7 spectrum Zaterdag 22 oktober 2011 Het postkantoor van Terneuzen stond dit jaar in de steigers. Het uit 1901 stammende rijksmonument werd inpandig verbouwd tot appartementencomplex. Op de benedenverdieping is kantoorruimte, foto Peter Nicolai postkantoor der." Jaren zonder opbrengsten, maar wel met de rente kosten. Vrijdag 28 oktober sluit het allerlaatste hoofdpostkantoor, aan de Neude in Utrecht. Een hotel, andere horeca en mo dewinkels komen in het monumentale pand. In 2007 wa ren er nog 277 zelfstandige postkantoren. Nu moet de klant naar een van de 2.400 postagentschappen of postba- lies in winkels als de Bruna of de supermarkt. Drie jaar terug besloot Postkantoren bv om alle vestigin gen te sluiten. Want postkantoren hebben steeds minder met'post te maken. De helft van het werk is voor Postbankklanten en 20 procent betreft administratieve handelingen zoals de verkoop van Staatsloten. De reste rende 30 procent voor postzaken loopt hard terug. De Postbankzaken zijn verhuisd naar de ING-bank. Veel opener dan de bombastische 'kastelen' die aan het einde van de 19e eeuw werden neergezet, is het postkan toor van Hilversum. Het ontwerp uit 1939 van F. Röntgen laat veel licht binnen. Han van der Zanden bekeek de mo gelijkheden voor dit gemeentelijke monument. „De gevel is heel subtiel, bijna sereen ontworpen. Die verpruts je snel als je wijzigingen aanbrengt of grote reclameborden ophangt. Lastig dus voor een nieuwe bestemming." Geluk kig is lang niet alles monumentaal aan het pand. De ach terkant ziet er meer uit als een fabrieksterrein. „Daar heb je de personeelsingang, de binnenstraat voor de vrachtwa gens", aldus Van der Zanden. „Daar is veel meer mogelijk." In het postkantoor van Leeuwarden wordt tegenwoor dig veel vergaderd en af en toe getrouwd. Na een jaar leegstand kochten vader en zoon Boomsma in 2002 het pand en vestigden er een congrescentrum. In 2008 kwam het bankpand ernaast vrij, dat werd een hotel. Feiko Boomsma: „De sfeer is onze trekker, die krijg je nooit in nieuwbouw. Je kunt het pand mooi uitlichten, volgende zondag hebben we een lunchconcert van Opera Familia." Financieel is de verbouwing van zo'n oud pand wel te bol werken, al hebben de Boomsma's zich wel eens afge vraagd wat ze zich op de hals hadden gehaald. „We hebben de verbouwing in eigen beheer uitgevoerd, an ders was het onbetaalbaar. De bovenste verdieping zat vol met asbest, we hebben een lift geplaatst. En toevallig ben ik net in gesprek met onze installateur, over hoe we de stookkosten kunnen drukken. Het plafond zit op negen meter hoogte." Het grote pand is opgedeeld in twintig za len. „Logistiek niet altijd handig. Als je nieuw zou bou wen, zou je het anders inrichten." Op de bovenverdieping is een permanente posttentoon- stelling. Van collecties van oud-PTT'ers, maar ook met spullen die werden aangetroffen in het lege pand. Zoals een schakelbord voor de telefonistes en een ouder wetse telefonische tijdmachine met een stem die aan bel lers doorgaf 'bij de volgende toon is hetuur en secon den ...(piep)'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 85