vaderland en verspreidden zich van daaruit snel naar de buurlanden. De naar schatting 30.000 leden van de maras onder scheiden zich door tatoeages, die soms hun hele lichaam bedekken, en houden zich bezig met drugs handel, afpersing en ontvoering. In hoofdstad San Salvador beheersen ze hele wijken en bevechten ze hun territorium met bruut geweld. Ontvoeren, mar telen en wurgen of onthoofden van slachtoffers is da gelijkse praktijk. El Salvador is daardoor een van de gewelddadigste landen ter wereld, met 64 moorden per 100.000 inwoners in 2010. Alleen het ook door maras geteisterde buurland Honduras heeft een ho ger cijfer. „De MS-13 en M18 hebben ware terreur ontketend in El Salvador", zegt Ticas. Hij toont een boek met foto's van tientallen lijken die hij dit jaar al opgroef. Bij sommige slachtoffers ligt het touw waar mee ze zijn gewurgd in het graf, bij anderen gapen grote gaten in de schedels: teken dat de daders het ge zicht met machetes onherkenbaar hebben gemaakt. „De bendes verdedigen hun territorium fanatiek. Wie in een door M18 beheerste buurt woont en naar een MS-13- wijk verhuist, is zijn leven niet zeker. Als je een familielid in een bende hebt, loop je gevaar het slachtoffer te worden van een wraakactie, ook al heb je zelf niets met de bendes te maken." Ook jonge meisjes zijn vaak slachtoffer, veelal zijn ze verkracht voor ze werden vermoord. Ticas: „Als een bendelid een meisje leuk vindt en zij hem zijn zin niet geeft, dan verkeert ze in levensgevaar." Hoewel de maras al twintig jaar bestaan in El Salva dor, laten ze slachtoffers pas sinds kort verdwijnen. Critici zien de politiek van Mano dura - Harde hand - die sinds 2003 wordt gevoerd als oorzaak. Mano du- ra geeft de politie vergaande bevoegdheden in de strijd tegen de bendes. Wie een MS-13- of Mi8-ta- toeage heeft, kan al worden opgepakt. „De verdwij ningen lijken daar een directe reactie op", stelt Ticas. „Geen lichaam betekent dat er ook geen bewijs is." De golf van verdwijningen zorgt voor een angstcul tuur, die herinneringen oproept aan de burgeroor log. „Onlangs raakten mijn familie en vrienden in pa niek toen ik twee uur lang de telefoon niet opnam, terwijl ik alleen medicijnen was gaan kopen en thuis in slaap was gevallen", zegt Wendy Castillo (27), die met vrienden koffie drinkt in een hoofdstedelijk win kelcentrum. „Er heerst collectieve paranoia hier." Ook Ticas is angstig. Door zijn werk roept hij agres sie op bij de mareros. Hij heeft dan ook altijd een ge laden pistool op zak. „Een paar maanden geleden was ik bezig met een opgraving, toen plotseling een nichtje van me op me afliep. Ze vertelde me huilend dat ik haar broer aan het opgraven was. Mijn eigen neef, ook al kende ik hem niet. Mijn grootste angst is dat ik op een dag een tip over een graf krijg en dan mijn eigen zoon of dochter moet opgraven." Hij is klaar met het afzetten van het geïmproviseerde graf in het maïsveld als hij telefoon krijgt. Of hij snel naar Soyopango komt, vlakbij de hoofdstad, waar een graf met een jonge vrouw is gevonden. Hij zucht. Het wordt zijn 593e opgraving in vijfjaar. „En voor ieder graf dat je vindt, blijven er tien verborgen." reageren? spectrum@wegener.nl Forensisch onderzoeker Israel Ticas en zijn team zijn op zoek naar een slachtoffer in een clandestien graf in Zacatecoluca, ten zuidwesten van San Salvador.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 89