binnenland 17 PIANO'S tegen agent groeit en criminaliteit is grimmiger' ACUSTICA Geweld KRAS BOEK ONLINE of bel 0900-9697 i5oPm f zaterdag 22 oktober 2011 Voor 'n advies op maat Korlc Huifakkerstraat 2, Breda - 076 560 24 23 mvw.acustica.nl agressie te maken, zoals bij een demonstratie vorig jaar in Rotterdam. archieffoto Ed Oudenaarden/ANP Jan Struijs, programmadirecteur Politieacademie Het meeste en zwaarste geweld waarmee agenten worden gecon fronteerd, ontstaat door aanhou dingen. Vooral in nachtelijke uren in uitgaansgebieden. Bedreiging, mishandeling en vooral belediging stijgen de laatste jaren fors. Dat blijkt uit onderzoek van strafrecht wetenschapper Jan Naeyé. Als burgers geweld gebruiken, lo pen politiemensen in een kwart van die gevallen letsel op. In een kwart van die gevallen gaat het daarbij om ernstig letsel. Agressief en gewelddadig uitgaans publiek is bijna altijd onder invloed van alcohol (93 procent) en is meestal een meer- of veelpleger (69 procent). Agressieve, verwarde personen vormen voor agenten naar verhou ding het grootste veiligheidsrisico. 'Pas na twaalf weken krijgt een agent te horen of het gebruikte geweld proportioneel was of niet' aanhoudingen. Struijs spreekt dan ook consequent over de frontlinie als hij het heeft; over het werkter rein van de politieman. Zo'n 5,5 miljoen keer per jaar doen politie mensen 'interventies', dat wil zeg gen dat ze optreden in situaties waar conflicten uit kunnen ont staan. Dat glijdt lang niet altijd gladjes langs de uniformjas af Struijs; „We hebben misschien te lang niet gezien dat het politie werk is veranderd. Een aantal ja ren geleden kregen we een tame lijk grote instroom van militairen in onze korpsen. Die verbaasden zich erover dat er zo weinig bege leiding was voor politiemensen die regelmatig met schokkende za ken of geweld werden geconfron teerd. Soldaten hebben zoals dat heet een hoog risicovol beroep. En krijgen die opvang wel. We kwa men erachter dat het politiewerk geëvolueerd was. Van een beroep waarin je wist dat je soms een be hoorlijke tik kon krijgen tot een vak waarin je fysiek en psychisch risico's loopt." Dat traag herkennen kwam vol gens Struijs mede door de cultuur op de werkvloer. Niet zeuren, aan pakken. Macho-achtig. Dat kan niet meer. „De politie heeft echt wel voldoende gezag. In lastige Amsterdamse wijken doet 85 pro cent gewoon wat een agent op draagt, 10 procent zet een muil op, maar doet het ook. Een paar pro cent heeft meer aandacht nodig. Maar wat veranderd is: de agressie tegen agenten groeit en de crimina liteit heeft een grimmiger smoel gekregen." Reden om politiemen sen weerbaarder te maken. Struijs: „Dat doen we langs diver se lijnen. Bij werving en selectie wordt voortaan nadrukkelijker op weerbaarheid van kandidaten ge let. Vanaf 1 januari krijgen alle agenten een verplichte cursus men tale weerbaarheid, op de politieaca demie beginnen we daar in no vember al mee. En we gaan zorg en nazorg verbeteren. Dat wil zeg gen: een agent die gewond raakt, moet maximale kans op herstel krijgen. We gaan de zorg, die nu elk korps zelf inkoopt, centraal in kopen. Dat leidt tot een completer pakket. En er komt afdoende de- briefing als mensen nare dingen meemaken.Waar nodig betrekken we daar ook het thuisfront van de mensen bij." Op de werkvloer gaat het roer ook om. De bureaucratische lasten druk wordt verminderd, de per soonlijke roosters worden waar mogelijk door groepsrooster ver vangen. Struijs: „Recent lekte het zogehe ten conceptrapport Veilig Politie werk uit. Dat is in de media opge pakt als zouden agenten in veel ge vallen niet durven optreden. Het ligt echter genuanceerder. Soms staan agenten bijvoorbeeld tegen over een grote groep agressievelin gen. In dat geval tel je de koppen en knopen voordat je tot actie overgaat. Zolang we met schaarste aan mensen zitten, zal dit blijven voorkomen." Maar er zijn ook situaties die wel veranderd kunnen worden. „We werken nu met individuele roos ters. Het komt daardoor voor dat twee surveillanten in een auto zit ten die elkaar niet kennen. De drempel om in actie te komen ligt dan hoger, dan wanneer je met een collega zit die je uitstekend kent. Uit het rapport blijkt ook dat agenten niet ingrijpen omdat daar na een enorme hausse aan admini stratie volgt. Als een agent geweld gebruikt bij een aanhouding, moet hij daar een geweldsrapportage van maken. Na twaalf weken krijgt hij dan pas te horen of het gebruikte geweld proportioneel was of niet. Dienders die vijf, zes keer per week aanhoudingen doen waar geweld bij is gebruikt, den ken: 'nu maar even een pas op de plaats, anders krijg ik gedonder met mijn chef. Wat we gaan doen is die administratieve druk verla gen. We blijven het werk controle ren, maar we gaan er primair van uit dat een agent zijn werk verant woord doet. En altijd gesteund wordt door zijn leidinggevende." Dat alles moet ertoe leiden dat de politie meer handhavend kan op treden. „Het beeld is ontstaan dat we hulpverleners zijn. We verle nen ook hulp, blijven we doen. Maar onze primaire taak is hand haven. Wat dat betreft gaan we in de toekomst steviger doorbijten. Op een goede manier. Niet door bonnen te schrijven om het schrij ven, maar om te corrigeren." 2 dgn GRIMBERGEN Aankomst: van 29/10 t/m 31/3 verwen uw lichaam, in de Thermen van Thermae Grimbergen in België u verblijft in het Thermae Hotel Grim bergen, nabij het wellnesscenter incl. ontbijt en entree tot het wellnesscenter Zie www.kras.nl/51420 Zie www.kras.nl/51307 75: Aankomst: van 29/10 t/m 31/3 -J kom tot rust in het uitgebreide Trivium Spa, gevestigd in het hotel u verblijft in het 4-sterren Hampshire Trivium Hotel Spa incl. ontbijt en onbeperkt entree tot de spa Zie www.kras.nl/51375 3 dgn MECHELEN Aankomst: van 29/10 t/m 27/12 ga een dagje relaxen in Thermen Mineraal in het Belgische Rijmenam u verblijft in het 3-sterren Novotel Mechelen Centrum, in hartje stad incl. ontbijt entree tot wellness en 1 x diner Zie www.kras.nl/51216 3/4 dgn LIPPSTADT Aankomst: van 29/10 t/m 31/3 kom ontspannen in Thermalsole of Wellness Energeticum in Duitsland u verblijft in het 4-sterren Welcome Hotel Lippe Residenz. in hartje stad incl. ontbijt, 2 x diner en entree tot wellness Zie www.kras.nl/50643 Zie www.kras.nl/51428 waarom zou je meer betalen 2- t/m 5-daagse autovakanties Kies dan Mercure Amsterdam Aan de Amstel incl. ontbijt en een Dr. Fish behandeling u verblijft in het unieke 4-sterren Maritim Hotel Schnitterhof incl, ontbijt, entree tot wellness en vele extra's - Heerlijk ontspannen waar u maar wilt! Prijzen zijn p p. o.b.v. 2 personen, tenzij' anders vermeld. Prijzen zijn exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2011 | | pagina 7