breekt de euro op De schuldencrisis trekt een spoor van vernieling door Europa. Hoe zijn we in dit moeras verzeild geraakt? 'Dat landen elkaar in gaten houden, is het miskennen van de menselijke natuur' Laksheid door Ans Bouwmans en Hans de Bruijn e afgelopen tien jaar kun je beschou- I wen a's ver'oren- We zijn na de intro- I ductie van de euro laks geworden." M Yannis Papantoniou, de Griekse B oud-minister van Financiën, grabbelt in zijn la en tovert een A4'tje tevoorschijn, waarop te zien is dat Griekenland tot het jaar 2000 op de goede weg was. „Al die bezuinigingen om bij de euro te kun nen horen. Al die deadlines waaraan we moesten vol doen. Zonder die inspanning zouden we nu nog een arm, instabiel Balkanland zijn. Als we hadden doorge zet, hadden we daarvan nu de vruchten geplukt. Maar dat gebeurde niet, we lieten de teugels vieren." De Griekse schuldencrisis heeft een structurele weeffout in de euro blootgelegd. Het was de bedoeling dat zwak ke en sterke economieën in Europa naar elkaar toe zou den groeien door de eenheidsmunt. In plaats daarvan wakkerde die met zijn lage rente het leven op de pof aan, met desastreuze gevolgen voor achterblijvers als Griekenland en Portugal. In plaats van te investeren en efficiënter te produceren, stegen de lonen en werd vooral geld uitgegeven aan een beter leven. Papantoniou: „Het voelde alsof we Zwitser land waren, met die stabiele rentes. De reactie van de Grieken - en van iedereen in Zuid-Europa - was: lenen en uitgeven. We deden geen moeite meer om concurre- render te worden. Toen we binnen waren, wilden men sen genieten van de euro." Aloude problemen - zoals een slechte belastingmoraal, een te grote publieke sector, vriendjespolitiek en een ge brekkig investeringsklimaat - werden niet aangepakt door Papantoniou's socialistische regering, noch door de daaropvolgende conservatieve regering. Zij hebben ver zaakt, erkent hij. Maar niemand zei er wat van. De euro bracht Griekenland wel de makkelijke toegang tot finan ciële markten, maar niet de tucht van de markt. Het kreeg leningen tegen dezelfde lage rente als de rest van de eurozone. Kredietbeoordelaars hadden'geen kritiek. „De financiële markten waren blind voor de zwakten van Griekenland." Ook vanuit Brussel bleef het oorverdovend stil. „Welke sanctie was er voor de Grieken omdat zij hun pensioen stelsel, arbeidsmarkt of industriebeleid niet hervorm den? Géén!", zegt Guy Verhofstadt, premier van België van 1999 tot 2008. „De oorsprong van de Griekse crisis is niet alleen de staatsschuld of het frauderen met cij fers. Het gaat om de slechte economische prestaties en gebrek aan concurrentiekracht. En dat komt weer door dat niemand hen dwong effectief iets te doen." Wie wil begrijpen hoe de schuldencrisis zo heeft kun nen ontsporen, moet terug naar het begin. De euro was een project van idealisten die er te weinig rekening mee hielden dat een munt alleen kan functioneren als hij wordt geschraagd door een economische en politieke unie. Ook waren politieke overwegingen al meteen be langrijker dan de begrotings- en schuldregels die in het Verdrag van Maastricht en in het stabiliteitspact waren vastgelegd. Griekenland - 'bakermat van de democratie' - moest net als Spanje en Portugal bij de hand genomen worden. België en Italië hoorden er vanzelfbij, al hadden ook zij net als Griekenland een te hoge staatsschuld. „Men dacht: laten we zo veel mogelijk landen meenemen. Het stabiliteitspact bevat wel voldoende disciplinerende ele menten", blikt Verhofstadt terug. „We dachten dat de zwakste landen zich wel aan de sterke zouden optrek ken. In het begin leek dat ook te kloppen." De eerste tekenen dat het fout zou gaan, waren zicht baar rond 2004, zegt Verhofstadt. „Het werd duidelijk dat de doelstellingen niet werden gehaald, dat de ver schillen zelfs groeiden binnen de eurozone. En toen bleek dat ook de Fransen en Duitsers zich niet aan het pact hielden. Dat creëerde het gevoel van: jongens, laten we het niet te moeilijk maken." De twee leidende eurolanden lapten de regels - maxi maal 3 procent begrotingstekort en een staatsschuld van 60 procent - zelf aan hun laars. „Het stabiliteitspact was niet bij machte fiscale discipline op te leggen. In theorie kon de Europese Commissie boetes opleggen aan lan den die de regels overtraden. Maar er is nooit iemand be boet", zegt de Griekse Miranda Xafa, oud-bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds. De Commissie bleek een tandeloze tijger, die aan de kant werd geschoven door de regeringen (de Europese Raad). „Het idee was dat de landen elkaar in de gaten zouden houden. Maar dat is de menselijke natuur mis kennen", zegt Verhofstadt. „In dit systeem bestraft nie mand zichzelf. Ik heb daar negen jaar gezeten en maak te nooit een Raad mee waarbij iemand opstond, met de vinger wees naar een collega en zei: 'jij houdt je niet aan het stabiliteitspact' of'jij versterkt je economie niet'. Dat doe je niet. Dat is net als tegen automobilisten zeggen: 'als een van jullie een overtreding begaat, mogen de an dere automobilisten beslissen of die een boete moet krij gen'. Denk je dat er dan veel boetes worden uitge deeld?" Dat de schulden ineens zo'n probleem werden, komt door de financiële crisis die in 2008 uitbrak. Zonder cri sis had Griekenland nog een tijd op de oude voet kun nen doorgaan, denkt Papantoniou. Banken kwamen in de problemen door de wereldwijde handel in hypo theekpakketjes met verborgen risico's en dat maakte de financiële markten en kredietbeoordelaars alerter op de risico's van leningen. Veel EU-landen die al boven hun stand leefden, moesten zich verder in de schulden ste ken om hun banken te redden en de recessie te bestrij den. Verhofstadt: „De kruik gaat net zolang te water tot zij barst. En dat gebeurde in 2008." Toen de markten eind 2009 hun vizier richtten op de verzwakte schuldpositie in Europa, vooral die van Grie kenland, verzaakten de politieke leiders opnieuw door niet onmiddellijk orde op zaken te stellen, zegt Verhof stadt. „Sindsdien hebben zij gepoogd dat met halfslachti ge maatregelen op te lossen, waarbij zij voornamelijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 86