spectrum 4 l.| 5 5 Aan de randen van Saeftinghe Beleef het cultuurlandschap i -= gif Zaterdag 22 oktober 2011 |||S S {2 a1 Si ro Twee net geringde buidelmeesjes. Een grote zilverreiger is neergestreken tussen de wintertarwe. foto Chiel Jacobusse Portretje van een buidelmees. In de buurt van het Land van Saeftinghe kom je al leen als je er speciaal moet wezen. Zeker sinds de tijd dat de veerdienst van Kruiningen naar Perkpol- der is opgeheven, is het helemaal een uithoek. Maar wel één die voor een natuurliefhebber altijd iets bijzon ders te bieden heeft. Zo ook weer afgelopen donderdag. De dag was druile rig en mistig begonnen, maar toen we bij het Verdron ken Land aankwamen was er een stralend zonnetje. Rijdend langs de zeedijk bij Emmadorp valt het altijd weer op hoeveel roofvogels deze omgeving telt. Kiekendieven bijvoorbeeld kom je het hele jaar door te gen. Bruine vooral in het zomerhalfjaar en in de winter naast de nodige bruine kiekendieven vooral ook veel blauwe. Een paar weken geleden zag ik een kiekendief bij de Hedwigepolder, met een grote, donkerbruine prooi tus sen de poten. Dichterbij gekomen zagen we dat het een halfwas bunzing betrof, die door de kiekendief gesla gen was. Het valt altijd weer op hoeveel zoogdieren door kiekendieven worden gevangen: muizen, woelrat ten en jonge konijnen, maar ook een wezel en zelfs dus een bunzing zijn nu en dan de klos. Ook deze morgen zijn de kiekendieven present. Naast me, boven de wegsloot, vliegt een blauwe kiekendief in vrouwkleed, die in de sloot zijn jachtterrein ziet Vele tientallen meters vliegt de kiekendief gelijk op met mijn auto en dat geeft prachtig alle gelegenheid om de fraai getekende rug en vleugels goed te bekijken. Maar na een flauwe bocht in de weg vliegt ineens een grote witte vogel op uit de sloot. Het is een grote zilver reiger die kennelijk geschrokken is van de aanvliegen de kiekendief. De vogel strijkt nog geen vijftig meter verderop neer op een wintergraanakker en laat zich mooi bekijken. De blauwe kiekendief is net zo goed geschrokken, want die buigt af en vliegt vlak voor mijn auto, met een boog de zeedijk over. Jachtmogelijkheden genoeg daar op de meer dan dertig vierkante kilometer schor! Boven de akker vliegt nu een buizerd, die pesterig ach terna gezeten wordt door een groep kauwtjes en een paar eksters. Het zijn een beetje voedselconcurrenten, want de buizerden aan de rand van het Verdronken land hoeven nauwelijks te jagen. Iemand heeft eens uit gerekend dat er in het vogelrijke Land van Saeftinghe zoveel vogels verblijven dat er dagelijks enkele tiental len moeten doodgaan door natuurlijke oorzaken. Dode vogels worden door het vloedwater meegevoerd naar het vloedmerk en daar is dus voor aaseters als buizer den, eksters en kraaien altijd wel iets te bikken. Over een lengte van vijf kilometer zeedijk komen we nog twee buizerden en een bruine kiekendief tegen naast de nodige andere vogels. Als vogelaar kom je hier altijd weer ogen tekort. Dan gaat de telefoon. Alex meldt dat de ringers drie bui delmezen gevangen hebben. Dat is echt een buitenkansje. Ik heb nog maar een paar keer in mijn leven buidelmezen gezien, dus zet ik met een koers naar het ringstation om de vogels te bewon deren. De ringers (Koos en Jos deze morgen) vangen met eni ge regelmaat buidelmezen, maar ook voor hen is het de eerste keer dat ze er drie tegelijk hebben. De vogels worden gewogen, geringd en daarna snel weer vrij gelaten. Ze verdwijnen in de oneindigheid van het Verdronken Land. Maar niet voordat ze eventjes met de camera vereeu wigd zijn. J3 c ea co sSBaHIBBBBBR Wandel, fiets of ga hardlo pen. De loop voor het landschap georganiseerd door Landschapsbeheer kreeg een grote spontane bijval van ve len die het cultuurlandschap in Zee land een warm hart toedragen. Vijftig meter lint vol kaarten met fo to's van knoestige knotbomen, schitte rende streekeigen erven, opgeknapte bakkeetjes en sfeervolle bomenlanen, vielen de gedeputeerde Sjoerd Heij- ning ten deel. De inzenders van de kaarten maakten zo zichtbaar wat ze waardevol vinden aan het cultuurland schap in Zeeland en wat ze willen be houden. Voor behoud is beheer noodzakelijk. Een beeldende uitspraak bij de foto's: „Mensen leren het landschap en zijn verleden pas kennen door er een con crete bijdrage aan te leveren." Meer dan honderd mensen juichten de lopers toe op het Abdijplein. Luud Persijn, zelf al dertig jaar vrijwilli ger in het landschap was erbij: „We zijn hier naar toe gekomen, want we vinden het onderhoud aan het land schap in Zeeland nodig. Landschapsbeheer Zeeland is aanja ger voor duizenden vrijwilligers. Met weinig geld zetten ze veel vrijwilli gers aan het werk. Dat wat in tiental len jaren is opgebouwd in het land schap, kan zomaar in duigen vallen als dit werk in het landschap stopt. Knot bomen, drinkputten, hakhoutbosjes, wandelpaden, cultureel erfgoed; onder houd ervan is gewoon nodig!" Wie mee wil beleven hoe het is om sa men bezig te zijn in het landschap is heel welkom op de natuurwerkdag op zaterdag 5 november. Aanmelden kan via www.natuurwerkdag.nl I 'if- v ||p#^ 1 <-j *jfl§ "x L 7 - I- -_J De loop voor het landschap, georganiseerd door Landschapsbeheer. foto Sylvia Tuinder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 82