5 spectrum de dag Nostalgie aan de orde van RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE door de bomen Zaterdag 22 oktober 2011 loom kauwend op een helmspriet in dat aandoenlijk ver schoten badbroekje helemaal alleen in een warme duin pan. Natuurlijk ging ik zacht en ongemerkt weg en na tuurlijk heb ik daar de hele dag spijt van..." Nog meer nostalgie in de openingsfilm van Film by the Sea. Verlangen naar het fin de siecle van de negentiende eeuw, door Woody Allen mees terlijk vastgelegd in zijn succesfilm 'Midnight in Paris'. Deed mij ook weer terugdenken aan mijn grootmoeder Marie van de Wall - Blom (1878), die mij vertelde hoe zij op haar achttiende naar haar broer Paul reisde. Hij was schilder en glaze nier en bracht een paar jaar in Parijs door om te schilderen. Mijn oma vertelde, hoe ze in het Bois de Boulog ne met haar broer in een bootje naar een eiland midden in het Bois roeide. Daar was een restau rant, waar ze gegrillde sardientjes at en er ijskou de chablis bij dronk! Geen wonder, dat chablis mijn lievelingswijn is geworden. En zodra er er gens verse gegrillde sardientjes worden geser veerd, sta ik op de stoep! Ik heb nog een vergeelde foto van mijn mooie jonge oma aan de arm van haar broer, die daar op een flodderdas en een slappe vilthoed droeg. Misschien is het de tijdgeest, de verwarring die er in de grote wereld heerst, die ons doet verlan gen naar het oude, bekende. En daar komt nog bij, dat in de moderne digitale wereld voortdurend storingen optreden, zoals afgelopen week mijn computer vierentwintig uur buiten bereik was. Seinstoringen bij de trein zijn aan de orde van de dag en af en toe valt er door een flinke stroomstoring ook de elektriciteit een poosje uit. Gelukkig had mijn diepgevroren Zierikzeese leverworst van die laatste stroomstoring geen schade ondervonden. En lezer, let op! Wanneer de nostalgie zo luid en duidelijk om ons heen gaat spreken, dan veran dert de mode meestal ook! De eerste lange rok ken en knooplaarsjes zijn al gesignaleerd. En laten we eerlijk zijn; hoger dan de rand van de onderbroek kon de zoom van de rok niet meer opkruipen! Bij het ontdooien van de diepvriesafde ling van mijn ijskast kwam er een over heerlijke leverworst aan het licht, een worst die ik tijdens mijn verblijf in Zie- rikzee tijdens de boekenweek bij Slagerij van Velzen kocht en die een verborgen leven leidde in mijn diepvrieskist! De worst smaakt, ontdooid, nog kakelvers en doet mij erg verlangen naar Zeeland. Ik word overvallen door nostalgische gevoelens, die ook worden bevestigd door het dagelijks ge dicht op mijn laptop, een gedicht van de Zeeuw Hans Warren, die op het ogenblik dat ik dit stuk je schrijf, 20 oktober, negentig jaar zou zijn ge worden. Ik citeer een paar regels: „Natuurlijk moest die jon gen in het duin merken dat ik intens naar hem keek. Natuurlijk kwam hij toen vlak langs me met veel over bodige bewegingen, hoewel hij me zogezegd niet zag. Natuurlijk begon hij een lenteballet met een vriendje en een bal, natuurlijk streek hij veel te meisjesachtig tel kens door zijn erg lange haar en keek daarbij eens om, flitsend gebit in duister gezicht. Natuurlijk lag hij later marjan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 83