9 spectrum 'Leiders moeten mensen duidelijk maken dat euro een enorme bijdrage is' Zaterdag 22 oktober 2011 reageerden op gebeurtenissen en er niet op vooruitlie pen. Bovendien spraken ze elkaar tegen, wat de zaken verergerde." Ze probeerden de markten te overtuigen met de klas sieke aanpak van samenwerking tussen regeringen. Dat werkt niet, zegt Verhofstadt. „De markten bekij ken dat rationeler. Die zeggen: we hebben één munt, maar dat werkt niet met zeventien regeringen, zeven tien verschillende beleidsstrategieën, zeventien ver schillende obligatiemarkten. Het is het één of het an der." Landen moeten een deel van hun soevereiniteit opge ven, waarschuwt ook oud-IMF-bestuurder Xafa. „Met semi-automatische sancties, die in een nieuw verdrag worden vastgelegd." Alleen een federale aanpak zal de markten overtuigen, zegt Verhofstadt. „Zolang de eu rolanden niet de stap zetten naar - ik gebruik het F-woord maar - een federale unie waarbij supranatio nale instellingen automatisch budgettaire én economi- sche discipline kunnen afdwingen, komen we er niet." Papantoniou: „Om te overleven moet de eurozone een fiscale unie worden. Maar het is duidelijk dat de leiders van nu daarover aarzelen." Volgens Verhofstadt staan de eurolanden op een kruis punt. „Of we kiezen voor een VN van Europa - een los samenwerkingsverband van onafhankelijke staten die samenwerken, maar daar heb je geen euro voor no dig - óf je maakt een VS van Europa, een federale unie: dan kun je die munt wél overeind houden." Het probleem is dat er geen leiders zijn die een lans willen breken voor de euro, zegt Papantoniou. „Het is het oude liedje. Overal ontstaat weerstand als de ster keren de zwakkeren moeten steunen, Noord-Italië ver sus Zuid-Italië, Vlamingen versus Wallonië. Ze den ken dat de anderen niet beter kunnen, dat dit cultu reel bepaald is. De Duitsers willen niet dat de eurozo ne een transferunie wordt, waarin de sterke landen de zwakke subsidiëren tot ze op eigen benen kunnen staan. Als je beter uitlegt wat daar de voordelen van zijn, kun je het verzet daartegen overwinnen. Maar er is een gebrek aan leiderschap in Duitsland." Ook Verhofstadt ziet veel euroscepticisme. „Om te overleven kunnen de leiders beter de mensen duide lijk maken dat de euro voor hun land een enorme bij drage is. Ze moeten tegen nationalisme en populisme ingaan. Dat richt zich nu tegen de Grieken, zoals het gericht was tegen de islam, en morgen weer tegen wat anders. Maar ons belang is dat de euro overeind blijft." spectrum@wegener.nl foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 87